aves bruins

Hokejisté Boston Bruins a Colorado Avalanche se stali po odehrání nedělního programu NHL prvními postupujícími týmy z 1. kola play off. Bruins vyhráli s dvoubodovým přispěním útočníka Davida Pastrňáka pátý zápas na ledě Washington Capitals 3:1. V nejrychlejším možném čase dosáhli na postup Avalanche, jimž se podařilo zvládnout s velkým přehledem i čtvrté utkání na ledě St. Louis Blues.

Parádní bitvu nabídl zápas Nashville Predators - Carolina Hurricanes, v němž rozhodl až v čase 96:10 o výhře domácích svým druhým gólem večera Luke Kunin. Do prodloužení šel i duel Winnipeg Jets - Edmonton Oilers, vítězství 5:4 slavili domácí. Také Nikolaj Ehlers ukončil zápas svým druhým zásahem v utkání. Zatímco Predators vydřeným úspěchem vyrovnali sérii na 2:2, Jets mají na své straně vedení 3:0 na zápasy.
Washington Capitals - Boston Bruins 1:3 (konečný série série 1:4)
Série mezi Capitals a Bruins skončila dost možná rychleji, než se - i s ohledem na to, že se první tři utkání nerozhodla v základní době - všeobecně očekávalo. Bruins však vyhráli doma mimořádně důležitý čtvrtý zápas 4:1 a v neděli povedené dílo zakončili.
Hlavními hrdiny dění v Capital One Areně byl zkušený útočník Patrice Bergeron a brankář Tuukka Rask. Kapitán Bruins vstřelil dva góly a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Za tu první byl pak označen Rask, jenž měl na kontě 40 úspěšných zásahů.
Zdatně jim však sekundoval i Pastrňák, který svým druhým zásahem v letošních bojích o Stanley Cup otevřel skóre, pak zaznamenal i celkově čtvrtou nahrávku u vítězného gólu Bergerona.

Pastrňák skóroval po krásné individuální akci

Čtyřiadvacetiletý český kanonýr se zkraje druhého dějství zaskvěl parádní akcí. Na kruhu se nejprve zbavil protihráče, když si prohodil puk mezi nohama, pak se rázně natlačil do zakončení a kolem levého betonu Ilji Samsonova poslal puk do sítě.
"Samotného mě to překvapilo, jak dobře to dopadlo. Hledal jsem Davida Krejčího, nebo Taylora Halla, pak se mi ale zdálo, že tam je vcelku volná cesta k brance. Tak jsem to zkusil. A tentokrát to i vyšlo," popsal Pastrňák skvostnou akci.
Bergeron pak zvýšil ve 35. minutě. Conor Sheary sice už po 11 sekundách třetí části vykřesal naději pro Capitals, ale Bergeron v 53. minutě tento plamínek uhasil a Bruins tak mají za sebou první krok.
Neúspěšně tak skončila konfrontace s bývalými spoluhráči pro slovenského veterána v obraně domácích a dlouholetého kapitána Bruins Zdena Cháru, který přišel do metropole USA před sezonou.
Washington skončil od triumfu v roce 2018 potřetí za sebou hned v úvodním kole play off. "Je to pro nás těžké, ale byla to dobrá a zajímavá série. Myslím, že jsme dnes hráli velmi dobře, jen jsme prostě nedali góly. Tolik střel a šancí... Rask nás však vychytal a soupeř ty svoje šance využil," uvedl kapitán domácích Alex Ovechkin.
Dalším soupeřem Bostonu bude lepší ze série mezi Pittsburgh Penguins - New York Islanders, kde je po čtyřech zápasech vyrovnaný stav. "Naši nejlepší kluci nám dnes pomohli udělat krok dál, ale dobří byli i všichni vojáci v našem týmu," prohlásil kouč vítězů Bruce Cassidy.
St. Louis Blues - Colorado Avalanche 2:5 (konečný stav série 0:4)
Avalanche i ve čtvrtém vzájemném souboji letošních vyřazovacích bojů potvrdili svou dominanci. Ve všech čtyřech zápasech dokázali vždy vstřelit minimálně čtyři góly a pokaždé zvítězili alespoň tříbrankovým rozdílem.
Jediným dvougólovým střelcem v Enterprise Center byl sice v neděli domácí útočník Vladimir Tarasenko, jenže zůstal osamocený. V dresu hostů si shodně dva body za gól a nahrávku připsali tahouni Gabriel Landeskog, Mikko Rantanen a Nathan MacKinnon. Zbývající zásahy obstarali Brandon Saad a Valeri Nichushkin.

