Souhrn: Pastrňák pomohl gólem k bodu

Český kanonýr svou 17. brankou v sezoně nezabránil porážce Bostonu v Pittsburghu 5:6 v prodloužení

NHL.com @NHLdotcom

V nedělním programu deseti duelů NHL zanechali výraznou stopu čeští hokejisté. Jako jediný se zapsal mezi střelce kanonýr David Pastrňák, jehož trefa pomohla Boston Bruins k zisku bodu při porážce na ledě Pittsburgh Penguins 5:6 v prodloužení.

K vítězství Philadelphia Flyers nad Buffalo Sabres 4:1 přispěl dvěma asistencemi nejlepší nahrávač ligy Jakub Voráček a 30 úspěšnými zákroky také brankář Michal Neuvirth, jenž chytal poprvé od 28. listopadu. Další forvard Ondřej Palát se rovněž dvěma přihrávkami podílel na výhře Tampy Bay 5:2 na hřišti Detroit Red Wings, za které chytal Petr Mrázek.

Po jedné asistenci si při výhře Chicago Blackhawks nad Edmonton Oilers 4:1 připsali obránce Jan Rutta a útočník David Kämpf. Gólman Ondřej Pavelec se objevil v brance New York Rangers, ale porážce 1:2 na ledě rozjetého nováčka Vegas Golden Knights nezabránil.

Philadelphia Flyers - Buffalo Sabres 4:1

Voráček asistoval u obou klíčových branek Seana Couturiera v utkání. Nejdříve ve 28. minutě rozjel v přesilové hře akci, při které Claude Giroux nabil hrdinovi utkání na levý kruh, odkud Couturier otočil stav na 2:1 pro Flyers. V čase 58:45 po Voráčkově přihrávce pojistil nejlepší střelec Philadelphie náskok trefou na 3:1 při hře Sabres bez brankáře.

Osmadvacetiletý kladenský odchovanec vládne 43 asistencemi ze 42 utkání pořadí nahrávačů. Má o pět přihrávek více než spoluhráč Giroux a Josh Bailey z New York Islanders. S celkem 51 body patří Voráčkovi šesté místo v produktivitě.

Neuvirth nastoupil od začátku utkání poprvé od 28. listopadu, kdy utrpěl proti San Jose Sharks (1:3) zranění v dolní části těla. Měsíc strávil na marodce a potom chytal dosud jen jednu třetinu. V úterý při porážce s Pittsburgh Penguins 1:5 nastoupil místo Briana Elliotta na posledních dvacet minut a inkasoval jednu branku.

Proti Buffalu dostal důvěru od úvodu podeváté v sezoně a připsal si třetí výhru. "Je to pro mě důležité vítězství. Neměl jsem ze sebe v poslední době dobrý pocit. Je frustrující, když se zraníte a nemůžete tým pomoci. Teď se cítím výborně," řekl Neuvirth.

Kvůli vyloučením Voráčka a Waynea Simmondse v úvodu Buffalo v úvodní třetině přestřílelo Philadelphii 12:5. "Vždycky je dobré, když gólman čelí brzy střelám a dostane se do toho. Měl jsem dobré rozbruslení. Od rána jsem se cítil dobře. Ubráněná oslabení mi ještě víc pomohla," doplnil Neuvirth.

Jeden z nejkrásnějších zákroků předvedl v šesté minutě proti Samu Reinhartovi lapačkou. "Byl velice důležitý. Nechali jsme se na začátku dvakrát vyloučit a on byl skvělý," pochválil Voráček Neuvirtha, který inkasoval pouze ve 22. minutě. V té využil další přesilovou hru Ryan O'Reilly a dostal Buffalo do vedení. Flyers ale vývoj rychle otočili.

Detroit Red Wings - Tampa Bay Lightning 2:5

Mrázek se dostal při zranění Jimmyho Howarda v dolní části těla do branky Red Wings poprvé od 19. prosince, kdy vychytal 34 zákroky výhru 6:3 na ledě New York Islanders. Proti nejlepšímu týmu soutěže inkasoval pětkrát z 24 střel a nezabránil už desáté porážce Detroitu ve vzájemných duelech s Tampou Bay za sebou. Red Wings skončila série čtyř výher, jejich nejúspěšnější šňůra v sezoně.

Palát v dresu vítězů bodoval po třízápasovém půstu. V 15. minutě jeho přihrávku z pravé strany tečoval Dan Girardi před branku, kde se prosadil Tyler Johnson a zvýšil na 2:0. Necelé čtyři minuty před koncem byl český forvard i u gólu na 5:2. Po chybě Nicka Jensena sice nepřekonal zblízka Mrázka bekhendem, ale z dorážky skóroval Yanni Gourde.

"Branky většinou padají z přebrankového prostoru. Tam jsem chtěl být. Je to moje hra a dnes se mi to tam odrazilo," uvedl Gourde, který dvěma góly a třemi body vyrovnal svá maxima. V první třetině se navíc popral se slovenským útočníkem Tomášem Tatarem, takže si připsal hattrick Gordieho Howea.

Pittsburgh Penguins - Boston Bruins 6:5 po prodloužení

Pastrňák svou 17. trefu v sezoně ve 33. minutě otočil stav na 4:3 pro Boston. Nejlepší český kanonýr v soutěži za pravým kruhem zachytil chybnou rozehrávku Krise Letanga, obkroužil branku a překonal Tristana Jarryho střelou na bližší tyč.

Bruins, kteří prohrávali po první třetině 1:3, obrátili vývoj dokonce na 5:3, ale nakonec prohráli v nastavení. Přesto prodloužili svou sérii s bodovým ziskem na 11 utkání, během kterých prohráli potřetí v nastavení.

