Marchessault vstřelil premiérový hattrick v play off

Bez české účasti se odehrály dva nedělní zápasy 2. kola play off NHL. A skončily stejným výsledkem 5:1 pro domácí. Tým Vegas Golden Knights dokázal i ve druhém vystoupení na svém ledě uspět proti Colorado Avalanche a po dvou porážkách z Denveru vyrovnal sérii na 2:2. Hattrickem k tomu dopomohl Jonathan Marchessault, u všech jeho zásahů asistoval William Karlsson. Montreal Canadiens smetli Winnipeg Jets, v letošních vyřazovacích bojích tak uspěli pošesté v řadě a vedou v sérii už 3:0. Joel Armia skóroval dvakrát v oslabení, navrch přidal nahrávku.

Vegas Golden Knights - Colorado Avalanche 5:1 (stav série 2:2)
Když Golden Knights opouštěli před pár dny Denver, asi jim nebylo úplně do zpěvu. Jenže po dvou vystoupeních v T-Mobile Areně už se jim dýchá výrazně lépe. Na těsnou a hodně vydřenou výhru 3:2 navázali jasným triumfem a postupové propočty a odhady jsou znovu zcela otevřené.
Hlavní role v utkání číslo 4 se zhostil útočník Jonathan Marchessault, který zkompletoval svůj první hattrick kariéry v play off NHL. Skóroval přitom už i v důležitém předchozím souboji obou celků.
"Velmi důležitou součástí naší hry za poslední dvě utkání bylo, abychom měli pod kontrolou jejich nejlepší hráče a nenechali jsme je nabrat moc velkou rychlost ve středním pásmu," uvedl Marchessault. "Když to uděláme, pak jdeme dobrou cestou a takhle to dopadá. Stejně tak musíme ale hrát i dál."
Na všech jeho gólech se podílel asistencí William Karlsson. Zkušený gólman Marc-Andre Fleury přiložil ruku k dílu 17 zákroky. Jeho protějšek Philipp Grubauer jich měl na kontě 30.
Avalanche přitom udeřili jako první, když už po 110 sekundách otevřel skóre Brandon Saad. V tu chvíli se dost možná zdálo jako nepravděpodobné, že tým, který na úvod play off vyhrál šestkrát v řadě, podruhé za sebou prohraje.
Jenže všechno bylo jinak především zásluhou Marchessaulta. Třicetiletý útočník si své zásahy rozložil pěkně do všech třetin. Už na začátku osmé minuty vyrovnal. Max Pacioretty po 71 sekundách druhého dějství poslal domácí do vedení a Marchessault ve 32. minutě využil přesilovku.
V čase 46:01 završil Marchessault hattrick. Poslední slovo pak měl v 54. minutě Patrick Brown. Po jeho zakončení přečíslení tři na dva sice Grubauer puk zachytil, ale doklouzal s ním za brankovou čáru.
"Pocity jsou teď samozřejmě dobré, ale pořád je ještě spousta práce před námi," řekl domácí kouč Peter DeBoer. "Stále jde jen o dvě vítězství. A Colorado i jeho hra má náš velký respekt. Víme dobře, čeho jsou schopní. Jsem vážně hrdý na hráče, jak odpověděli na ty úvodní porážky, ale ke zdolání tohoto kopce bude zapotřebí ještě mnoho úsilí."
"Rozhodně jsme si nemysleli, že sem přijedeme a vyhrajeme oba dva zápasy," podotkl Saad. "Ale nehráli jsme až tak dobře, jak jsme schopní hrát. Nyní nás však čeká návrat do naší haly, kde hrajeme dobře a vítězíme."
Pátý zápas se odehraje na ledě Colorada v noci z úterý na středu.
Montreal Canadiens - Winnipeg Jets 5:1 (stav série 3:0)
Hlavním hrdinou domácích byl tříbodový Joel Armia. Osmadvacetiletý finský útočník se zaskvěl dvěma zásahy při vlastním oslabení, svůj velký večer přikrášlil i asistencí. Skvěle si na ledě Bell Centre vedl rovněž brankář Carey Price, jenž si připsal 26 úspěšných zákroků.
Montrealu se tak poté, co stal z mrtvých v sérii 1. kola proti Toronto Maple Leafs, podařilo vyhrát ve vyřazovacích bitvách o Stanley Cup pošesté za sebou. V základní části přitom paradoxně Canadiens uspěli maximálně třikrát v řadě. Na dosah tak mají první výhru v play off bez ztráty zápasu od roku 2014, kdy vyprovodili v úvodním kole tým Tampa Bay Lightning.
"Je to docela odlišný pocit sebevědomí, když víte, že můžete naprosto důvěřovat klukovi v brance. Myslím, že je prostě naprosto neuvěřitelný," prohlásil Armia na adresu hvězdného gólmana. Při předchozí výhře na ledě Jets vychytal Price při výhře 1:0 svou osmou nulu kariéry v play off.

Armia se prosadil v oslabení z přečíslení

Jeho protějšek Connor Hellebuyck měl na kontě 28 zásahů, o jediný gól se postaral Adam Lowry a alespoň tak po 99 minutách a 33 sekundách ukončil čekání Winnipegu na vstřelený gól.
"Je fajn, že jsme dostali konečně puk za jeho záda," ulevil si Lowry. "Myslím, že dříve během roku byl každý nachystaný vyhnat Careyho z města, když se mu nedařilo najít svou ideální pohodu, jenže teď je ve formě, kterou od něho všichni očekávají. Je v našem nejlepším zájmu mu alespoň část toho sebevědomí sebrat. Musíme i nadále hodně clonit před brankou. Není považován za gólmana světové extratřídy jen tak pro nic za nic."
Montreal si šel za dalším úspěchem velmi odhodlaně. Už v páté minutě otevřel skóre veterán Corey Perry. Ve druhé části zvýšili Artturi Lehkonen a svou první brankou v oslabení jeho krajan Armia. Lowry sice ještě před druhou přestávkou snížil, ale to bylo od Jets vše.
Ve třetím dějství využil Nick Suzuki přesilovku a Armia udeřil podruhé v oslabení. Stal se tak prvním hráčem v NHL, který skóroval za zápas play off dvakrát v oslabení, od stejného kousku Dustina Browna v dresu Los Angeles před devíti lety.
Montreal neprohrával už 376 minut a 14 sekund, což je pátá nejdelší série historie play off NHL. Útočník Brendan Gallagher však zdůraznil, že na podobné věci se nelze spoléhat. A připomněl v té souvislosti, že nejvýše nasazené Toronto vedlo nad Canadiens 3:1 v sérii a zdálo se, že má vše pod kontrolou.
"Víme dobře, že jsme teď v docela dobrém rytmu, ale také stejně dobře víme, jak rychle se můžou věci změnit," varoval Gallagher. "Výhoda je teď samozřejmě na naší straně, ale je třeba udělat vše proto, abyste si byli jistí, že nedáte soupeři ani náznak života a jakékoliv naděje."
Radost Canadiens mohlo kalit jen odstoupení obránce Jeffa Petryho, který nezasáhl do třetí třetiny kvůli zranění v horní polovině těla. "Více ale budeme vědět až zítra," řekl domácí trenér Dominique Ducharme.
Čtvrtý zápas série se odehraje opět v Montrealu v noci na úterý.