Šestý zápas: Tampa - Islanders 2:1 po prodl.

Hokejisté Tampa Bay Lightning slaví potřetí v klubové historii postup do finále Stanley Cupu. V šestém souboji o triumf ve Východní konferenci zdolali New York Islanders 2:1 po prodloužení díky trefě útočníka Anthonyho Cirelliho v čase 73:18 a ovládli sérii 4:2 na zápasy. Soupeř už druhý mečbol celku z Floridy znovu v prodloužení nedokázal odvrátit.

"Jsou to obrovské emoce. Makali jsme celou sezonu. Naším cílem bylo bojovat o Stanley Cup. Teď jsme tam. Myslím, že je to sen každého dítěte být v této situaci," podělil se o dojmy šťastný Cirelli, pro něhož to byl třetí gól v letošním play off a celkem šestý ve 40 duelech vyřazovací části.
První souboj s nejlepším týmem Západu Dallas Stars, kteří postoupili už v pondělí po vítězství nad Vegas Golden Knights 4:1 na utkání, čeká Lightning hned v sobotu (v neděli v 1:30 SELČ) opět v edmontonské hale Rogers Place. Tampa Bay v roce 2004 triumfovala proti Calgary Flames (4:3 na zápasy) a před pěti let podlehla Chicago Blackhawks (2:4).
Už nyní je jisté, že na trofej přibude české i slovenské jméno. Oporou Lightning je český útočník Ondrej Palat. V kádru Tampy Bay je i obránce Jan Rutta, který se ale zatím představil v letošním play off jen jednou. Za Dallas hraje forvard Radek Faksa a v základní části nastupoval i bek Roman Polak, který však využil možnosti se dohrávky sezony nezúčastnit a odešel do Vítkovic.
Slovensko má v týmu Lightning obránce Erika Černáka, který si v postupovém duelu připsal jednu asistenci. Barvy Stars hájí další zadák Andrej Sekera.
\[Sledujte poslední novinky o sérii Lightning-Islanders\]
Do sestavy Lightning se po absenci v úterním duelu číslo 5, v němž Islanders odvrátili vyřazení díky výhře 2:1 po druhém prodloužení, opět zařadil ofenzivní lídr Brayden Point. Vynechat musel i páteční třetí duel série, v němž Tampa Bay podlehla 3:5. V dalším souboji v neděli při výhře 4:1 Point odstoupil necelých deset minut před koncem po hitu obránce Adama Pelecha.
Autor 25 bodů za devět branek a 16 asistencí, který si v úvodním finále Východní konference připsal díky dvěma brankám a třem asistencím stejně jako Nikita Kucherov (1+4) pět bodů, tak znovu zkompletoval elitní formaci, kterou vedle Kučerova doplňuje Palát.

Toews po objetí branky zasunul puk u levé tyče

Skóre otevřeli v čase 4:15 Islanders. Obránce Devon Toews se po přihrávce Anderse Leeho vydal na útočný výlet, objel branku a u levé tyče zasunul puk dříve, než se stačil Andrei Vasilevskiy přesunout. Připsal si druhou branku v letošním play off a vyrovnal se na pozici neproduktivnějšího beka týmu Ryanu Pulockovi. Oba mají bilanci 2+8 z 22 utkání.
Lightning odpověděli za 133 sekund. Victor Hedman nabil na modré čáře Černákovi a vydal se před branku na dorážku, díky které z pozice mezi kruhy zaznamenal už svůj devátý gól a vyrovnal se na třetím místě s největším počtem branek v podání obránce v jednom play off Bradu Parkovi a Bobbymu Orrovi.

Hedman se trefil z dorážky po Černákově střele

Oběma se podařilo skórovat devětkrát v barvách Boston Bruins, Orrovi v roce 1970 a Parkovi o osm let později. Lépe si vedli jen Brian Leetch z New York Rangers v roce 1994 s 11 trefami a rekordman Paul Coffey z Edmonton Oilers o devět let dříve s 12 brankami.
Asistenci si připsal také Kučerov, který se s 26 body za šest branek a 20 asistencí osamostatnil v čele produktivity. Navíc vyrovnal klubový rekord Brada Richardse, který v roce 2004 při cestě Lightning za ziskem jejich dosud jediného triumfu ve Stanley Cupu nasbíral také 26 bodů za 12 branek a 14 asistencí z 23 utkání.
V polovině úvodní části mohl otočit stav další zadák Mikhail Sergachev, který z levého kruhu trefil protější tyč. Branka už v základní hrací době nepadla a Lightning nezužitkovali drtivou střeleckou převahu 42-21 za 60 minut. Prodloužení neodvrátil ani v 59. minutě Palát. Po Pointově bekhendové přihrávce zpoza branky byl sám před Varlamovem, který ale prostor u pravé tyče utěsnil.

Cirelli trefil v prodloužení Lightning finále

Další příležitost rozhodnout se Tampě Bay naskytla 23 sekund před koncem třetí třetiny, kdy byl za zákrok vysokou holí na Kučerova vyloučen na dvě plus dvě minuty Andy Greene. Lightning ale nápor nezužitkovali a ještě mohli děkovat Vasilevskému, který zlikvidoval ve třetí minutě nastavení samostatný únik Brocka Nelsona v oslabení.
Využít přesilovku v prodloužení se nepodařilo ani Islanders poté, co byla Tampa Bay potrestána za příliš mnoho hráčů na ledě. Celkovou střeleckou převahu 48-27 nakonec Lightning proměnili ve výhru. Barclay Goodrow našel zpoza branky volného Cirelliho, jenž o pravou tyč rozhodl.
"Je těžké popsat, co cítím uvnitř. Ještě není konec, ale už jsme na hotelu nějakých 54 dnů v kuse a lidé říkali, že tohle bude nejtěžší Stanley Cup. Je to pravda a hráči si za to, co odvádějí, postup zaslouží. Bylo nesmírně těžké dostat se do tohoto bodu. V normálním play off jsou dny na odpočinek, tady ne," uvedl trenér Lightning Jon Cooper.
Islanders se dostali do finále konference poprvé od rolu 1993, ale další krok čtyřnásobný šampion z let 1980 až 1983 neučinili a sen o prvním finále od roku 1984 se jim rozplynul.
"Jsem opravdu pyšný na hráče a zlepšení, které jsme převedli, ale celkově jsme všichni zklamaní. Tato parta cítila dvě věci; že můžeme dobře reprezentovat Východ a snad i bojovat o Stanley Cup. Cítíme, že jsme mohli dosáhnout na víc," řekl kouč Barry Trotz, který převzal Islanders v roce 2018 po zisku Stanley Cupu s Washington Capitals.
"Máme v kabině výjimečnou partu. Do poslední minuty jsme úplně všichni věřili jeden v druhého. V to, o co bojujeme. A byli jsme na cestě k tomu. Bohužel se to nepovedlo, ale jsem na tým ohromně pyšný," prohlásil kapitán Newyočanů Anders Lee.