Souhrn: Hertl završil další hattrick vítěznou trefou

San Jose inkasovalo ve Washingtonu počtvrté v řadě šest gólů, ale český útočník zařídil výhru v prodloužení

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Pět zápasů se odehrálo v úterý v NHL a po týdnu předvedl další hattrick Tomáš Hertl ze San Jose Sharks. Český forvard si připsal celkem čtyři body na ledě Washington Capitals a předčil i domácího kapitána úřadujících šampionů Alexe Ovechkina se stejnou bilancí 3+1, neboť svůj hattrick završil vítězným gólem v prodloužení na 7:6.

Všechny další zápasy skončily shodně výsledkem 3:2, byť ve dvou braly alespoň bod oba soupeři. Právě tak se stalo i v souboji Calgary Flames proti Carolina Hurricanes, při němž došlo na souboj českých gólmanů. Jako vítěz z něj vyšel domácí David Rittich, neboť v čase 60:15 rozjásal fanoušky gólem do sítě Petra Mrázka švédský útočník Mikael Backlund.

Famózní Hertl

Na tři zápasy se pětadvacetiletý tahoun Sharks bodově odmlčel, ale jako kdyby jen sbíral síly na další střeleckou explozi. Před týdnem třemi góly počastoval vládce ligy ze sezon 2015-16 a 2016-17 Pittsburgh Penguins, teď si políčil i na úřadující šampiony.

Washington, který toužil odčinit sérii pěti porážek, inkasoval už po pouhých 12 sekundách, když se trefil Joe Pavelski. I ten nakonec prožil čtyřbodový večer, když v dalším průběhu zaznamenal ještě tři asistence.

Pak převzali na dlouho aktivitu Capitals. Během minuty a půl otočili vývoj Ovechkin a Andre Burakovsky, Hertl sice v 15. minutě zareagoval vyrovnávacím gólem, jenže o 52 sekund později obhájci Stanley Cupu opět vedli, o což se postaral T.J. Oshie.

Nástup do druhé části opět vyšel lépe Sharks a Evander Kane srovnal krok trefou na 3:3. Evgeny Kuznetsov s Ovechkinem pomohli domácím odskočit na dvougólový rozdíl, který ještě do druhé pauzy pokrátil Logan Couture.

Strhující přetahovaná gradovala ve třetím dějství. Ovechkin vrátil svému celku ve 46. minutě dvoubrankové vedení, v polovině třetí části dal ale hostům naději Hertl a ten byl také spolu s kapitánem Pavelskim u vyrovnávací trefy Evandera Kanea v čase 59:59.

"Už jsem myslel, že je po zápase," přiznal Couture. "Odjel jsem na střídačku a byl jsem hodně frustrovaný. Zlomil jsem tam hokejku, ale pak jsem se podíval na led a puk byl v brance."

Ve druhé minutě prodloužení pak Hertl zavěsil po přečíslení tři na dva skvělou ranou z úhlu a zařídil po třech zápasech bez bodu radost pro Sharks.

"Jsem hrozně šťastný, že jsem dal ten vítězný gól a pomohl tak vyhrát tohle utkání," radoval se Hertl, který se stal prvním autorem hattricku v historii Sharks, jež zahrnoval vítěznou trefu z nastavení. "Byl to bláznivý zápas, v kterém jsme se ale dokázali udržet a nakonec ho i získali pro sebe. A to je ze všeho nejdůležitější."

Český kanonýr má na kontě už 22 branek a dorovnal tak osobní maximum z předchozí sezony. Do konce základní části přitom čeká Sharks ještě dalších 30 utkání. Při 23 asistencích potřebuje Hertl jen dva body, aby vylepšil i svůj nejlepší zápis v tomto ohledu.

"To byla divočina," utrousil trenér Sharks Peter DeBoer. "Bylo to jak All-Star Game s pětidenním předstihem. Pořádně ani nevím, co k tomu říci. Ale bereme to, protože jsme výhru vážně potřebovali."

Naposledy zaznamenali proti sobě hattrick hráči soupeřících týmů před třemi lety 23. ledna 2016, kdy se zaskvěli Evgeni Malkin (Pittsburgh) a Jannik Hansen (Vancouver Canucks).

