Šimek a Radil poprvé skórovali za San Jose

Premiérové trefy dvou Čechů v dresu Sharks pomohly k výhře v přípravě v Anaheimu 7:3, za poražené se trefil dvakrát Ondřej Kaše

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Obránce Radim Šimek a útočník Lukáš Radil slavili ve čtvrtečním přípravném utkání před novou sezonou NHL premiérové trefy v dresu San Jose Sharks a podíleli se na vítězství na ledě Anaheim Ducks 7:3. Domácím nepomohly ani dvě branky forvarda Ondřeje Kašeho. Mezi střelce se zapsal také útočník Radek Faksa při výhře Dallas Stars na ledě Minnesota Wild 3:1.

Dvaadvacetiletý Kaše, který v minulém ročníku za Anaheim nastřílel v 66 zápasech 20 branek, v páté minutě otevřel skóre. Po přihrávce Adama Henriqueho se ocitl sám před Aaronem Dellem a překonal jej pod vyrážečku. V čase 27:01 pak získal Ducks i vedení 3:2, když se prosadil při úniku přesnou střelou z pravého kruhu.

Ve 33. minutě ale vyrovnal na 3:3 Šimek, který objel branku a gólman Ryan Miller si jeho pokus ze záporného úhlu srazil u levé tyče za svá záda. Pro šestadvacetiletého beka, který přišel do San Jose loni z extraligového Liberce a strávil celý ročník na farmě v San Jose Barracuda, to byl v součtu s přípravnými duely z minulého roku v šestém vystoupení první zásah.

Hned ve druhém utkání za Sharks se dočkal Radil, který 3. dubna podepsal jako nedraftovaný volný hráč se San Jose roční dvoucestný kontrakt a zamířil do Severní Ameriky po třech letech ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V 52. minutě překonal gólmana Jareda Coreaua z pravého kruhu a zvýšil na 5:3. O pět minut později si navíc připsal i asistenci u gólu Joonase Donskoie.

Faksa pečetil úspěšný výsledek Dallasu 28 sekund před koncem. Na polovině hřiště vystihl při hře domácích bez gólmana chybnou rozehrávku obránce Jareda Spurgeona a hned zamířil do prázdné branky. Trefil se tak hned ve svém první startu před novým ročníkem.

K vítězství Detroit Red Wings nad Chicago Blackhawks 4:2 pomohl dvěma asistencemi obránce Libor Šulák a jednou přihrávkou zadák Filip Hronek. V druhém přípravném duelu nastoupil premiérově osmnáctiletý útočník Filip Zadina, jehož si Red Wings vybrali v prvním kole letošního draftu na šesté pozici. Na ledě strávil 16 minut a 12 vteřin a připsal si záporný bod v bilanci plus/minus.

[Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru @NHLcz]

V dresu Detroitu debutoval také slovenský gólman Patrik Rybár, který přišel z české extraligy z Hradce Králové. Od poloviny utkání nahradil Jonathana Berniera a pochytal všech deset střel Chicaga.

Za Montreal Canadiens v Quebec City při výhře nad Washington Capitals 5:2 nastoupili v třetím testu poprvé obránci Michal Moravčík a David Sklenička, kteří shodně 28. května uzavřeli jako nedraftovaní volní hráči dvouletý dvoucestný kontrakt a vydali se bojovat o NHL z české extraligy z Plzně.

Asistencí přispěl k výhře slovenský útočník Tomáš Tatar, pro něhož to byl v druhém vystoupení první bod za Canadiens po příchodu z Vegas Golden Knights.

Obhájci Stanley Cupu Capitals prohráli i třetí přípravný duel a nový kouč Todd Reirden čeká na první úspěch. Nepomohl ani první start kapitána Alexe Ovechkina, který si připsal gól a asistenci.

Brankář Vítek Vaněček nastoupil za Washington do třetí třetiny, kdy nahradil Pheonixe Copleyho a ze čtyř střel inkasoval jednou. V 51. minutě jej překonal od modré čáry Rinat Valiev.

I ve druhé duelu Winnipeg Jets před sezonou skóroval slovenský forvard Marko Daňo, ale porážce na ledě Edmonton Oilers 3:7 nezabránil. Za vítěze si připsal pět bodů za dvě branky a tři asistence Ty Rattie, gól a tři přihrávky zaznamenal kapitán Connor McDavid.