faksa

Český útočník Radek Faksa se podílel třemi body za gól a dvě asistence na vítězství Dallas Stars v nedělním čtvrtém utkání 2. kola play off NHL v Edmontonu nad Colorado Avalanche 5:4. Celek z Texaxu díky tomu vede 3:1 na zápasy a sahá po postupu do finále Západní konference.

Odchovanec Opavy prožil svůj nejvydařenější večer v bojích o Stanley Cup v kariéře a byl vyhlášen první hvězdou duelu. V dresu Avalanche inkasoval gólman Pavel Francouz pět branek z 26 střel a ve 49. minutě jej vystřídal Michael Hutchinson.
Blízko posunu do konferenčního finále jsou také New York Islanders a Vegas Golden Knights, kteří rovněž získali náskok 3:1 na utkání. Islanders ve Východní konferenci zdolali v Torontu Philadelphia Flyers 3:2 a v dalším duelu na Západě v Rogers Place se Vegas radovalo z výhry nad Vancouver Canucks 5:3.
Faksův tříbodový večer
Stars do duelu, který byl přeložen z pátku poté, co NHL vyhlásila ve čtvrtek na protest proti systematickému rasismu a policejní brutalitě dvoudenní pauzu, skvěle vstoupili. A mezi 7. a 11. minutou získali vedení 3:0.
Úvodní dvě branky nesly Faksův podpis. Nejdříve šestadvacetiletý český útočník vystřelil z pozice za levým kruhem, Francouz puk vyrazil před sebe a z dorážky otevřel skóre obránce John Klingberg.
V čase 8:33 při přesilové hře Faksa nejdříve stínil krajanovi před brankovištěm Avalanche při střele Roopeho Hintze a následně sám doklepl kotouč za Francouzova ráda.

Faksa překonal Francouze z dorážky v přesilovce

Asistence si připsal i finský bek Miro Heiskanen, který si polepšil na 16 bodů (3+13) a překonal klubový rekord Stars/Minnesota North Stars v počtu bodů obránce v play off. Vylepšil výkon Craiga Hartsburga z roku 1981, který měl na kontě 15 bodů (4+12).
V dalším oslabení v polovině úvodní části inkasoval Francouz potřetí. Střelu Alexandra Radulova od modré čáry neviděl přes clonící hráče a navíc ji tečoval kapitán Dallasu Jamie Benn.
Ve druhém dějství se ale Colorado vrátilo do hry. Ve 34. minutě po střele Caleho Makara uspěl z dorážky Valeri Nichushkin a 26 sekund před druhou pauzou při přesilovce pěti proti třem po ideální přihrávce Nathana MacKinnona snížil na 2:3 Makar.
V čase 47:20 ale Stars už potřetí v utkání využili početní výhodu a získali dvoubrankový náskok. Hintz si položil dva bránící hráče a z pozice mezi kruhy se trefil zápěstím nad Francouzovu lapačku. U gólu asistoval Faksa, který prožil tříbodový zápas (v součtu se základní části) teprve počtvrté v kariéře.
"Užívám si to, ale hlavní je, že se daří týmu a že v těžké sérii vedeme 3:1," řekl po utkání Faksa, který si plní hlavně defenzivní úkoly proti elitní formaci Avalanche. "Celou sezonu jsme zvyklí bránit nejlepší lajny soupeře, snažíme se pro tým odvést co nejlepší práci. Musíme to tak udržet, pak tu sérii uzavřeme a postoupíme."

Čtvrtý zápas: Colorado - Dallas 4:5

Hned za 32 sekund to bylo 5:2 pro Dallas. Francouz zastavil puk za brankou Makarovi, jenž jej ale po obrovské chybě nabídl Denisovi Gurjanovovi a ruský útočník se s osmi góly osamostatnil na druhém místě pořadí kanonýrů play off.
Francouze nahradil Hutchinson, který ve zbytku utkání ze tří střel nedostal gól. Avalanche finišovali, ale porážku neodvrátili. V 52. minutě se prosadil podruhé v utkání Ničuškin, jehož pokus přizvedl Benn, a čtyři sekundy před koncem ještě skóroval Vladislav Namestnikov.
MacKinnon si připsal v utkání jednu asistenci a bodoval i ve 12. utkání letošního play off. Opět vylepšil svou sérií klubový rekord a vládne produktivitě s 21 body za sedm branek a 14 přihrávek.
"Měli jsme špatných pět až deset minut v první třetině, ale na jejím konci jsme se zvedli. Ve druhé třetině jsme soupeře úplně přehráli. Na začátku třetí jsme měli přesilovku, ale pak jsme bohužel dostali čtvrtý gól," litoval MacKinnon.
Pátý duel je na programu v Rogers Place v noci na úterý od 3.45 SELČ.
Nelson přiblížil Islanders postup
Po podařeném víkendu jsou jedinou výhru od první účasti v konferenčním finále od roku 1993 Islanders, kteří navázali ve Scotiabank Areně na sobotní vítězství nad Philadelphií 3:1. Dvěma góly přispěl ke třetímu úspěchu v sérii Brock Nelson a gólman Thomas Greiss si připsal 36 úspěšných zákroků.
Greiss dostal ve druhém utkání během dvou dnů přednost před jedničkou Semjonem Varlamovem, který v sobotu pomohl k výhře 26 zásahy, a dočkal se v play off svého prvního startu od začátku od 8. května 2016 (tehdy nezabránil v pátém souboji 2. kola proti Tampa Bay Lightning porážce 0:4 a vyražení po prohře 1:4 na zápasy).