Hertl byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, za tu první byl označen Ovechkin, který opět vylepšil své postavení v některých ohledech. Hattrick číslo 23 ho odpoutal z 11. místa historie, na němž zůstává Teemu Selanne, Ovechkin je nyní desátý společně s Jarim Kurrim.

Do sítě Sharks nastřílel Ovechkin tři góly poprvé, jsou tak patnáctým klubem, proti němuž dokázal hattrick dát. V tomto ohledu vede Brett Hull, jehož palebnou sílu podobně pocítilo dokonce 20 týmů.

Svým prvním gólem večera, která byla 641. v kariéře, se Ovechkin osamostatnil na 14. místě tabulky nejlepších střelců historie od Davea Andreychuka (640). Na kontě má 643 gólů, dalším hráčem před ním je Brendan Shanahan (656).

Celkem má ruský kanonýr na kontě v tomto ročníku už 36 zásahů a stal se tak devátým hráčem v historii s alespoň 35 góly v 11 různých sezonách. Před ním jsou už jen vedoucí Mike Gartner (14), Marcel Dionne a Wayne Gretzky (oba 13).

Stejně jako Ovechkin jich zaznamenali 11 také Dino Ciccarelli, Luc Robitaille, Phil Esposito, Bobby Hull a Mario Lemieux.

'Ovie' zároveň přišel o jednu osobní sérii. Až dosud znamenal hattrick v jeho podání vždy vítězný zápis pro Capitals. Hertlův gól to však změnil a Washington poprvé při hattricku svého lídra prohrál.

Sharks jsou prvním celkem ligy, který inkasoval šest gólů ve čtyřech zápasech po sobě od podobné zkušenosti Anaheimu v prosinci 1995.

Do zápasu zasáhlo hned šest českých hokejistů. V dresu domácích bek Michal Kempný s útočníky Jakubem Vránou a Dmitrijem Jaškinem, mezi hosty slavili vedle Hertla výhru také obránce Radim Šimek s forvardem Lukášem Radilem. Bodoval však už jen Vrána, který nahrál na dva góly.

Rittich vs. Mrázek

Calgary Flames se jako druzí v lize po mužstvu Tampa Bay Lightning přehoupli přes hranici 70 bodů. Po vydřené výhře nad Carolinou jich mají už 71, Lightning 76.

Jen jednou v klubové historii pokořil kanadský celek z provincie Alberta tuto metu rychleji než jako nyní v 51. zápase. V sezoně 1988-89 stačilo Flames dokonce o utkání méně, skvělou jízdu celým ročníkem pak vyšperkovali ziskem dosud jediného Stanley Cupu.

Hurricanes však v úterním večeru favorita notně potrápili. Už po necelých dvou minutách sice Flames vedli zásluhou Olivera Kylingtona, bek Dougie Hamilton však proti svému bývalému zaměstnavateli z předchozích tří sezon vyrovnal.

Mark Jankowski v průběhu druhého dějství vrátil domácím vedení, jen 44 sekund před závěrečnou sirénou zařídil Carolině alespoň bod Sebastian Aho. Na Backlundovu trefu z prodloužení už nebylo možné reagovat.

"Výborný pocit," hlásil Backlund. "Těžko si na něco stěžovat. Je skvělé, když se vám daří a vyhráváte, je to ta nejhezčí stránka této práce. Všichni jsme šťastní."

Rittich byl vytíženějším z obou maskovaných mužů, když svou branku uhájil před 33 střelami, Mrázek si připsal 22 úspěšných zákroků.

Flames si připsali osmé vítězství z posledních devíti zápasů, v nichž dokázali bodovat. Kouč Bill Peters tak mohl slavit úspěch po prvním střetnutí s týmem, který ještě v minulé sezoně vedl. Peters opustil Hurricanes loni 20. dubna, tři dny na to převzal tým Calgary.

Johnny Gaudreau přišel přes úspěšný večer Flames o rekordní šňůru kariéry, při níž bodoval v 11 utkáních za sebou. Zaznamenal za toto období vynikajících 22 bodů (10+12).

