CzechUSA529

Dlouho to vypadalo to zle, nedobře. Vypadalo to na další český krach v soubojích o medaile. Jenže pak přišla fantastická třetí třetina, v níž národní tým nastřílel šest gólů, dovedl duel se Spojenými státy k výhře 8:4 a na mistrovství světa IIHF vybojoval třetí místo. Zlato urvali v prodloužení finále s Kanadou domácí Finové.

Česko má bronz a slaví medaili po dlouhém čekání, které trvalo 10 let.
Podařilo se to opět na finském ledě: v roce 2012 to bylo v Helsinkách, letos v Tampere. A byla to v neděli velká divočina, pastva pro oči fanoušků živená parádním obratem, dvěma góly Davida Kämpfa (Toronto Maple Leafs) a hattrickem Davida Pastrňáka (Boston Bruins).
Kapitán Roman Červenka přidal ke gólu i asistenci, podobnou bilanci měl i další forvard Jiří Smejkal. Brankář Karel Vejmelka (Arizona Coyotes) dostal tři góly z osmi střel a po první třetině ho nahradil Marek Langhamer, jenž inkasoval jen jednou ze 16 pokusů.
"Nešlo to podle našeho scénáře, ale zvládnout takový obrat, o to víc si toho ceníme," radoval se Červenka. "Věřili jsme sami sobě, i když jsme předváděli výkony nahoru dolů, tak medaile byla pořád náš cíl a věřili jsme si, že to zvládneme."
Američany táhl dvěma góly forvard Karson Kuhlman (Seattle Kraken), avšak příliš je nepodržel Jeremy Swayman - bostonský gólman pustil sedm střel ze 32.
Duel se přitom zprvu nevyvíjel vůbec dobře. Po Kuhlmanově dorážce a přesilovkové trefě Adama Gaudettea (Ottawa Senators) prohrávali Češi od 13. minuty o dva góly a i když Jiří Černoch tři minuty nato snížil, nepovedenou třetinu dokonal druhý Kuhlmanův gól, který Češi dostali 13 sekund před sirénou ve vlastní přesilovce.
Watch: Youtube Video
Od druhé třetiny však začínali mít herní převahu a stále častěji přetěžovali americkou defenzivu, která vinou zranění stála jen na čtyřech obráncích.
Pomohl Smejkalův gól ve 32. minutě. Kouč Kari Jalonen poslal místo Vejmelky do branky Langhamera, proházel obranné dvojice a do té doby zadřeného Pastrňáka poslal do druhého útoku k Tomáši Hertlovi (San Jose Sharks); místo něj dal do první lajny ke Krejčímu s Červenkou Matějem Blümela, čímž obě formace značně oživil a především nastartoval kanonýra Pastrňáka, jehož spolupráci s Krejčím si Američané dobře pohlídali.
"Ta druhá třetina vypadala dobře, vyhráli jsme ji 1:0, tak jsme si řekli, že budeme do toho chtít jít stejně a dát další gól. A padlo jich tam šest... Nejlepší třetina v mé kariéře," řekl České televizi útočník Jakub Flek.
Bostonský šutér se poprvé trefil hned v 51. sekundě třetí části, minutu a půl po něm prostřelil Swaymana po vyhrané buly Červenka a Češi rázem vedli. 68 sekund poté Pastrňák po krásné spolupráci s Hertlem a Michalem Jordánem zvyšoval na 5:3 a když pět minut před koncem vstřelili gól ve vlastním oslabení i Češi díky Kämpfově dorážce Smejkalovy akce, bylo rozhodnuto.
"Všichni víme, že medaile dlouho nebyla, takže o motivaci nebylo třeba mluvit. Řikali jsme si, že máme 20 minut, že tam necháme všechno a uvidíme, jak to dopadne," poodkryl atmosféru v kabině během druhé pauzy kapitán Červenka.
Kämpf navíc necelé čtyři minuty po svém prvním gólu přidal další při americké hře bez gólmana a i když výsledek ještě poupravil Thomas Bordeleau (San Jose), poslední slovo měl Pastrňák, jenž 37 sekund před koncem dokonal hattrick.
"Vždycky stačí jedna střela a pak už to jde samo. Jsem rád, že to vyšlo a že jsem mohl pomoct týmu k důležité medaili," jásal bostonský křídelník, který v sedmi utkáních na turnaji vstřelil sedm gólů a nasbíral 10 bodů.
"Až na to semifinále, které nám nevyšlo, jsme odvedli kus práce," řekl Pastrňák České televizi. "Jsem pyšný na kluky, jaký udělali pokrok, i na to, že přivezeme domů medaili. Doufejme, že to českému hokeji pomůže na sebevědomí a že ta semifinále budeme hrát pravidelně."
Kouč Jalonen, jenž před šesti lety dovedl ke stříbru na MS finský tým, tentokrát slaví s Českem.
"Sešla se nám tady úžasná parta, úžasná rodina a jsem strašně rád, že jsme to zvládli," radoval se Flek. "Hráli jsme za celý národ, který nad námi možná už zlomil hůl po tom nepovedeném semifinále."
Zlato vybojovali v prodloužení Finové
Obhájcům loňského titulu z mistrovství světa v Rize a semifinálovým přemožitelům českého celku tentokrát další skvělý závěr třetí třetiny nestačil. Kanada stejně jako ve čtvrtfinále se Švédy smazala v závěru třetího dějství dvoubrankový náskok soupeře, ale tentokrát už v prodloužení výhru neurvala.
Triumf slavili Finové, v čase 66:42 rozhodl zlatým gólem o výhře 4:3 Sakari Manninen a uvrhl své fanoušky v euforii. Domácí celek tak oplatil soupeři porážku z loňského finále v Lotyšsku, kde Kanada uspěla rovněž v prodloužení.

053022_FI_ManninenWorldsGold

Za Finy dvakrát skóroval Mikael Granlund (Nashville Predators) a jednou Joel Armia (Montreal Canadiens), za Kanadu Dylan Cozens (Buffalo Sabres), Zach Whitecloud (Vegas Golden Knights) a Maxime Comtois (Anaheim Ducks). Po dvou Granlundových trefách a gólu Armii vedli domácí ještě tři a půl minuty před koncem třetí třetiny 3:1, avšak dvě trefy při hře bez brankáře poslaly zápas do nastavení.
Ve formátu tří proti třem tentokrát uspěl domácí celek, který v prodloužení využil přesilovku. Jeho hrdinou byl brankář Jussi Olkinuora, jenž chytil 19 ze 22 střel. Chrise Driedgera (Seattle Kraken), který se zranil při prvním finském gólu, nahradil v kanadské brance Matt Tomkins.
Finsko slaví první titul v historii na vlastním ledě a vedle Švédska (2006) je jedinou zemí, která dokázala vyhrát MS ve stejném roce po olympijském triumfu.
Červenka nejlepším útočníkem turnaje
Český kapitán byl direktoriátem MS vyhlášen nejlepším útočníkem šampionátu. Šestatřicetiletý Červenka skončil se 17 body (5+12) v deseti duelech jako jeho nejproduktivnější hráč. Nejlepším gólmanem byl jmenován Olkinuora, nejlepším bekem Fin Mikko Lehtonen.
V All-Star šestce volené novináři jsou kromě těchto tří hráčů ještě americký obránce Seth Jones (Chicago Blackhawks), kanadský centr Pierre-Luc Dubois (Winnipeg Jets) a Manninen.
Olkinuora si odnesl i cenu pro nejužitečnějšího hráče mistrovství.