team-sui

O největší senzaci letošního mistrovství světa IIHF se postarali Švýcaři. V sobotním semifinále porazili Kanadu s řadou hvězd vedených Connorem McDavidem 3:2 a postoupili do souboje o zlato. V něm se stejně jako před pěti lety střetnou se Švédskem, které s přehledem zdolalo Spojené státy.

Švýcarsko - Kanada 3:2
Na sobotu 19. května budou švýcarští fanoušci ještě dlouho vzpomínat. Miliony diváků u obrazovek s otevřenými ústy sledovaly, jak jejich hrdinové ukončili zlaté aspirace superfavorizované Kanady a sami naopak postoupili do finále šampionátu v Dánsku.
Výběr vedený McDavidem s Ryanem O'Reillym, Braydenem Schennem, Marc-Edouardem Vlasicem, Aaronem Ekbladem a Ryanem Nugent-Hopkinsem se spoustou dalších mladých hvězdiček z NHL šokovaně klopil hlavy, ani jeho drtivý závěr nestačil na vyrovnání a po loňském stříbru čeká Kanadu 'jen' boj o bronz.

Švýcaři se v zápase dvakrát dostali do vedení: poprvé po trefě Tristana Scherweyho v čase 18:41, podruhé v polovině utkání po gólu Gregoryho Hofmanna. Kanada dokázala vyrovnat jen jednou, když se v čase 27:20 prosadil Bo Horvat.
Musžtvo, které skončilo ve skupině A čtvrté, totiž dokázalo v čase 44:14 odskočit díky brance Gaetana Haase na dvougólový rozdíl, který už favorit nedohnal. Byť při hře bez brankáře skóroval 127 sekund před koncem Colton Parayko, ve zbytku utkání už se Švýcaři i přes drtivý tlak soupeře ubránili.
Za postup vděčí především brankáři Leonardu Genonimu, který chytil 43 ze 45 střel.
Naopak Darcy Kuemper na druhé straně nebyl jistý, hlavně ve druhé třetině chyboval v rozehrávce, což vyústilo nejprve v soupeřovu přesilovku a v ní po dalším kiksu i v gól. Švýcaři na něj vyslali jen 17 pokusů, přesto tři skončily v brance.
Švýcarsko tak po Finech ve čtvrtfinále vyřadilo dalšího favorita. Výběr z alpské země na MS IIHF ještě nikdy nezískal zlato, stříbro měl zatím jen dvakrát - v letech 1935 a 2013.
Švédsko - USA 6:0
Přemožiteli českého výběru vystavili stopku Švédové, kteří deklasovali soupeře i přesto, že Američané je přestříleli v poměru 41:20.
"Celý zápas jsme dokázali dodržet taktiku," pochvaloval si útočník Patric Hornqvist.
Do vedení je dostal už v čase 5:17 Viktor Arvidsson. Rozhodující však byla až pasáž ve druhé třetině, kdy během tří minut a devíti sekund skórovali Magnus Paajarvi, Patric Hornqvist a Mattias Janmark. Z téhle rány se zámořský celek nezvedl a všechny jeho hvězdy včetně Patricka Kanea a Johnnyho Gaudreaua vyšly tentokrát naprázdno. I díky tomu, že Anders Nilsson pochytal všech 41 amerických ran.

"Neřekl bych, že nás přehráli. Ale udělali jsme příliš mnoho chyb. "A (Švédsko) má na turnaji spoustu dobrých hráčů, kteří ty chyby dokázali potrestat," litoval Kane. "Je to těžké. Přijeli jsme sem pro zlato. Teď to bolí, ale budeme se muset sebrat."
Výtečnému Nilssonovi se v americké brance nevyrovnal Keith Kinkaid, kterého v čase 48:53 svou druhou trefou v zápase vyhnal Arvidsson z branky. Tři minuty před koncem stanovil konečné skóre Adrian Kempe. Mikael Backlund si v zápase připsal tři asistence.
"Je to pro nás důležitý krok. Kvůli tomu jsme tady. Jsme tady proto, abychom vyhráli," burcoval Hornqvist.
Obhájci loňského titulu z Paříže a Kolína nad Rýnem protáhli vítěznou šňůru na mistrovstvích světa už na 16 zápasů v řadě a i do finále jdou jako favorit.