Junioři si o medaile ani tentokrát nezahrají

MS20: Češi podlehli ve čtvrtfinále favorizované Kanadě 0:3 a na šampionátu končí

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Sny českých mladíků o první medaili od bronzu z roku 2005 (Grand Forks) vzaly za své hned v úvodu vyřazovacích bojů. Tým vedený trenérem Karlem Mlejnkem statečně bojoval s obhájci zlata, Kanaďanům ale v Edmontonu podlehl 0:3 a mezi nejlepší kvarteto si cestu neproklestil. Tři roky staré čtvrté místo tak zůstává nadále jediným umístěním mezi první čtyřkou od posledního zisku cenného kovu.

Domácí tým táhli za očekávaným postupem brankář Devon Levi (draftovaný klubem Florida Panthers), který udržel nulu díky 29 úspěšným zásahům, Dylan Cozens (Buffalo Sabres) a Connor McMichael (Washington Capitals) si připsali shodně dva body za gól a asistenci, zbývajícím střelcem duelu byl Bowen Byram (Colorado Avalanche).

"Když chcete vyhrát, musíte dát gól. Skončilo to 3:0 a my jsme zklamaní. Tlačili jsme se do zakončení a měli dokonce i více střel než soupeř, bohužel jsme se však neprosadili. Přesto jsem na všechny kluky extrémně hrdý," ocenil český tým kapitán Jan Myšák (Montreal Canadiens).

Kanaďané se v aréně Rogers Place uklidnili dvoubrankovým náskokem již v první třetině. Cozens poslal domácí tým do vedení, když proměnil brejk v deváté minutě a dal tak již sedmý gól na šampionátu. Obránce Byram zvýšil o tři a čtvrt minuty později krátce po skončení přesilovky zástupců kolébky hokeje.

"Z naší strany bohužel utkání ovlivnila první třetina, v níž jsme inkasovali dvě branky, což podle mě ovlivnilo celý zápas. Kanada se dostala velmi brzy do vedení 2:0 a my jsme se pak proti její obraně nedokázali prosadit," řekl trenér Mlejnek.

Cozens se díky asistenci posunul už na metu 13 bodů, což je v podání kanadského hráče nejvíce od roku 2013, kdy se Ryan Nugent-Hopkins blýskl 15 body za čtyři góly a 11 asistencí.

Byram v polovině zápasu napálil brankovou konstrukci, český tým měl také své šance, aby se dostal na dostřel, ale pozorný Levi byl proti. Razítko na postup pak přidal necelé tři minuty před koncem při hře Čechů bez brankáře McMichael.

"Nechtěl bych teď hodnotit celý turnaj, na to je ještě brzy, ale mám každopádně z našeho týmu krásný pocit. Stejně tak i z realizačního týmu a spolupráce všech lidí okolo. Co se hry týká, nepovedly se nám druhé poloviny duelů se Švédy a Američany," uvedl Mlejnek.

"Nebyli jsme tady na šampionátu jen jako tým, ale byla to druhá rodina. I proto je to pro nás teď hodně těžké. Vyšlo to Kanadě a nás to moc mrzí," uvedl obránce Radek Kučeřík.

Češi soupeře přestříleli, ale nebylo jim to nakonec vůbec nic platné. Nick Malík, jenž dostal v brankovišti přednost před Lukášem Paříkem (Los Angeles Kings), stihl 22 zákroků.

Kanaďané mohou dál usilovat o třetí zlato za čtyři poslední šampionáty hráčů do 20 let.

[Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš Facebook a Twitter!]

Slováci bojovali, ale neuspěli

Stejně jako Češi vyrazí na cestu domů i slovenský tým, který podlehl Američanům 2:5. Zámořský tým dlouho potvrzoval roli velkého favorita a vypracoval si vedení 3:0, jenže Slováci se přiblížili až na jediný gól a Američané potvrdili svůj postup definitivně až v závěrečné pětiminutovce. Poslední gól dali při hře Slovenska bez gólmana.

O góly se v dresu vítězů postarali John Farinacci (Arizona Coyotes), který se prosadil dvakrát, Arthur Kaliyev (Los Angeles Kings), Cole Caufield (Montreal Canadiens) a Matthew Beniers. Nejproduktivnější hráč dosavadního průběhu turnaje Trevor Zegras (Anaheim Ducks) přispěl dvěma nahrávkami, stejně si vedl i Bobby Brink (Philadelphia Flyers).