Rantanen proměnil přečíslení po MacKinnonově pasu

Po bezgólovém prvním dějství promluvil do vývoje skóre jako první Tarasenko, ale hosté kontrovali dvěma góly v rozmezí tří minut a 16 sekund. Rantanen ve třetí části zvýšil, Tarasenko sice ještě dostal Blues na dostřel, ale to bylo málo.
Colorado tak nyní čeká na soupeře, jímž bude postupující ze série mezi Vegas Golden Knights a Minnesota Wild. V ní sice Wild uzmuli na ledě soupeře výhru v úvodním klání, ale od té doby vítězí Golden Knights.
"Je úžasné, že jsme si vybojovali pár dní odpočinku," pochvaloval si brankář Philipp Grubauer, jenž pomohl k úspěchu 18 zákroky. "O mnoho důležitější však je, jak jsme odehráli každý z těch zápasů v sérii. Pokaždé jsme hráli naplno celých 60 minut, každé střídání, dbali na každičký detail. To bude také klíčem k tomu, abychom šli co nejdál."
Nashville Predators - Carolina Hurricanes 4:3 po 2. prodl. (stav série 2:2)
Série mezi Nashvillem a Carolinou se pořádně zamotala. Favorizovaní Hurricanes sice zvládli s přehledem oba zápasy v domácím prostředí, jenže v Bridgestone Areně prohráli následně dvakrát po prodloužení.
Nedělní maraton rozhodl až v 97. minutě Kunin, jenž zápas gólově orámoval. Na jeho úvodní trefu odpověděl ještě v první třetině Vincent Trocheck po nahrávce Martina Nečase, jeho druhé v letošním play off.

Kunin rozhodl v 2. prodloužení o výhře Nashvillu

Ryan Johansen vrátil po přestávce domácím vedení, pak vystoupil do děje Brock McGinn. Nejprve vyrovnal a pouhých 13 sekund po nástupu do třetí části dokonce otočil skóre. Na oba góly mu přihrál Jordan Martinook.
Jenže domácí to nijak nepoložilo. Nick Cousins už za tři minuty v přesilovce vyrovnal. Strhující prodloužení pak utnul Kunin.
Úspěšnému střelci napomohly okolnosti. Do útočného pásma totiž najel nekrytý poté, co si byl u střídačky vyměnit zlomenou hůl. "Zlomil jsem hokejku, ale kluk, který se o to stará (Pete Rodgers) byl hned připravený. Najel jsem si do šance a pak už byl jen šťastný za to, že puk skončil v brance," připomněl Kunin.
Domácí brankář Juuse Saros měl na kontě 58 zákroků, což představuje klubový rekord. A stal se také po dlouhé době prvním gólmanem, který měl přes 50 úspěšných zásahů ve dvou po sobě jdoucích utkáních play off. Minule jich předvedl 52. Naposledy si podobnou měrou zachytal Curtis Joseph v roce 1993, v dresu St. Louis Blues měl tehdy 61 a 57 zákroků.
Zápas číslo 5 se odehraje v úterý na ledě Hurricanes v Raleighu.
Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 5:4 po prodl. (stav série 3:0)
Jets jsou krůček od postupu, když jim nejvýraznější možný náskok v sérii zajistil před polovinou prvního prodloužení v Bell MTS Place gól, který dal Nikolaj Ehlers.
Oilers vstupovali do série v pozice favorita. I proto, že mají ve svém středu výjimečné útočníky Connora McDavida a Leona Draisaitla, první dva muže bodování základní části.
Jenže v play off platí jiné zákonitosti. Po dvou domácích zápasech neměl nikdo z nich na kontě ani jediný bod. Nedělní zápas sice přinesl jejich velké probuzení, ale ani to nakonec nebylo Oilers nic platné.
Draisaitl měl bilanci 2+1, McDavid 0+3. Právě německý útočník zařídil vedení 2:0 po první třetině, s blížícím se závěrem druhé části snížil v početní výhodě Ehlers, jenže ještě do druhé přestávky vrátil dvougólový náskok na stranu Oilers Zack Kassian.

Jujhar Khaira dokonce v úvodu třetí části přidal čtvrtý zásah Oilers, ani to ale nakonec nestačilo. Mezi 12. a 15. minutou se totiž postupně prosadili Mathieu Perreault, Blake Wheeler a Josh Morrissey. To vše v rozmezí tří minut a tří sekund. Wheeler a Morrissey se prosadili jen 16 sekund po sobě.
Poslední slovo měl pak navíc v čase 69:13 Ehlers. Stalo se přitom teprve podesáté v historii NHL, že zápas play off vyhrál tým, který vstupoval do závěrečné desetiminutovky základní hrací doby s tříbrankovým mankem.
"Takový je prostě náš tým. Mám tím na mysli, že se nikdy nevzdáváme. S blížícím se koncem zápasu jsme ukázali, jak umíme bojovat. A to se nám také vyplatilo," pochvaloval si domácí hrdina Ehlers.
"Měli jsme to dobře rozehrané, vždyť jsme vedli 4:1... Musíme najít cestu, jak vyhrát příští zápas. A od toho se pak odrazit," prohlásil McDavid.
Čtvrté utkání je na programu už v noci na úterý a Jets budou mít při prvním mečbolu výhodu domácího prostředí.
Češi v akci
David Pastrnak (Boston Bruins): 1+1, 4 střely, bilance +2, čas na ledě 16:55.
David Krejci (Boston Bruins): 0+0, 2 střely, bilance +1, čas na ledě 15:04, úspěšnost na vhazování 30,8 procenta (4/9).
Martin Necas (Carolina Hurricanes): 0+1, 2 střely, bilance +1, čas na ledě 22:46.