Panthers Rangers Stars

Vítězové Presidents' Trophy zůstávají ve hře o kýžený Stanley Cup, přičemž mají za sebou první překážku. Florida Panthers vyhráli šestý zápas na ledě Washington Capitals 4:3 po prodloužení a tím i celou sérii poměrem 4:2. V dalším kole si počkají na vítěze sedmého souboje mezi Toronto Maple Leafs a Tampa Bay Lightning.

Klíčovou rozhodující bitvu o všechno si v pátek vynutili i hokejisté New York Rangers a Dallas Stars. Rangers prohrávali s Pittsburgh Penguins už 1:3 na zápasy, ale stejně jako v pátém utkání doma vyhráli i šestý duel výsledkem 5:3 a vrátili sérii do domácí Madison Square Garden. Doma zabrali Dallas Stars a zdolali Calgary Flames 4:2. Do zápasu číslo 7 tak dospělo v 1. kole hned pět sérií.
Panthers poslal do druhého kola Verhaeghe
Zlomili kletbu, dokázali to. Panthers udolali Capitals v šesti zápasech a mohli si tak vychutnat radost z první vítězné série klubové historie po dlouhém období temna, které se táhlo od roku 1996. Tehdy prohráli finále Stanley Cupu s Colorado Avalanche 0:4 na zápasy.
Carter Verhaeghe dal v čase 62:46 na ledě Capital One Arena rozhodující gól, jímž potvrdil postup Panthers a konec sezony pro Washington, přestože kvůli blíže neupřesněnému zranění vynechal ranní rozbruslení.
I přesto pak ale dokázal potvrdit svou skvělou formu. Za poslední tři zápasy nastřílel pět branek, celkem se pak v sérii dostal na skvělých 12 bodů za šest gólů a stejný počet asistencí. Claude Giroux pomohl v pátečním duelu třemi body za gól a dvě nahrávky.
"Je to skvělý pocit," jásal po postupu kapitán Aleksander Barkov. "Na chvilku jsem se ptal sám sebe, co se to vlastně děje. Během těch devíti let, co jsem tady, jsme nic podobného nezažili. Proto je to tak skvělé. Současně s tím ale také víme, jak moc práce je ještě před námi. Teď si to užijeme, ale zítra už se zase vrátíme do práce."
Capitals bojovali a nedali svou kůži lacino. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre ve 24. minutě Nic Dowd, brzy nato vyrovnal Ryan Lomberg.
Přetahovaná se přenesla i do třetí třetiny. Nicklas Backstrom vrátil vedení Capitals, pak přišel obrat Panthers po gólech Girouxe a Barkova. V čase 58:57 však dokázal v přesilovce srovnat T.J. Oshie a jelo se dál. Jak se však ukázal, konec série tím jen o trochu oddálil.
"Když si necháte dát na konci takový gól, jde o moment, který rozhodně zabolí," připustil hostující kouč Andrew Brunette. "Takové chvíle se na vás mohou podepsat. My jsme to ale ustáli a pak jsme se zase vrátili zpátky, vyhrabali jsme se z toho. A to také dobře vystihuje celou naši sezonu."
Domácí zůstali přirozeně zklamaní. "Myslím, že jsme dnes udělali opravdu hodně věcí správně," řekl trenér Peter Laviolette. "Jen se nám prostě nepodařilo dovést zápas do vítězného konce."
Ať už vyhraje v souboji mezi Maple Leafs a Lightning, kteří útočí na třetí Stanley Cup v řadě, kdokoliv, budou mít proti němu Panthers výhodu domácího prostředí.
"Nám je to ale vcelku jedno, proti komu budeme hrát," podotkl útočník Panthers Jonathan Huberdeau. "Jasně, když budu mít zapnutou televizi, tak se podívám, ale nezáleží na tom, kdo postoupí, my si potřebujeme hlavně dobře odpočinout. Oba jsou to velmi dobré týmy, proto na tom nijak nezáleží. S Tampou by to byl souboj dvou rivalů, ale víme, že stejně dobré je i Toronto."

