Palat

Útočník Ondřej Palát jako jediný český hokejista bodoval ve čtvrtečním programu tří zápasů NHL, ale z výhry se neradoval. Asistoval u jediné branky Tampa Bay Lightning, kteří prohráli doma s Calgary Flames 1:5. Buffalo Sabres ukončili sérii pěti porážek a zdolali Columbus Blue Jackkets 3:1. Po pěti výhrách za sebou neuspěli Washington Capitals proti Carolina Hurricanes (1:3).

Tampa Bay Lightning - Calgary Flames 1:5
Palát se podílel na vyrovnání lídra NHL na 1:1 po 31 sekundách druhého dějství. Na polovině hřiště založil akci, při které Tyler Johnson přenechal puk v útočném pásmu Braydenu Pointovi a ten se z pozice mezi kruhy parádně trefil do pravého horního rohu branky Mikea Smithe. Odpověděl tak na vedení Flames, které už po 29 sekundách utkání zařídil Micheal Ferland.
Jenže Calgary, v jehož sestavě chybí čeští útočníci Michael Frolík a Jaromír Jágr, potvrdilo aktuální formu a dosáhlo už na pátou výhru za sebou. V 37. minutě vrátil hostům vedení Johnny Gaudreau a ještě na konci druhé třetiny zvýšil na dvoubrankový rozdíl v přesilové hře Sam Bennett. V závěrečné části ještě zvýraznili rozdíl Mark Jankowski a Matthew Tkachuk.
Gólman Smith se podílel na úspěchu 33 zákroky. "Myslím, že Smith a naše hra v oslabení byly hlavními rozdíly v zápase. Klíčový byl zákrok při penaltě (proti Cedricovi Paquetteovi ve 26. minutě). V té době měl soupeř šance, ale my jsme pak své možnosti dokázali využít," uvedl trenér Flames Glen Gulutzan.

Lightning ztratili nejen body, ale i obránce Victora Hedmana, který utrpěl ve 27. minutě zranění v dolní části těla. Osudnou se mu stala srážka kolenem na koleno s útočníkem Calgary Garnetem Hathawayem. Kouč Jon Cooper uvedl, že se se Hedman v pátek podrobí vyšetření a do té doby je zbytečné spekulovat, jak vážné zranění je.
Švédský bek je v nominaci na 2018 Honda NHL All-Star Game a uvidí se, zda bude jeho účast na akci konané na konci ledna právě v Tampě Bay ohrožena. "Je to klíčová postava našeho týmu. Je nepříjemné ho vidět v takové situaci. Hokejista, jako je on, se nedá nahradit. Budeme muset čekat, jak to dopadne," řekl kapitán Tampy Bay Steven Stamkos, který kvůli zranění kolena vynechal převážnou část minulé sezony.

Czech_Slovak_heritage_flyer1

Buffalo Sabres - Columbus Blue Jackets 3:1
Sabres se poprvé po pěti zápasech radovali z výhry a velký podíl na tom měl při svém prvním startu v sezoně brankář Linus Ullmark, který si připsal 44 úspěšných zákroků. Čtyřiadvacetiletého Švéda povolalo Buffalo v pondělí z farmy z Rochesteru z American Hockey League a Ullmark se radoval ze své první výhry od 9. dubna 2016.
"Byl to můj sen od léta, abych se to všechno sešlo a já chytal. Jsem velice šťastný za dnešní výhru," řekl Ullmark. Pro Sabres to byl první úspěch do 29. prosince, kdy vyhráli na ledě New Jersey Devils 4:3 po prodloužení.
Cestu za ním načal ve 12. minutě úvodní trefou utkání Benoit Pouliot. Ve třetí třetině zařídil dvoubrankový náskok Kyle Okposo, potom sice v přesilové hře snížil Artemi Panarin, ale šest vteřin před koncem pečetil výsledek při hře Blue Jackets bez brankáře Jack Eichel.

Washington Capitals - Carolina Hurricanes 1:3
Série výher Capitals na domácím ledě se zastavila na čísle 10. Washington celkově prohrál poprvé po pěti vítězstvích za sebou. Hurricanes se naopak radovali z úspěchu podruhé z posledních šesti duelů. Ve Washingtonu slavili předtím naposledy 2. ledna 2014 a utnuli šňůru šesti porážek v Capital One Areně.
"Hráli jsme skvěle. Každá série jednou končí, takže jsem rád, že my jsme ti, kterým se to podařilo zlomit," prohlásil brankář Caroliny Scott Darling, který přispěl k vítězství 27 úspěšnými zásahy.
Hurricanes dostal v 32. minutě do vedení ve vlastním oslabení Jordan Staal. Ještě ve druhé třetině sice vyrovnal Lars Eller, ale v čase 50:54 vrátil Carolině vedení Victor Rask a v závěru dovršil výsledek do prázdné branky Sebastina Aho.

1. Linus Ullmark (BUF): 44 úspěšných zákroků, 1 inkasovaný gól
2. Mark Jankowski (CGY): 1 gól, 1 asistence, 1 střela
3. Scott Darling (CAR): 27 úspěšných zákroků, 1 inkasovaný gól