Souhrn: Vrbata ukončil střelecký půst

Český útočník se trefil po sedmnácti zápasech, ale porážce Floridy ve Vegas 2:5 nezabránil

Napsal NHL.com/cs

Poprvé od 26. října se radoval z branky Radim Vrbata, ale jeho trefa k úspěchu Florida Panthers nepomohla. Šestatřicetiletý český útočník sice dostal na ledě nováčka Vegas Golden Knights svůj tým už ve třetí minutě v přesilové hře do vedení, ale nakonec slavili domácí výhru 5:2.

Brankář David Rittich vychytal vítězství Calgary Flames na ledě Vancouver Canucks 6:1. Jaromír Jágr v dresu vítězů i ve druhém zápase po návratu na led po pětizápasové absenci kvůli zranění v dolní části těla nebodoval.

Vegas Golden Knights - Florida Panthers 5:2

Vrbata protrhl střeleckou smůlu ránou z levého kruhu při trestu Davida Perrona. Byl to teprve druhý z jeho 27 zápasů za Panthers, v němž skóroval. Dosud se totiž v sezoně prosadil jen v duelu proti Anaheim Ducks, v kterém k vítězství 8:3 pomohl hattrickem.

Hned v šesté minutě zvýšil na 2:0 pro Floridu Mike Matheson, ale zbytek utkání patřil domácím. Nate Schmidt rychle snížil a ještě v první třetině vyrovnal Colin Miller. Vítěznou trefu zaznamenal v 52. minutě Erik Haula a výsledek potvrdili Jonathan Marchessault a James Neal.

Trenér Vegas Gerard Gallant si tak vychutnal úspěch v prvním souboji se svým bývalým týmem. Panthers jej odvolali 27. listopadu 2016 a na lavičce nováčka prožívá skvělou sezonu. Golden Knights se díky šesté výhře z posledních sedmi zápasů vyhoupli se 44 body z 32 utkání do čela Pacifické divize.

První hvězdou utkání se stal Marchessault, jehož Vegas získalo právě z Floridy v červnu v rozšiřovacím draftu. Šestadvacetiletý forvard si připsal tři body za gól a dvě asistence. "Je to skvělé. Vždycky chcete porazit svůj bývalý klub," prohlásil Marchessault. Vedle něj a Gallanta v týmu Panthers působili v minulé sezoně také útočník Reilly Smith a asistent trenéra Mike Kelly.

Florida naopak prohrála potřetí za sebou, s 29 body z 33 duelů je předposlední ve Východní konferenci a třetí nejhorší v celé lize. "Naše třetí třetina pro mě byla asi největším zklamání za dlouhou dobu, možná v celé sezoně. Jsme tým, který jinak bojuje až do konce, ať vyhraje nebo prohraje," podotkl trenér Panthers Bob Boughner.

Vancouver Canucks - Calgary Flames 1:6

Rittich i při svém třetím startu v NHL od začátku vychytal vítězství. Stačilo mu k tomu 16 úspěšných zákroků. Překonal jej jenom ve 47. minutě Markus Granlund, který v přesilové hře snížil na 1:5. Při prvním pokusu finského útočníka ještě Rittichovi pomohla horní tyč, ale z dorážky Granlund sebral odchovanci Jihlavy naději na první nulu v kariéře.

"Bylo to pro mě jako rozbruslení, protože na mě nešlo moc střel. Kluci hráli opravdu výborně. Skoro gólmana nepotřebovali a já jim můžu jen poděkovat," řekl Rittich.

V této sezoně NHL se Rittich, jehož Flames povolali 25. listopadu z farmy ve Stocktonu z American Hockey League, objevil v brance počtvrté. Před vystoupením ve Vancouveru pomohl hned po příchodu z farmy v Denveru k výhře nad Colorado Avalanche 3:2.

Potom 2. prosince dochytal třetí třetinu při domácí prohře s Edmonton Oilers 5:7 a o pět dní později pomohl k vítězství na hřišti Montreal Canadiens 3:2 po prodloužení. V minulé sezoně debutoval 8. dubna v závěrečné třetině posledního zápasu základní části NHL při porážce na ledě San Jose Sharks 1:3.

Pětačtyřicetiletý Jágr se stejně jako při sobotní domácí porážce s Nashville Predators (0:2) zařadil do čtvrté formace s Mattem Stajanem a Troyem Brouwerem. Odehrál 11 minut a 11 sekund a tři čtvrtě minuty z toho v početní výhodě. Připsal si jeden plusový bod, protože byl na ledě ve 39. minutě u branky Marka Giordana na 4:0.

Flames ukončili sérii tří porážek a radovali se z teprve třetí výhry z posledních devíti utkání. Čtyřmi body za gól a tři asistence k tomu pomohl Sam Bennett. "Přestože jsme poslední zápasy nevyhráli, předváděli jsme dobrý hokej. Jen jsme za to nebyli odměněni. Dnes je to pro nás všechny příjemný pocit," uvedl Bennett.

Winnipeg Jets - St. Louis Blues 4:0

Jets oplatili Blues sobotní porážku ze St. Louis 0:2. Druhým čistým kontem v sezoně pomohl k úspěchu Winnipegu Connor Hellebuyck, který si připsal 24 úspěšných zákroků. Josh Morrissey zaznamenal gól a asistenci a trefili se také Adam Lowry, Patrik Laine a Mark Scheifele.

Do sestavy St. Louis se vrátil po čtyřzápasové absenci způsobené zraněním v dolní části těla obránce Alex Pietrangelo. Ve 31. duelu v sezoně svou bilanci 23 bodů za sedm gólů a 16 přihrávek nevylepšil. Naopak byl u dvou inkasovaných branek.

Chicago Blackhawks - Minnesota Wild 4:1

Blackhawks oslavili už pátou výhru za sebou a výrazný podíl na ní měl útočník Patrick Kane, který brankami v 11. a 36. minutě zajistil svému celku vedení 2:0. S 299 trefami se posunul v historické tabulce Chicaga na páté místo před Dennise Hulla (298).

Za vítěze skórovali také Ryan Hartman a Tommy Wingels. Za Wild snižoval na 1:3 Matt Dumba. V sestavě Chicaga nechyběl podruhé za sebou obránce Michal Kempný, další český zadák Jan Rutta naopak zůstal znovu jen na tribuně.