Čtyřmi duely pokračovaly v noci na úterý bitvy o Stanley Cup. Skvělý zápas odehrál obránce Radko Gudas, který pomohl brankou a asistencí k triumfu celku Florida Panthers 6:5 po prodloužení na ledě Tampa Bay Lightning.
Mrzutý vstup do play off prožili hokejisté celku Toronto Maple Leafs. Doma podlehli Montreal Canadiens 1:2 a navíc přišli o zraněného kapitána Johna Tavarese.
O krok blíž postupu naopak mají mužstva Pittsburgh Penguins a Vegas Golden Knights, která shodně zvládla venkovní bitvy a v sériích vedou 2:1 na utkání.

Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:6 po prodl. (stav série: 2:1)
Nejlepší možnou reakci na úvodní dvě domácí porážky předvedli hráči týmu Florida Panthers, kteří zvítězili na ledě Tampa Bay Lightning 6:5 po prodloužení a v sérii snížili stav na 1:2 na utkání.
Hrdinou divoké přestřelky se stal útočník Ryan Lomberg, jenž svou vůbec první brankou v play off v čase 65:56 dramatický duel definitivně naklonil na stranu hostů.

"Jako kluk jsem přesně o takovém momentu snil," vyznal se po utkání Lomberg. "Tvrdě jsme pracovali, abychom tenhle zápas zvládli. Ten gól pro nás byl odměnou, jsem nadšený."
Florida vstoupila do utkání v aréně rivala mnohem lépe, už v první třetině si vypracovala náskok dvou branek. Skóre otevřel Sam Bennett, po něm se v čase 7:05 trefil i Radko Gudas. Český obránce udeřil pohotovou ranou z pravého kruhu a oslavil svou první trefu v bojích o Stanley Cup v kariéře.
Lightning se v úvodním dějství hledali, ve druhé části ale předvedli hotovou smršť. Konto hostujícího gólmana Chrise Driedgera zatížili dohromady pěti brankami. Postupně se trefili Anthony Cirelli, Ross Colton, Steven Stamkos a v přesilovce i Brayden Point s Alexem Killornem. Za hosty jen korigoval Alex Wennberg.
"Bylo to pro nás nepříjemné, ale v sezoně jsem několikrát dokázali zvrátit nepříznivý stav. Věřili jsme, že se nám to může povést i nyní," prohlásil gólman Floridy Sergej Bobrovsky, jenž do duelu naskočil od třetí třetiny.
Floridě se otočka skutečně povedla. Nejprve v početní výhodě udeřil Patric Hornqvist, vyrovnání na 5:5 pak zajistil Gustan Forsling. V následném prodloužení hosté obrat dokonali, u vítězné trefy Lomberga asistoval i Gudas, jenž tak utkání zakončil s bilancí 1+1.
"Na týmu jsem viděl v prodloužení obrovské odhodlání a chuť. Šli jsme si za výhrou, teď jsme zpátky v sérii," oddechl si trenér Floridy Joel Quenneville.
"Nemohli jsme očekávat, že vyhrajeme 16 zápasů za sebou. I porážky k play off patří," prohodil obránce Lightning Victor Hedman. "Samozřejmě s naším výkonem nemůžeme být spokojení, jsem ale přesvědčený, že na něj v dalším utkání adekvátně zareagujeme."
New York Islanders - Pittsburgh Penguins 4:5 (stav série: 1:2)
O další krůček blíž k postupu do druhého kola play off jsou hokejisté týmu Pittsburgh Penguins, kteří uspěli na ledě New York Islanders 5:4 a v sérii se ujali vedení 2:1 na utkání.
Hvězdou třetího duelu se stal veterán Jeff Carter, jenž vstřelil dvě branky. Gólem a dvěma asistencemi se pak blýskl obránce Kris Letang, ve svém prvním duelu po návratu z marodky pak přispěl dvěma nahrávkami i útočník Evgeni Malkin.
"Byl to hodně divoký zápas, taková horská dráha," ulevil si po cenné výhře Carter. "My jsme se ale tomu průběhu dokázali přizpůsobit. Jsme hodně odolní, nikdy se nevzdáváme. Nakonec jsme to urvali na naší stranu."
Islanders napříč utkáním neustále dotahovali, v čase 54:17 dokázal Cal Clutterbuck konečně vyrovnat, ani to ovšem domácím na kýžený triumf nestačilo. Rozhodnutí totiž přišlo o dvě minuty později, kdy udeřil útočník Brandon Tanev.

