Game 1 | Lightning at Panthers

Obhájci Stanley Cupu Tampa Bay Lightning vstoupili úspěšně do play off a vyhráli po obratu v závěru na ledě Florida Panthers 5:4. Brankami v 53. a 59. minutě to zařídil především útočník Brayden Point. Třemi body za dvě trefy a jednu asistenci zazářil na straně vítězů ve svém prvním utkání v sezoně po operaci kyčle i kanonýr Nikita Kucherov.

Ve dvou odpoledních duelech nedělního programu play off se radovali také hosté a vždy to bylo díky vítězné trefě v prvním prodloužení. New York Islanders urvali výhru 4:3 na ledě Pittsburgh Penguins; Minnesota Wild následně překvapili Vegas Golden Knights v jejich T-Mobile Areně vítězstvím 1:0.
Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 4:5 (stav série 0:1)
Lightning opět táhly opory loňského vítězného týmu, který se dočkal historicky druhého klubového triumfu a navázal na úspěch Tampy Bay z roku 2004. Kučerov sehrál první duel od 28. září, kdy se svým týmem v šestém utkání finále po výhře na ledě Dallas Stars zvedl nad hlavu Stanley Cup.
Zařadil se zpět do úspěšné elitní formace s Pointem a českým útočníkem Ondřejem Palátem. Jako by na něm pauza nebyla znát. Byl vyhlášen třetí hvězdou utkání, kterému kraloval jako autor klíčových tref Point a druhým nejlepším hráčem floridského derby byl zvolen domácí Jonathan Huberdeau, autor gólu a dvou přihrávek.
Tampa Bay se se ujala vedení v 8. minutě, kdy ve vlastním oslabení po přihrávce Yanniho Gourdeho překonal Sergeje Bobrovského bekhendovou střelou Blake Coleman. V polovině úvodní části už Panthers vyšla druhá početní výhoda v utkání lépe a kapitán Aleksander Barkov vyrovnal. V 17. minutě po jeho přihrávce otočil skóre Carter Verhaeghe.
"Začali jsme celkem dobře a výsledek po první třetině byl dobrý. Pak jsme ale přestali hrát naši hru. Musíme se jí držet celý zápas. Od druhé třetiny jsme bohužel byli často vylučovaní," prohlásil Barkov.

Sestřih: Lightning mají po obratu první výhru

Druhá třetina patřila Kučerovovi. Dvakrát udeřil v přesilových hrách shodně po nabídkách obránce Victora Hedmana, autora celkem tří asistencí v utkání, a překlopil stav na stranu hostů.
"Snažil jsem se o zápase moc nepřemýšlet, protože jsem nevěděl, co od toho očekávat. Chtěl jsem mít dobré první střídání a třeba i někoho trefit. To bylo jediné. Kyčel je o hodně lepší. Cítím se skvěle," řekl Kučerov.
Start závěrečného dějství vyšel Floridě - nejdříve z úniku vyzrál na Andreje Vasilevského z úniku Huberdeau, který ve 45. minutě po průniku parádní otočkou připravil gól na 4:3 před prázdnou branku Owenu Tippettovi.
Slavili ale Lightning díky nejlepšímu střelci loňského play off Pointovi. Nejdříve přesně sedm minut před koncem po Kučerovově ideální nabídce z pozice mezi kruhy trefil odkrytou branku a Tampa Bay využila už potřetí přesilovku.
O rozhodnutí se postaral 76 sekund před koncem z úniku bekhendovým blafákem mezi betony Bobrovského. Vyslal jej dlouhým pasem obránce Ryan McDonagh. "Nejdříve si připsal důležitý blok a dokázal to hned rozehrát. Věděl jsem, že po té střele od obránce budu mít prostor na brejk, naznačil jsem a prošlo to tam," radoval se Point.
Druhé utkání série Discover Centrální divize se hraje opět BB&T Center v noci na středu (2:00 SELČ).
Pittsburgh Penguins - New York Islanders 3:4 po prodl. (stav série 0:1)
Dvěma góly pomohl Kyle Palmieri k výhře Islanders v prvním utkání série 1. kola v Pittsburghu. Útočník, kterého si newyorský klub pořídil před letošní uzávěrkou přestupů z New Jersey Devils, vstřelil v nedělním odpoledním duelu úvodní branku a v čase 76:30 rozhodl svou druhou trefou o výhře 4:3 po prodloužení.

