SharksCelebrate

Obránce Radim Šimek a útočník Lukáš Radil slavili ve čtvrtečním přípravném utkání před novou sezonou NHL premiérové trefy v dresu San Jose Sharks a podíleli se na vítězství na ledě Anaheim Ducks 7:3. Domácím nepomohly ani dvě branky forvarda Ondřeje Kašeho. Mezi střelce se zapsal také útočník Radek Faksa při výhře Dallas Stars na ledě Minnesota Wild 3:1.

Dvaadvacetiletý Kaše, který v minulém ročníku za Anaheim nastřílel v 66 zápasech 20 branek, v páté minutě otevřel skóre. Po přihrávce Adama Henriqueho se ocitl sám před Aaronem Dellem a překonal jej pod vyrážečku. V čase 27:01 pak získal Ducks i vedení 3:2, když se prosadil při úniku přesnou střelou z pravého kruhu.
Ve 33. minutě ale vyrovnal na 3:3 Šimek, který objel branku a gólman Ryan Miller si jeho pokus ze záporného úhlu srazil u levé tyče za svá záda. Pro šestadvacetiletého beka, který přišel do San Jose loni z extraligového Liberce a strávil celý ročník na farmě v San Jose Barracuda, to byl v součtu s přípravnými duely z minulého roku v šestém vystoupení první zásah.

Šimkova gólová teč proti Ducks

Hned ve druhém utkání za Sharks se dočkal Radil, který 3. dubna podepsal jako nedraftovaný volný hráč se San Jose roční dvoucestný kontrakt a zamířil do Severní Ameriky po třech letech ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V 52. minutě překonal gólmana Jareda Coreaua z pravého kruhu a zvýšil na 5:3. O pět minut později si navíc připsal i asistenci u gólu Joonase Donskoie.
Faksa pečetil úspěšný výsledek Dallasu 28 sekund před koncem. Na polovině hřiště vystihl při hře domácích bez gólmana chybnou rozehrávku obránce Jareda Spurgeona a hned zamířil do prázdné branky. Trefil se tak hned ve svém první startu před novým ročníkem.
K vítězství Detroit Red Wings nad Chicago Blackhawks 4:2 pomohl dvěma asistencemi obránce Libor Šulák a jednou přihrávkou zadák Filip Hronek. V druhém přípravném duelu nastoupil premiérově osmnáctiletý útočník Filip Zadina, jehož si Red Wings vybrali v prvním kole letošního draftu na šesté pozici. Na ledě strávil 16 minut a 12 vteřin a připsal si záporný bod v bilanci plus/minus.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
V dresu Detroitu debutoval také slovenský gólman Patrik Rybár, který přišel z české extraligy z Hradce Králové. Od poloviny utkání nahradil Jonathana Berniera a pochytal všech deset střel Chicaga.
Za Montreal Canadiens v Quebec City při výhře nad Washington Capitals 5:2 nastoupili v třetím testu poprvé obránci Michal Moravčík a David Sklenička, kteří shodně 28. května uzavřeli jako nedraftovaní volní hráči dvouletý dvoucestný kontrakt a vydali se bojovat o NHL z české extraligy z Plzně.
Asistencí přispěl k výhře slovenský útočník Tomáš Tatar, pro něhož to byl v druhém vystoupení první bod za Canadiens po příchodu z Vegas Golden Knights.

Tomas Tatar Brendan Gallagher

Obhájci Stanley Cupu Capitals prohráli i třetí přípravný duel a nový kouč Todd Reirden čeká na první úspěch. Nepomohl ani první start kapitána Alexe Ovechkina, který si připsal gól a asistenci.
Brankář Vítek Vaněček nastoupil za Washington do třetí třetiny, kdy nahradil Pheonixe Copleyho a ze čtyř střel inkasoval jednou. V 51. minutě jej překonal od modré čáry Rinat Valiev.
I ve druhé duelu Winnipeg Jets před sezonou skóroval slovenský forvard Marko Daňo, ale porážce na ledě Edmonton Oilers 3:7 nezabránil. Za vítěze si připsal pět bodů za dvě branky a tři asistence Ty Rattie, gól a tři přihrávky zaznamenal kapitán Connor McDavid.