Hlavní postavou Penguins byl Evgeni Malkin, který si připsal tři body za dvě branky a jednu asistenci. Zápas rozhodl trefou v čase 62:51 a stal se klubovým rekordmanem s 12 góly v prodloužení v základní části NHL. Dosud se dělil o prvenství s Mariem Lemieuxem a Sidneym Crosbym.

Kapitán Crosby se na výhře nad Bruins podílel třemi asistencemi a za poslední dva zápasy nasbíral sedm bodů. Při páteční výhře na hřišti New York Islanders zaznamenal gól a tři přihrávky.

Chicago Blackhawks - Edmonton Oilers 4:1

Nováček Rutta si svůj 15. bod a 12. asistenci v 34. vystoupení v sezoně připsal v deváté minutě, kdy Chicago otevřelo skóre. Sedmadvacetiletý bývalý hráč Chomutova nahodil puk od modré čáry, od Ryana Hartmana se odrazil před Nicka Schmaltze, který překonal Cama Talbota blafákem do bekhendu.

Za 86 sekund Blackhawks zvýšili na 2:0 a byl u toho dvaadvacetiletý Kämpf, další předsezonní akvizice Blackhawks z Chomutova. Dočkal se ve svém šestém duelu v NHL druhého bodu za druhou přihrávku. Kämpf za brankou přenechal kotouč Alexovi DeBrincatovi, jehož přihrávku si srazil do vlastní branky Mark Letestu.

Oilers, kteří prohráli šestý z posledních šesti utkání, sice díky brance Darella Nurseho ve 25. minutě snížili, ale to bylo z jejich strany všechno. Deset sekund před koncem druhé třetiny upravil na 3:1 Brandon Saad a výsledek dovršil v závěrečném dějství Jordan Oesterle. Chicago slavilo teprve třetí výhru z osmi utkání.

Vegas Golden Knights - New York Rangers 2:1

Pavelec dostal příležitost poprvé od 27. prosince, kdy udržel při vítězství nad Washington Capitals 1:0 po nájezdech čisté konto. Opět zastoupil jedničku Henrika Lundqvista kvalitním výkonem, ale 31 úspěšnými zákroky prohře nezabránil.

Rangers sice vedli od 14. minutě díky brance Miky Zibanejada, ale ještě v první třetině vyrovnal James Neal a v čase 48:58 rozhodl William Karlsson. Vegas doma vyhrálo posedmé za sebou.

New York Islanders - New Jersey Devils 5:4 po nájezdech

Napínavé drama v Brooklynu rozhodly až nájezdy a v nich jedinou trefou Brock Nelson. Jaroslav Halák neinkasoval ani jednou z pěti pokusů Devils. V 65 minutách před tím kryl 42 ze 46 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání, které Islanders vyhráli 5:4 po penaltách.

Hosté přitom měli mohutný nástup, po první třetině měli 21 střel proti 10 pokusům domácích, přesto ji hlavně díky Halákovi vyhráli domácí 1:0. Začátkem třetí třetiny si pak New Jersey vypracovalo dvoubrankový náskok, ale Islanders dokázali odpovědět a vynutit si prodloužení.

Dvěma body za gól a asistenci přispěl k jejich úspěchu švédský zadák Sebastian Aho, dvě nahrávky měl centr Matthew Barzal. Devils Jersey nepomohly ani dva góly Travise Zajace, ani dva body Taylora Halla a Milese Wooda (oba 1+1). Pavel Zacha odehrál 12 minut a 37 sekund a byť sám nebodoval, odcházel s bilancí +2 v plus/minus hodnocení.

Washington Capitals - St. Louis Blues 4:3 po prodloužení

Souboj silných celků Východu a Západu rozhodl 43 sekund před případnými nájezdy Nicklas Backstrom. Švédský centr využil špatného střídání soupeřů v prodloužení, nabruslil si do prostoru a střelou na vyrážečku Cartera Huttona proměnil sólový únik, do nějž ho svou druhou asistencí v zápase vyslal T.J. Oshie.

Blues přitom měli k výhře blíž, poté, co Carl Gunnarson čtyři minuty před koncem třetí třetiny s pomocí šťastné teče soupeře srovnal, Braden Holtby vychytal jejich několik velkých šancí.

Backstrom k výhře přispěl vedle klíčové trefy i asistencí, s bilancí 1+1 odcházel i Alex Ovechkin, jenž dal svůj 27. gól sezony a vyšvihl se do čela tabulky střelců NHL.

Winnipeg Jets - San Jose Sharks 4:1

Jets vlétli na soupeře od první minuty ve velkém stylu, úvodní převahu však zužitkoval až po 12 minutách Matt Hendricks. Druhý gól (a zároveň svůj druhý v sezoně) dal v polovině utkání slovenský mladík Marko Daňo a byl nakonec vítězný, protože Logan Couture ve druhé části snížil. Pak však dvěma trefami pečetil poměrně jednoznačnou výhru Matthieu Perreault.

Winnipeg, kterému se po 23 absencích vrátil uzdravený obránce Toby Enstrom, se tak udržel na prvním místě Centrální divize o dva body před St. Louis Blues.

San Jose prohrálo potřetí za sebou (předtím padlo v nájezdech a v prodloužení) a radost má snad jen z toho, že obránce Brent Burns, jenž měl asistenci proti Winnipegu, nasbíral v posledních 14 utkáních už 18 bodů. Tomáš Hertl naopak nebodoval, byť na ledě strávil 17:38 minuty a z toho 4:40 v přesilovce.