Branky Slováků dali Matej Kašlík, který tak ukončil rekordní sérii juniorského šampionátu 218 minut a 53 sekund bez obdrženého gólu v podání USA, a Dominik Sojka.

Brankář Šimon Latkóczy měl na kontě 38 zákroků, Spencer Knight (Florida Panthers) pomohl Američanům k postupu 16 zásahy.

Němci potrápili sbornou, dál jde ale Rusko

Mladí Rusové se na "povinnou" výhru hodně nadřeli. V desáté minutě je za ní nasměroval Vasilij Ponomarjov (Carolina Hurricanes), když se prosadil forhendovým blafákem po úniku v oslabení.

Danil Baškirov před polovinou zápasu zvýšil, jenže Němci, kteří hráli čtvrtfinále poprvé od zavedení současného formátu (1996), zdaleka nerezignovali a postarali se o napínavý závěr.

"Německo hrálo podobný hokej, jaký proti nám hrál český tým v základní skupině," přirovnal ruský kouč Igor Larionov, jehož svěřenci podlehli Čechům 0:2. "Hráli hokej s pečlivou defenzivou, byli plní energie, čekali na protiútoky a nepustili nás do mnoha šancí. Byl to opravdu těžký čtvrtfinálový zápas."

Ve 44. minutě snížil zpět na jednobrankový rozdíl Florian Elias a Němci pak měli hned několik šancí na vyrovnání. V 52. minutě tečí orazítkoval právě Elias brankovou konstrukci.

"Podle mého názoru jsme mohli dnešní zápas klidně vyhrát," litoval tahoun poražených a trojka posledního draftu NHL Tim Stützle (Ottawa Senators), který mohl v šesté minutě otevřít skóre, jenže jeho pokus skončil na tyčce. "Měli jsme několik šancí. A kdybychom je proměnili - zejména pak já jsem měl jednou dvakrát skórovat - byl by to jiný zápas. Teď už to ale bohužel nelze změnit."

Jaroslav Askarov (Nashville Predators) si v brance vítězů připsal 19 zákroků, poražený Florian Bugl měl na kontě 25 úspěšných zásahů.

Skvělý obrat Finů v severském derby

Až v samém závěru se rozuzlil souboj Finů se Švédy. Mladý výběr Tre Kronor sice vedl po první třetině 2:0, ale z postupu se nakonec díky gólu útočníka Roniho Hirvonena (Toronto Maple Leafs) v čase 59:35 radoval soupeř.

Odvetu za rok starý souboj o bronz z Ostravy, v níž byli úspěšnější Švédové, gólově načal Lucas Raymond (Detroit Red Wings), jenž si pak navrch připsal také asistenci při parádní trefě Elmera Söderbloma (Detroit Red Wings).

Jenže ze strany Švédů, kteří po dvou jasných úvodních výhrách ztratili nakonec třetí zápas turnaje za sebou, to bylo všechno. Ve zbytku zápasu už zůstal brankář Kari Piiroinen neprůstřelný.

"Myslím, že jsme začali velmi dobře a byli jsme silní prakticky celý zápas," uvedl švédský obránce Philip Broberg (Edmonton Oilers). "Možná jen na pár minut jsme z toho vypadli a stálo nás to dnes celý turnaj."

Henri Nikkanen (Winnipeg Jets) ve druhém dějství snížil a minutu nato už Finové slavili dokonce vyrovnání, jenže trenérská výzva Švédů odhalila ofsajd a ti si tak přenesli těsný náskok i do třetí části.

Finové si museli počkat do začátku 52. minuty, kdy už v souladu s pravidly vyrovnal Anton Lundell (Florida Panthers). V samém závěru pak dokonal obrat prvním zásahem na turnaji Hirvonen. "Měli jsme tam dobrý tlak v té poslední minutě a už tam byla i nějaká šance před mým gólem. Pak tam byla skrumáž u branky a puk prošel za čáru. Bylo to úžasné," jásal Hirvonen.

Piiroinen zaznamenal v brance vítězů 22 zákroků, jeho protějšek Hugo Alnefelt (Tampa Bay Lightning) měl 28 zásahů.

Semifinálové zápasy se budou hrát v noci z pondělí na úterý. V repríze loňského finále na sebe narazí Kanada a Rusko, Finové se pokusí získat medailovou jistotu po zklamání z Ostravy, kde zůstali těsně pod stupni vítězů, proti USA.