O světové zlato si zahrají junioři Kanady a USA

MS20: Mladí Kanaďané smetli Rusy 5:0, Američané zdolali Finy vítězným gólem v závěru 4:3

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Ve finále juniorského světového šampionátu v Edmontonu dojde na zámořské derby. Domácí Kanaďané porazili po skvělé první třetiny Rusko vysoko 5:0 a po čtvrtfinálové výhře nad českými mladíky (3:0) tak ani ve druhém vystoupení v play off neinkasovali. Druhý zámořský favorit se na finálovou místenku nadřel mnohem více. Američanům vystřelil výhru nad Finy až v čase 58:44 Arthur Kaliyev.

Levi opět s nulou

Základním stavebním kamenem pro úspěch Kanaďanů byl brankář Devon Levi (draftovaný klubem Florida Panthers). V semifinále si připsal 28 úspěšných zásahů, tedy o jeden méně než s Čechy, zaznamenal tak už třetí vychytanou nulu na turnaji.

"Není to ale o tom, že bych tady byl kvůli nějakým rekordům v počtu vychytaných nul," prohlásil Levi. "Moc se tím nezaobírám, protože jsem tady kvůli tomu, abychom získali zlato. Už se těším na zítřek (na finále). Možná ta čistá konta budou fajn, když se budu za turnajem ohlížet, ale teď nás ještě čeká nějaká práce."

Dylan Cozens (Buffalo Sabres) dal gól a navrch přidal dvě asistence, skórovali také Alex Newhook (Colorado Avalanche), Connor McMichael (Washington Capitals), Cole Perfetti (Winnipeg Jets) a Braden Schneider (New York Rangers).

Newhook, jenž musel kvůli zranění vynechat čtvrtfinálový duel, poslal Kanadu do vedení rychlou střelou pod horní tyčku a otevřel skóre už po 59 sekundách. Chvíli se po rychlém odrazu kotouče od vnitřní konstrukce branky zpět do hřiště hrálo dál, ale po kontrole videa byl gól uznán.

Kanaďané vyhráli první dvacetiminutovku na střely na branku 16-7 a svou převahu promítli také do skóre. McMichael zvýšil v době, kdy byl ruský brankář Jaroslav Askarov (Nashville Predators) bez své hole a chytal s vypůjčenou hokejkou od jednoho ze spoluhráčů. Vasilij Podkolzin pak pykal za prohřešek vysokou holí celkem čtyři minuty a druhou část trestu utnul třetím gólem Perfetti.

Takřka jistotu pak dal rozjeté Kanadě Schneider gólem na 4:0 ve 25. minutě, Ryan Suzuki (Carolina Hurricanes) navíc o chvilku později zazvonil na tyčku. Když už se zdálo, že Michail Abramov (Toronto Maple Leafs) dokázal po obrovském tlaku Rusů v přesilovce snížit, trenérská výzva kanadské střídačky odhalila ofsajd zhruba 40 sekund zpět při vstupu do pásma a gól neplatil. Cozens pak neproměnil trestné střílení.

"Ten gól mohl sehrát v zápase důležitou roli," podotkl kouč sborné Igor Larionov. "Prohrávali jsme 0:4 a snažili se najít cestu, jak dát nějaké góly. Ta přesilovka se nám povedla, měli jsme tam několik střel a dorážek, gól by nás povzbudil. Ale nelze s tím nic dělat, pravidla jsou pravidla. A je třeba je respektovat."

Rovněž Levimu pomohla tyčka, na níž skončil po polovině třetího dějství pokus Šakira Muchamadullina (New Jersey Devils). V samém závěru si spravil chuť gólem do prázdné branky Cozens.

Kanada bude hrát již o své 19. zlato a třetí z posledních čtyř šampionátů. Naposledy slavila kolébka hokeje loni v Ostravě.

Ruský gólman Askarov měl nakonec 30 zákroků.

Američany spasil Kaliyev

Mladému výběru USA zajistili postup střelci Alex Turcotte (Los Angeles Kings), jenž přidal i asistenci, John Farinacci (Arizona Coyotes), Matthew Boldy (Minnesota Wild) a Kaliyev (Los Angeles Kings). Brankář Spencer Knight (Florida Panthers) přiložil ruku k dílu 33 zásahy.

Loni čtvrté Finy táhl neúspěšně za jistotou medaile dvougólový Kasper Simontaival (Los Angeles Kings), prosadil se i střelec postupového gólu ze čtvrtfinále proti Švédům Roni Hirvonen (Toronto Maple Leafs). Kasper Puutio (Florida Panthers) a Ville Heinola (Winnipeg Jets) si připsali po dvou nahrávkách.

Čtvrtfinálový přemožitel slovenského týmu Američané začal potvrzovat roli papírového favorita ve 13. minutě, kdy se mezi střelce prosadil pohotově dorážející Turcotte. Američané se však neradovali dlouho, neboť Simontaival byl na konci povedené přesilovkové souhry a vyrovnal.

Skóre 1:1 se měnilo až ve 36. minutě, kdy dostal skvělou přihrávku do jízdy Farinacci a sám proti brankáři Karimu Piiroinenovi nezaváhal. Aku Räty (Arizona Coyotes) vzápětí svému týmu notně zkomplikoval situaci faulem vysokou holí a čtyřminutovým oslabením, ale Boldy po pěkné kombinaci trestal už po 39 sekundách. Oba góly USA dělila jen minuta a sedm sekund.

[Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš Facebook a Twitter!]

Dlouho se zdálo, že trhák Američanů ze druhé části bude rozhodující pro jejich postupovou radost, ale Seveřané byli proti a stejně jako v předchozí bitvě se Švédy dokázali zlikvidovat dvoubrankové manko. V 52. minutě se znovu trefil Simontaival a v 57. minutě potrestal zdržování Američanů Hirvonen.

Místo dokonání dalšího obratu je ale rozesmutnil 76 sekund před závěrečnou sirénou Kaliyev, jenž z prostoru mezi kruhy zacílil přesně pod horní tyčku.

"Byl to skvělý zápas. A je třeba smeknout klobouk před Finy, mají výborný tým," ocenil sportovně kouč vítězů Nate Leaman. "My jsme ukázali hodně mentální odolnosti. Když soupeř vyrovnal, naši nejlepší hráči šli na to a dokázali pro nás ten zápas vyhrát. Jsme šťastní, že si zahrajeme o zlato."

Američané tak alespoň částečně zúčtovali s Finy za porážky z loňského čtvrtfinále (0:1) i z boje o zlato před dvěma lety (2:3), kdy se hrálo rovněž v Kanadě. Na titul - jejich čtvrtý - dosáhli naposledy v roce 2017.

O zlato se juniorské výběry USA a Kanady utkaly ve finálovém souboji dosud čtyřikrát, z toho ve třech případech slavili Američané.

Piiroinen zaznamenal 22 úspěšných zákroků.

Závěrečné zápasy o medaile se budou hrát v aréně Rogers Place v noci z úterý na středu.