Islanders v Chicagu narazili

Nedávnou nejlepší šňůru v sezoně si nevylepší New York Islanders. Tedy prozatím. Po pěti vítězstvích přišla porážka, alespoň však s bodovým ziskem. Islanders nedokázali navázat na ledě celku Chicago Blackhawks, kde prohráli 2:3 poté, co nezvládli samostatné nájezdy.

Tým kouče Barryho Trotze dvakrát vedl, stav 2:2 však svítil na světelné tabuli už po dvou odehraných třetinách. Nájezdy otevřel úspěšně Jonathan Toews, Josh Bailey naopak selhal. A protože hned ve druhé sérii se trefila i další ofenzivní superhvězda domácích Patrick Kane, musel Mathew Barzal dát, což se mu však nepodařilo.

Chicago se díky druhé výhře po sobě odlepilo na Západě ode dna, když pod sebe opět dostalo Los Angeles Kings.

"Ukázali jsme, že jsme schopní zahrát dobře i proti opravdu silnému soupeři," podotkl domácí trenér Jeremy Colliton.

Islanders, kteří pro sebe získali 15 z předchozích 18 duelů a poslední dvě utkání vyhráli s nulou, nepomohl k další výhře ani opětovně dobrý výkon Robina Lehnera, jenž předvedl 38 zákroků. Jeho protějšku Camu Wardovi jich statistici napočítali o čtyři méně.

Oilers potřetí za sebou bez bodů

Edmonton Oilers touží po stabilitě výsledků, která by jim na konci základní části pomohla do bojů o Stanleyův pohár. Toto předsevzetí jim ale prozatím zhatili Detroit Red Wings, kteří si z ledu Oilers odvezli vítězství 3:2, když v polovině duelu vedli 2:0.

"Musíme dál bojovat," zdůraznil kapitán poražených Connor McDavid. "Řečeno už bylo z naší strany vše, teď je jen na nás, abychom to přenesli na led. Měli jsme dobrá období, ale také ta špatná. Potřebujeme teď najít vyrovnanost.

V dresu hostů se dvakrát gólově prosadil Luke Glendening, jednou Dylan Larkin, brankář Jimmy Howard si připsal 32 povedených zákroků.

V aréně Rogers Place se ale bodově prosadil i český bek Filip Hronek, který si připsal sedmou nahrávku v sezoně u vítězné trefy Glendeninga ze 47. minuty, která znamenala vedení Red Wings 3:1.

"Začali jsme stejně jako už v mnoha zápasech. Po dvě třetiny jsme hráli opravdu velmi dobrý hokej," řekl kouč Red Wings Jeff Blashill. "Důležité bylo, že jsme nakonec našli i cestu k výhře, protože nikoho samozřejmě neuspokojí, když hraje dobře a prohrává."

Nahrávač Pánik

Tým Arizona Coyotes je na dosah vytouženým příčkám, které zajišťují postup do play off. Další krůček k nim udělali Coyotes výhrou na ledě Ottawa Senators 3:2.

Zásadní podíl na ní měl slovenský forvard Richard Pánik, jenž zaznamenal dvě přihrávky a byl také u vítězné trefy svého celku, jež znamenala šestý úspěch z posledních osmi vystoupení.

Poprvé udeřili Coyotes ve 12. minutě, kdy se trefil po první Pánikově asistenci Vinnie Hinostroza. Bobby Ryan sice v nástupu do druhé části vyrovnal, ale Hinostroza přispěchal s rychlou odpovědí a Derek Stepan zařídil po nahrávkách Pánika a Hinostrozy vedení 3:1. Senators pak už jen snížili Ryanem Dzingelem.

Arizona je nyní jedenáctá v Západní konferenci, o bod více mají Anaheim Ducks a o dva Colorado Avalanche, Vancouver Canucks a Dallas Stars.

"Hrajeme teď opravdu dobrý hokej," pochvaloval si autor tří bodů Hinostroza. "Zamlouvá se nám, jakým jdeme směrem. Je jen potřeba, abychom se toho i nadále drželi."