Palmieriho vítězný gól v prodloužení

Druhý a třetí gól hostů dali Jean-Gabriel Pageau a Brock Nelson. Ilja Sorokin, který nastoupil místo zraněné jedničky Semjona Varlamova, pochytal 39 ze 42 střel Penguins.
"Trvalo nám, než jsme se do toho dostali. Ale drželi jsme se taktiky, Ilja nás podržel a postupně jsme se zlepšovali. Nakonec jsme to dokázali urvat," těšilo Pageaua, jenž ke gólu přidal i dvě asistence.
Za Pittsburgh, který nastoupil bez zraněného Jevgenije Malkina, se prosadili Frederick Gaudreau, Sidney Crosby a Kasperi Kapanen. Tristan Jarry si připsal 37 zákroků, tři góly však dostal ze snadnějších střel, které mu vždy proletěly nad ramenem.
Tou první z nich ho překvapil Palmieri po necelých osmi minutách hry, kdy měl přitom Pittsburgh drtivou převahu - v 1. třetině přestřílel soupeře 18-13 a vypracoval si spousty šancí. Aspoň v jedné z nich se prosadil Gaudreau, jenž prostřelil zblízka výtečného Sorokina chytajícího první duel play off NHL v kariéře.
Ve druhé části rozjásal domácí fanoušky kapitán Crosby, který hokejkou v natažené jedné ruce lahůdkově tečoval nahození Briana Dumoulina. Od 24. minuty tak Penguins vedli, avšak soupeř ve třetí třetině duel otočil: nejprve v její 4. minutě skóroval Pageau, čtyři minuty před sirénou se prosadil Nelson.

Crosby parádně tečoval puk do sítě

Na jeho vedoucí trefu odpověděl hned po 31 sekundách Kapanen, jenž otřel přesnou střelu o tyčku, odkud se odrazila za Sorokinova záda. Ve třetím dějství měli převahu Newyorčané, na střely ji vyjádřili v poměru 13-6. Nakonec se však radovali až po 16 minutách prodloužení, kdy se Palmieri protlačil podél pravého mantinelu do pásma a odražený puk po Pageauově nahrávce poslal z úhlu do malého prostoru nad Jarryho ramenem.
"Přišel jsem, abych pomohl týmu vyhrávat. Jsem rád, že se to povedlo, ale je to jen jeden zápas a brzy máme před sebou další, ve kterém to musíme potvrdit," říkal Palmieri.
Do pittsburské sestavy se po 18 vynechaných zápasech kvůli zranění v horní části těla vrátil útočník Brandon Tanev, jenž měl čtyři střely a devět hitů. Radim Zohorna zůstal mezi náhradníky.
Druhé utkání série odehrají Penguins v úterý večer (středa 1:30 SELČ) opět v Pittsburghu.
Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 0:1 po prodl. (stav série 0:1)
Hokejisté Minnesoty dokázali v úvodním duelu série překvapit velkého favorita a navzdory často až drtivé herní převaze domácích zvítězili ve Vegas 1:0 po prodloužení. Hvězdou duelu byl hostující brankář Cam Talbot, který kryl všech 42 střel Golden Knights. Jedinou branku nedělního utkání dal po 200 sekundách prodloužení Joel Eriksson Ek.
Marc-Andre Fleury v brance domácích pochytal 29 střel včetně řady velkých šancí, na tu poslední však nedosáhl i proto, že směr puku těsně před ním nešťastně změnil padající bek Alec Martinez, jenž se vrátil do sestavy po zranění, aby se stal nešťastným hrdinou.

Sestřih: Talbot vychytal na úvod série Golden Knights

Vegas naopak chyběl útočník Max Pacioretty, na jehož místo na křídle první formace se postavil český útočník Tomas Nosek. Ten tam odehrál první třetinu, poté ho trenér Peter DeBoer posunul níž a nahradil ho v elitním útoku Alexem Tuchem.
"Nos je defenzivní hokejista, navíc měsíc nehrál a teď toho hodně nabruslil. Pomohl nám odehrát dobrou třetinu a dodal tam sílu, ale cítil jsem, že jak jsme šli do druhé třetiny, potřebovali jsme tam víc energie, tak jsme tam dali Tucha. Ovšem Nos tam nechal všechno, na to, že tak dlouho nenastoupil, nám hodně pomohl," říkal DeBoer po zápase.
Golden Knights ho prohráli i přesto, že v první třetině měli ohromnou střeleckou převahu (19-5 a spoustu dalších ran ještě hosté zblokovali). Tu však nedokázali využít a hosté postupně srovnávali krok, až se po sérii příležitostí v prodloužení nakonec stali pány končícího nevadského odpoledne. Zkušený zadák Alex Pietrangelo totiž odehrál puk jen k soupeři, který využil zmatku v domácí obraně a dotlačil ho přímo na hůl ideálně postaveného Erikssona Eka, jenž forhendem s Martinezovou nechtěnou pomocí prostřelil jinak vynikajícího Fleuryho.
Wild tak načali sérii v Honda Západní divizi překvapivou výhrou. Druhé utkání se bude hrát na stejném místě v noci na středu (4:00 SELČ).
Češi v akci
Jan Rutta (Tampa Bay) 0+0; -1 v plus/minus; 0 střel; 0 hitů; 1 blok; čas na ledě 10:31.
Ondrej Palat (Tampa Bay) 0+0; 0 v plus/minus; 2 střely; 1 hit; 0 bloků; čas na ledě 11:23.
Radko Gudas (Florida) 0+0; +1 v plus/minus; 1 střel; 11 hitů; 1 blok; čas na ledě 19:49.
Tomáš Nosek (Vegas) 0+0; 0 v plus/minus; 1 střela; 1 hit; 1 blok; čas na ledě 14:40.