Junioři nezaváhali a těší se na čtvrtfinále

MS20: Češi porazili Rakousko vysoko 7:0, v play off narazí na obhájce zlata Kanadu

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Čeští junioři splnili mnohdy nelehkou 'povinnost'. Ve svém závěrečném vystoupení ve skupině B porazil tým vedený koučem Karlem Mlejnkem v přímém souboji o čtvrtfinále Rakousko 7:0. Jejich dalším sokem bude vítěz skupiny A Kanada. Češi začali plnit roli velkého favorita až ve druhé třetině, během níž odskočili z bezbrankového stavu do vedení 4:0. Dva góly dal útočník Martin Lang, čisté konto uhájil brankář Nick Malík. Stačilo mu na něj 15 zákroků. Lang si připsal i díky nahrávce celkem tři body, stejně si vedl další útočník Pavel Novák (draftovaný klubem Minnesota Wild), který měl bilanci 1+2.

Nováček šampionátu za předchozí tři zápasy nebodoval a měl z nich hrozivé skóre 1:22. Jedinou možností, jak proklouznout do vyřazovacích bojů místo českého týmu, jemuž se podařilo zdolat Rusko (2:0), tak byla pro Rakušany výhra v základní hrací době.

Ještě po první třetině měli k této možnosti relativně blízko, a to zejména díky výborně chytajícímu Sebastianu Wraneschitzovi. Čeští mladíci vyhráli sice první dvacetiminutovku na střely mezi tyče 15-6, ale Adam Raška v největších šancích neuspěl. I Rakušané měli po chybné rozehrávce soupeře svou možnost, Fabiana Hocheggera při ní však vychytal Malík.

"Takovéhle zápasy jsou vždy těžké. Moc toho na mě nešlo, takže je pak o něco těžší udržet koncentraci a soustředit se pořád na hru. Věděl jsem, že Rakušané mohou být nebezpeční z nějakých protiútoků, kterých tam měli dost. Prvním gólem jsme se však trošku uklidnili a začali hrát svou hru," prohlásil Malík.

Tweet from @TSN_Sports: It's not over 'til it's over, Czech Republic make it 7-0 with seconds left in the game #WorldJuniors pic.twitter.com/wxKpHfdl3V

Ve druhém dějství byla převaha českého týmu ještě výraznější (na střely 23-2) a promítla se také do výsledku. Ve 27. minutě otevřel skóre obránce Šimon Kubíček, po polovině duelu zvýšil svým prvním dnešním zásahem Lang. Oba góly potvrdili sudí po kontrole u videa.

"Pro hráče to bylo velmi těžké utkání po psychické stránce. Po první třetině jsme je nutili do větší agresivity, tvrdosti a většího tlaku v předbrankovém prostoru," přiblížil trenér Mlejnek "Jsem jen rád, že jsme od druhé třetiny více tvořili v útočném pásmu, byli jsme důslednější v předbrankovém prostoru a z toho vyplynuly úvodní dvě branky. Utkání se tím rozhodlo," dodal.

Ve 37. minutě sice Radka Mužíka vychytal gólman Wraneschitz, přesto se ještě českému výběru podařilo navýšit skóre zásluhou Langa a Filipa Přikryla. Z Čechů definitivně spadla tíha 'povinné' výhry a zápas proměnili v exhibici. Na branku nakonec vyslali 61 střel. Ve třetí části navýšili rozdíl ve skóre ještě Novák, sedmnáctiletý obránce David Jiříček a kapitán Jan Myšák (Montreal Canadiens).

V celém utkání se pouze jednou vylučovalo, a to na straně Rakušanů v první třetině.

Bitva o kýžený postup do závěrečných bojů o medaile čeká Mlejnkův výběr proti Kanadě. "Bude to hlavně o nás. Myslím, že můžeme hrát s každým, jen musíme hrát svůj hokej, svou hru a dobře se na to připravit. Pak můžeme zvládnout i zápas s Kanadou," věří Malík.

"Ve čtvrtfinále musíme co nejvíce střílet. Víme, že ty góly dávat umíme, tak věřím, že to přijde," doplnil Kubíček.

Čtvrtfinálové zápasy jsou na programu v sobotu. Zápas s Kanadou odstartuje v aréně Rogers Place v noci na neděli (1:00 SEČ).

Švédská série skončila

Během středečních zápasů skončila fantastická série Švédska, které mělo za sebou 54 vítězných zápasů v základních skupinách. Další protahování této šňůry stopnul v čase 64:54 díky využité přesilovce Marat Chusnutdinov (Minnesota Wild), Rusové tak oslavili vítězství 4:3 po prodloužení.

Švédové pak v posledním duelu skupiny B podlehli i Američanům (0:4). Útočník Trevor Zegras (Anaheim Ducks) se pod výhru podepsal třemi body za gól a dvě nahrávky. Čisté konto vychytal Spencer Knight (Florida Panthers).

Překvapivě ani bod neuhrálo ve skupině A Švýcarsko, které v přímém souboji o postup podlehlo Německu 4:5. V dresu vítězů zářili pětibodoví John-Jason Peterka (Buffalo Sabres) a Tim Stützle (Ottawa Senators). Peterka stihl hattrick a dvě asistence, trojka letošního draftu NHL Stützle měl bilanci opačnou.

Finové šli poté, co deklasovali Slovensko 6:0, do souboje s Kanadou se stoprocentní bilancí v Edmontonu. Přímý souboj o vítězství v 'áčku' ale zvládli lépe domácí a zvítězili 4:1.

Seveřané se prosadili až za stavu 0:3. Kanaďané předvedli svou dominanci hlavně v úvodních dvou třetinách, v nichž měli drtivou střeleckou převahu (35-7) a vybudovali si tříbrankové vedení. Dva góly dal kapitán Dylan Cozens (Buffalo Sabres).

Švédsko - USA 0:4

Konečné pořadí skupiny A: 1. Kanada 12 bodů, 2. Finsko 9, 3. Německo 5, 4. Slovensko 4, 5. Švýcarsko 0.
Konečné pořadí skupiny B: 1. USA 9, 2. Rusko 8, 3. Švédsko 7, 4. Česko 6, 5. Rakousko 0.