Palát po Kerfootově chybě otevřel skóre

Tampa Bay Lightning stále zůstávají ve hře o třetí zisk Stanley Cupu za sebou. Ve čtvrtečním šestém utkání 1. kola play off ve Východní konferenci zvítězili nad Toronto Maple Leafs 4:3 po prodloužení a vyrovnali na 3:3 na zápasy. Úvodním gólem duelu k tomu pomohl český útočník Ondřej Palát, za kanadský celek zaznamenal přihrávku Ondřej Kaše. Boston Bruins také vynutili rozhodující sedmý zápas díky domácí výhře nad Carolina Hurricanes 5:2. Dvěma asistencemi k tomu přispěl Tomáš Nosek, po jedné přihrávce zaznamenali za vítěze David Pastrňák a za poražené Martin Nečas.

St. Louis Blues jako druhý úspěšný celek letošního play off postoupili do semifinále Západní konference, kde je čeká Colorado Avalanche. Porazili totiž Minnesota Wild 5:1 a zvítězili 4:2 na zápasy. Dokonat postup se naopak nepodařilo v domácím prostředí Los Angeles Kings, kteří podlehli Edmonton Oilers 2:4.
Point odvrátil konec šampiona
Tampa Bay i potřetí v sérii s Torontem dokázala odpovědět na vítězství Maple Leafs. Dovolila sice soupeři dobře rozehraný duel otočit z 0:2 na 3:2, ale Nikita Kucherov v polovině třetí třetiny v přesilové hře pěti proti třem vynutil prodloužení a v čase 78:04 rozhodl Brayden Point, který si v zápase připsal i asistenci. Za Maple Leafs dvakrát skóroval John Tavares.
O úvodní branku utkání se postaral v čase 17:38 Palát a se třemi góly se osamostatnil v čele nejlepších českých střelců v letošním play off před Pastrňákem. Při hře čtyř proti čtyřem využil chyby Alexandera Kerfoota, který vracel puk za sebe, kde ale nebyl nikdo z jeho spoluhráčů. Palát se ho zmocnil a z pravého kruhu překonal Jacka Campbella ranou pod vyrážečku.
V polovině druhé třetiny se Lightning prosadili ve vlastním oslabení díky Anthonymu Cirellimu, který se otočkou uvolnil přes Marka Giordana a zajistil dvoubrankové vedení. Jenže ve zbytku prostředního dějství úřadovali Maple Leafs a Tampa byla rázem ve ztrátě.

Sestřih: Tampa Bay - Toronto 4:3 po prodloužení

Po 54 sekundách jako první dostal puk za Andreje Vasilevského tečí Giordanovy střely držitel Maurice Richard Trophy po nejlepšího střelce základní části z posledních dvou let Auston Matthews. V čase 39:26 po spolupráci Kašeho a Jasona Spezzy gólman Tampy vyrazil střelu Tavarese nad sebe a lapačkou si srazil puk za svá záda před Spezzou, který se jej snažil trefit ze vzduchu. Za 26 sekund proměnil Tavares z pozice mezi kruhy přihrávku Williama Nylandera.
O náskok přišli Maple Leafs v dvojnásobném oslabení při pobytu Davida Kämpfa a Kerfoota na trestné lavici. Clony Cirelliho a Coreyho Perryho před Campbellem využil Kučerov. Drama rozuzlil v závěru prvního nastavení Point, který se prosadil z dorážky po střele Alexe Killorna.
Rozhodující sedmý souboj bude hostit v noci na neděli Toronto.
Boston doma opět srovnal krok
Stejně jako Carolina kraluje zatím v sérii na vlastním ledě v TD Garden také Boston a po vyrovnání z 0:2 na zápasy na 2:2 tentokrát odvrátil hrozbu vyřazení. Vedle Noska si připsali po dvou bodech také Brad Marchand s Charliem Coylem, kteří zaznamenali po gólu a přihrávce. Hurricanes nebyly nic platné dvě trefy Andreje Svečnikova.
"Teď musíme vyhrát zápas venku, to je náš úkol. Věděli jsme to už od začátku této série," řekl kouč Bostonu Bruce Cassidy. "Soupeř využil snad každou chybu, kterou jsme udělali. Srazilo nás to. Místo toho, abychom se z toho poučili, snažili jsme se moc vymýšlet. Proti tak kvalitnímu soupeři se za chyby platí," uvedl trenér Caroliny Rod Brind'Amour.
Bruins se radovali z úvodního gólu po 46 sekundách druhé třetiny, kdy Anttiho Raantu překonal střelou z pravého kruhu Brad Marchand. Ve 39. minutě se na zvýšení podílel kanonýr Pastrňák, jehož střelu Ian Cole zblokoval před Coylea a ten usměrnil puk do odkryté branky.