Tanev doklepl puk ze vzduchu a trefil vítězství

"Nebyl to od nás nejlepší zápas v sezoně, ale dokázali jsme najít cestu k vítězství, což je nejdůležitější," prohlásil Tanev. "Bojovali jsme jako jeden tým, šli jsme si za svým cílem."
Na domácí straně se dvěma trefami blýskl Clutterbuck, gól a nahrávku připojil zadák Scott Mayfield, dvě asistence zkompletoval Mathew Barzal. Celku z Long Islandu to ovšem nestačilo.
"Jsme zklamaní, musíme ten zápas ovšem hodit za hlavu," vyzval Barzal. "Mohli jsme se v sérii dostat do velké výhody, ale nedá se nic dělat. Ještě to bude tvrdý boj."
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 1:2 (stav série: 0:1)
O výhodu domácího prostředí přišli hned na úvodní série prvního kola play off hráči Toronto Maple Leafs, kteří ve Scotiabank Areně podlehli celku Montreal Canadiens 1:2.
Hrdinou utkání se stal hostující gólman Carey Price, jenž ve svém prvním startu od 19. dubna pochytal 35 střel soupeře. Překonat ho dokázal pouze v úvodu druhé třetiny William Nylander.
V té chvíli už ale Canadiens vedli, do náskoku je totiž dostal v 13. minutě Josh Anderson. Vítěznou trefu potom obstaral v čase 52:44 Paul Byron, který udeřil ve vlastním oslabení.

Byron zajistil Montrealu výhru gólem v oslabení

"Musíme hrát mnohem lépe. Bylo to důležité utkání a my jsme ho nezvládli. Očekávali jsme mnohem lepší vstup do play off," uznal domácí trenér Sheldon Keefe.
Toronto navíc v průběhu duelu potkala velká mrzutost. V první třetině totiž přišlo o zraněného kapitána Johna Tavarese, jenž ledovou plochu opustil na nosítkách poté, co ho kolenem do obličeje trefil protihráč Corey Perry.
"John zůstane přes noc v nemocnici, podstoupí další vyšetření. Uvidíme, jak všechno dopadne. Pro nás je to velká ztráta, ale musíme se s tím vyrovnat," upozornil Keefe.
Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 2:5 (stav série: 1:2)
Roli favorita splnili hráči celku Vegas Golden Knights, kteří po přesunu série do arény Minnesota Wild vyhráli 5:2 a mají tak rázem navrch 2:1 na utkání.
Wild přitom odstartovali duel výborně. V úvodní části se trefili Ryan Hartman a Joel Eriksson a zdálo se, že domácí mají nakročeno k cenné výhře. Hosté ale od druhé třetiny začali využívat jasnou herní převahu.
"V první třetině jsme snad ani nemohli hrát hůř," prohlásil hostující útočník Reilly Smith. "Od druhé třetiny jsme se ale zvedli, zlepšili jsme pohyb a hráli to, na co jsme zvyklí."
Nejprve snížil Mark Stone, poté v čase 35:19 vyrovnal Patrick Brown. Ještě do druhé sirény pak hostující otočku dokonal Reilly Smith. V závěrečné části se prosadili i William Karlsson se Stonem, Minnesota už na tuhle smršť odpověď nenašla.

Stone z mezikruží proměnil Stephensonovu přihrávku

Tým z Nevady svého soupeře přestřílel 40-16, domácí gólman Cam Talbot si tak navzdory čtyřem inkasovaným brankám připsal 35 úspěšných zákroků.
"Nechali jsme v tom Cama samotného," přiznal domácí útočník Ryan Hartman. "Od druhé třetiny jsme se soupeři nevyrovnali v ničem. V nasazení, v rychlosti, v bojovnosti. Nechali jsme je, aby diktovali tempo zápasu."
V hostující sestavě chyběl útočník Tomas Nosek, který z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů nedohrál druhé utkání série.
Češi v akci
Radko Gudas (Florida Panthers): 1+1, 4 střely, bilance +3, čas na ledě 20:18
Ondrej Palat (Tampa Bay Lightning): 0+0, 2 střely, bilance -1, čas na ledě 18:29
Jan Rutta (Tampa Bay Lightning): 0+0, 0 střel, bilance 0, čas na ledě 14:16