Čtvrtý zápas: Philadelphia - Islanders 2:3

O svém zařazení do zápasu číslo 4 se dozvěděl hned po sobotním duelu. "Myslím, že je fyzicky mnohem náročnější se stále udržovat ve formě, aby byl gólman připravený. Nikdy nevíte, co se stane," komentoval svou roli Greiss, který v letošním play off chytal teprve podruhé. Ve středu ve druhém utkání s Flyers v 16. minutě vystřídal Varlamova za stavu 0:3 a 20 zásahy nezabránil porážce 3:4 po prodloužení.
Na první gól se v Torontu čekalo až do 27. minuty, kdy Nelson z pravého kruhu zamířil přesně do protějšího horního rohu nad vyrážečku Briana Elliotta, který dostal příležitost místo obvyklé jedničky Cartera Harta.
V čase 35:19 odpověděl tečí střely Justina Brauna Sean Couturier. Těsně před druhu pauzou mohl otočit skóre z dorážky český útočník Jakub Voracek, ale Greiss si s ním poradil - stejně jako předtím se střelou Jamese van Riemsdyka.
Ve 48. minutě vrátil náskok Islanders Jean-Gabriel Pageau, který v úniku prostřelil Elliotta mezi betony. Za čtyři minuty si Nelson vyměnil v přečíslení puk s Joshem Baileym a do odkryté branky zvýšil na 3:1.
Naději vykřesal Flyers 65 sekund před koncem střelou od modré čáry obránce Ivan Provorov, ale Newyorčané těsný náskok uhlídali. Voráček byl na ledě u obou gólů Philadelphie, měl tak v utkání bilanci +2 a vyslal tři střely na branku.
"Brian (Elliott) nám dal šanci na výhru, měli jsme tam ve třetí třetině i řadu dobrých akcí, ale udělali jsme chyby a nemohli najít cestu k tomu, jak toho vyprodukovat více," hodnotil porážku kouč Flyers Alain Vigneault. "Líbilo se mi, jak jsme dneska k utkání přistoupili, Islanders si však zaslouží hodně kreditu za to, jak jsou dobrým týmem. Bojují o každý centimetr ledu. A uznání si zaslouží i jejich brankář, jenž byl dneska výborný."
Pátý zápas se hraje ve Scotiabank Areně v noci z úterka na středu v 1.00 SELČ.
Pacioretty nasměroval Vegas k úspěchu
Také Golden Knights zvládli skvěle dvě vystoupení ve dvou dnech a po sobotním vítězství 3:0 dosáhli v neděli na mečbol. Dvěma góly včetně vítězného a asistencí navrch jistil výhru Vegas 5:3 Max Pacioretty.
Poprvé se prosadil v polovině úvodního dějství, kdy v přesilové hře střelou z levého kruhu otevřel skóre. Ve 12. minutě sice vyrovnal - také v početní výhodě - Elias Pettersson, ale za 124 sekund vrátil Golden Knights vedení po spolupráci se Sheou Theodorem Chandler Stephenson.

Čtvrtý zápas: Vegas - Vancouver 5:3

Canucks ve druhé třetině stav otočili. V 25. minutě puk za Marca-Andreho Fleuryho, který dostal přednost před Robinem Lehnerem, dotlačil Bo Horvat. Kapitán Vancouveru se trefil podeváté v letošním play off a drží se čele tabulky střelců. V čase 31:26 získal kanadskému celku vedení v přesilové hře po přihrávce Quinna Hughese Tyler Toffoli.
Závěrečné dějství ale ovládlo Vegas. Ve 43. minutě vyrovnal bombou Nate Schmidt, v čase 47:02 po rychlém brejku právě Schmidtovu přihrávku usměrnil za Jacoba Markströma Pacioretty a za 87 sekund po ideálním pasu Paciorettyho dovršil výsledek William Karlsson.
"Věděli jsme, že soupeře se bude snažit dnes předvést to nejlepší. My jsme hráli dobře v plném počtu, ale dostávali jsme se do problémů v oslabeních. Soupeř se dostával do šancí a my ztráceli rytmus. Ve třetí třetině jsme ale hráli výborně," prohlásil Pacioretty.
"Nikdo se v tomto týmu nevzdává. Pro tohle jsme makali celou sezonu a nikomu nic nedáme bez boje. Je to teď frustrující, ale musíme se soustředit na další zápas," podotkl Pettersson.
Pátý zápas je naplánován v Edmontonu v noci z úterka na středu ve 3:45 SELČ.