Sestřih: Bruins - Hurricanes 5:2

V čase 43:24 poprvé inkasoval také Jeremy Swayman, jehož překonal po přihrávce Setha Jarvise z levého kruhu Svečnikov. Ve 48. minutě vrátil Bruins dvoubrankový náskok Eric Haula, který tečoval za Raantu puk po ideálním pasu Charlieho McAvoye. Potom se trefil po Noskově přihrávce od modré čáry Derek Forbort a druhou přihrávku si český centr připsal v čase 55:43 při gólu Curtise Lazara do prázdné branky v době, kdy už Hurricanes hráli bez brankáře.
Carolina 150 sekund před koncem v přesilové hře zkorigovala výsledek, když se po Nečasově nabídce trefil znovu Svečnikov.
Sedmý zápas se hraje v noci na neděli v Raleighu.
Blues slaví v play off poprvé od triumfu
První vítězné série od historického zisku Stanleyova poháru v roce 2019 se dočkalo St. Louis, které předloni vypadlo v 1. kole s Vancouver Canucks v šesti zápasech a v minulé sezoně s Coloradem dokonce ve čtyřech utkáních. Brankou a asistencí pomohl pečetit vyřazení Minnesoty obránce Colton Parayko a dvě přihrávky si připsal David Perron.
Cestu za jednoznačnou výhrou načal v 15. minutě Nick Leddy, který se z pozice za levým kruhem trefil přesně do bližšího horního rohu branky Cama Talbota. Po druhé třetině již bylo o postupujícím jasno, protože Blues vedli už 4:0. V polovině druhého dějství využil přesilovou hru kapitán Ryan O'Reilly po pasu Braydena Schenna, ve 34. minutě se po průniku Alexeje Toropčenka prosadil z dorážky Tyler Bozak a 84 sekund před druhou pauzou využil další početní výhodu po Perronově nabídce Vladimir Tarasenko.
Ve 47. minutě sice připravil Jordana Binningtona o čisté konto Matt Dumba, ale Blues si přesto mohli užívat zbytek zápasu v bezpečném náskoku. Výsledek ještě pečetil 101 sekund před koncem při hře Wild bez gólmana Parayko.
"Byla to velice těžká série. V každém zápase se to mohlo otočit na obě strany. Měli jsme štěstí, že jsme to dotáhli do vítězného konce. Byl to pro nás skvělý test a teď se připravím na další kolo," řekl centr Blues Tyler Bozak.

Sestřih: Blues - Wild 5:1

Barrie spasil Oilers
Edmonton může nadále doufat, že se přiblíží s hvězdami Connorem McDavidem a Leonem Draisaitlem slavným časům minulosti. Pětinásobný držitel Stanley Cupu z let 1984, 1985, 1987, 1988 a 1990 od prohraného finále v roce 2006 hraje pátou sérii play off a vyhrál jedinou. V roce 2017 zdolal San Jose Sharks v 1. kole 4:2 na zápasy.
Ve hře zůstavají proti jinému celku z Kalifornie. Oilers sice v Los Angeles ztratili náskok 2:0, ale v 56. minutě rozhodl obránce Tyson Barrie a 60 sekund před koncem přidal pojistku do prázdné branky svým druhým gólem v zápase Evander Kane, který si navíc připsal i asistenci. Tři body za jednu trefu a dvě přihrávky nasbíral také kapitán McDavid.

Sestřih: Los Angeles - Edmonton 2:4

Edmontonu získal vedení po 100 sekundách hry McDavid, který objel branku a zasunul puk z levé tyče branky Jonathana Quicka. Ve 22. minutě Oilers zařídil dvougólový náskok tečí střely Bretta Kulaka Kane. Kings se poprvé prosadili v čase 33:59 díky trefě Seana Durziho od modré čáry v přesilové hře. Po 29 sekundách třetí třetiny proměnil ideální pas Matta Roye Carl Grundstrom a náskok Edmontonu se rozplynul.
Hosté ale vyřazení nedopustili a u vítězné akce byli jejich lídři. McDavid rozjel akci a ještě šikovně odstavil obránce Mikeye Andersona, takže Barrie měl po Draisitlově přihrávce dostatek prostoru zamířit přesně. McDavid si pak ještě asistencí u Kaneovy branky v závěru dostal s 12 body za tři góly a devět asistencí do čela produktivity play off.
"Trošku jsme ji darovali vedení, ale nezlomilo nás to. Ukázali jsme charakter této party. Teď nás čeká sedmý zápas doma a jsme pěkně nahecovaní," uvedl Barrie.
Sedmý zápas hostí v noci na neděli Edmonton.