Sestřih: Lehkonen zajistil Montrealu postup do finále

Montreal Canadiens slaví poprvé od roku 1993 postup do finále Stanley Cupu. V šestém utkání semifinále play off NHL zdolali Vegas Golden Knights 3:2 po prodloužení a sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Celek z Nevady sice dvakrát odpověděl na vedení domácích, ale po 99 sekundách nastavení rozhodl finský útočník Artturi Lehkonen.

Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights 3:2 po prodl. (konečný stav série: 4:2)
Canadiens rozhodli i třetí duel v domácí hale Bell Centre v sérii v prodloužení a mohou se těšit na souboj s vítězem souboje mezi Tampa Bay Lightning a New York Islanders, který rozhodne v noci na sobotu sedmý duel.
"Užívám si to s těmi šťastlivci, kteří mohli být na stadionu (3500 fanoušků). Všichni ve městě jsou v extázi. Je zábavné být teď v Montrealu," řekl gólman Carey Price, který pomohl k vítězství 37 úspěšnými zákroky.
Poté, co byl pozitivně testován na koronavirus hlavní kouč Canadiens Dominique Ducharme, vedl počtvrté za sebou Montreal do boje jeho asistent Luke Richardson.

Weber v přesilové hře otevřel skóre

Skóre se poprvé měnilo v čase 14:06, kdy Montreal využili přesilovou hru při vyloučení Alexe Pietrangela. Alecovi Martinezovi se nepodařilo bekhendem vyhodit puk, který za levým kruhem zachytil obránce Shea Weber a překonal střelou na bližší tyč gólmana Robina Lehnera. Pro Webera to byla první trefa v letošním play off.
"Jsem na všechny v šatně pyšný a na to, čeho jsem doteď dosáhli. Ale máme před sebou stále ještě další práci," řekl kapitán Montrealu Weber.
Vedení Montrealu ale vydrželo jen 48 sekund, protože Shea Theodore našel ideálně Reillyho Smithe, který puk poté, co Price na přihrávku nedosáhl pravým betonem, usměrnil o pravou tyč do odkryté branky.

Caufield unikl McNabbovi a vrátil Montrealu vedení

Canadiens si vzali vedení zpět v polovině druhé třetiny. Dvacetiletý nováček Cole Caufield převzal na polovině hřiště dlouhý pas od Joela Edmundsona, projel po pravé straně kolem Braydena McNabba a připsal si už svou čtvrtou branku v sérii i celkově v play off.
Po 68 sekundách třetího dějství neudržel Price puk po Pietrangelově střele, bek Martinez jej z dorážku překonal mezerou mezi betony a vyrovnal na 2:2.

Martinez vyrovnal z dorážky po Pietrangelově střele

V nastavení vyrazil Price Martinezovu ránu k Brendanu Gallagherovi, který rozjel vítězný protiútok. Předal puk Phillipu Danaultovi, ten bekhendem uvolnil Lehkonena a po jeho přesném zakončení se Montreal stal prvním kanadský účastníkem finále od roku 2011.
Naposledy se tam dostali Vancouver Canucks, kteří podlehli před deseti lety v boji o triumf Boston Bruins 3:4 na zápasy. Zástupce z Kanady čeká na zisk Stanley Cupu od roku 1993, kdy právě Montreal slavil po výhře nad Los Angeles Kings 4:1 na utkání.
"Byl jsem v této sérii mizerný. To se nesmí stávat. Jsem kapitánem a lídrem tohoto týmu. Beru na sebe velkou část zodpovědnosti za vyřazení," prohlásil útočník Golden Knights Mark Stone, který posledních sedm zápasů nebodoval.

Lehkonen poslal gólem v nastavení Montreal do finále

Češi v akci
Tomas Nosek (Vegas Golden Knights): 0+0, 4 střely, bilance -1, čas na ledě 11:40
Další program
Sobota 26. června:
2:00 Tampa Bay Lightning - New York Islanders (6. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).