Bez Crosbyho, bez postupu
Kapitán Penguins Sidney Crosby byl sice v pátek před rozbruslením na ledě s koučem dovedností Tyem Hennesem, kvůli zranění však do samotného zápasu - podle očekávání - nezasáhl. Tým Pittsburghu se tak musel v duelu play off obejít bez svého lídra poprvé od 3. května 2017.
Hostující Rangers toho naplno využili. Výhru 5:3 na ledě PPG Paints Areny zařídil za stavu 3:3 vítězným gólem v čase 58:32 Chris Kreider. Skvělý byl Mika Zibanejad, autor dvou gólů, k nimž přidal ještě dvě nahrávky. Brankář Igor Šesťorkin pomohl 31 zákroky.
"Jako jeden tým jsme se dokázali v průběhu celé sezony vypořádat s těžkými časy, jimiž jsme si prošli," prohlásil Kreider, který se v utkání zapsal mezi střelce hned dvakrát. "Jsem pyšný na celý tým, jak bojuje. Bez ohledu na to, zda prohráváme či vedeme."
Za postupem přitom měli už tak trochu nakročeno Penguins, když jim vedení 2:0 zařídili v první třetině Jeff Carter a Bryan Rust. Trefili se v rozmezí 96 sekund.
Ve druhé třetině ale přišla velká otočka. Zibanejad využil přesilovku a sám hned o 76 sekund později vyrovnal. Ve 34. minutě využil přesilovku Kreider. Na 3:3 vyrovnával Evgeni Malkin.
Po rozhodujícím gólu Kreidera pečetil úspěch hostů gólem do prázdné branky Andrew Copp.
"Nikdo neříkal, že to bude snadné," podotkl domácí obránce Kris Letang. "Oni jsou vážně dobrým týmem s řadou šikovných hráčů, kteří umí dávat góly. Ale tohle je závod do čtyř bodů. Musíme se teď dát do kupy, zůstat pozitivní a snažit se o to, abychom dokončili svou práci."
Postupujícího určí rozhodující bitva, která se odehraje v neděli v New Yorku.

Sestřih: Penguins - Rangers 3:5

Sedmý zápas zařídil Heiskanen
Stars byli na hraně propasti, ale situaci dokázali ustát. Podíl na tom měl i český útočník Radek Faksa, jenž si připsal asistenci u vítězného gólu, který vstřelil v čase 37:32 Miro Heiskanen.
Dallas utkání v American Airlines Center lépe rozehrál a vypracoval si dvoubrankový náskok. Jediným střelcem první třetiny byl Roope Hintz. Na začátku 27. minuty zvýšil Michael Raffl.
Jenže už v čase 31:59 byl stav vyrovnaný 2:2, když přispěchali s rychlými odpovědmi Michael Stone a Mikael Backlund. Flames však rovnovážné skóre neudrželi dlouho. Obránce Heiskanen využil dokonale zcela zakrytého výhledu Jacoba Markströma a Stars byli znovu o krok napřed.
Úspěch domácích barev pak podtrhl při hře kanadského celku bez gólmana snadno Tyler Seguin, jemuž přiťukl puk nesobecky před prázdnou brankou Hintz. Jake Oettinger pomohl k výhře 36 zákroky.
"Vím, že se nečekalo, že budeme touhle dobou ještě ve hře, spíš každý očekával, že už budeme hrát někde na dovolené golf," uvedl domácí trenér Rick Bowness. "My ale máme jiné záměry. Nedostali jsme se do play off jen proto, abychom byli pro někoho odrazovým můstkem do druhého kola. Kluci zaslouží velké znání."
O postupujícím rozhodne nedělní sedmý zápas v Calgary.

Sestřih: Stars - Flames 4:2