Sharks uspěli v prodloužení, trefil se Donskoi

Finálová série Stanley Cupu dostala novou zápletku. Hráči San Jose Sharks, kteří nastoupili bez zraněného českého útočníka Tomáše Hertla, totiž na svém ledě udolali Pittsburgh Penguins 3:2 v prodloužení a snížili tak stav série na 1:2 na zápasy.

Hlavním hrdinou duelu se stal finský útočník Joonas Donskoi, který v 76. minutě prostřelil gólmana Matta Murrayho a zajistil svému životně důležité vítězství.

"Tahle výhra je pro nás ohromně důležitá," uvědomoval si trenér San Jose Peter DeBoer. "Fanoušci byli úžasní, moc nám pomohli. Je vidět, jak moc pro ně tohle finále znamená."

V průběhu duelu při tom byl herně lepší Pittsburgh, který se hned dvakrát dostal do vedení a svého soupeře přestřílel v poměru 42:26. Poprvé hosté udeřili už v 6. minutě.

Na začátku byla špatná rozehrávka gólmana Martina Jonese, po které se puk odrazil na modrou čáru k Benu Lovejoyovi. Obránce Penguins ho pohotově nahodil na branku a trefil do kolena českého obránce Romana Poláka, od nějž se kotouč odrazil do branky Sharks.

San Jose smolně inkasovaný gól zmrazil, ale pouze na pár chvíli. V 10. minutě výborně zapracoval u mantinelu Marc-Edouard Vlasic, puk se přes Joe Thorntona dostal k Justinu Braunovi, jenž svým druhým zásahem ve finálové sérii vyrovnal.

Zatímco v první třetině měli více ze hry hosté, druhá třetina patřila domácím. Sharks dokázali zpřesnit hru a vypracovat si řadu šancí, na výborně chytajícího Matta Murrayho však nevyzráli. A tak udeřilo na druhé straně.

Pouhých 53 vteřin před druhou sirénou Pittsburgh zaútočil, aktivní Ben Lovejoy vypálil na branku Sharks, kotouč před gólmanem Martinem šikovně tečoval Patric Hornqvist a podruhé v zápase poslal hostující celek do vedení.

Celku z Kalifornie se ovšem povedlo i podruhé v utkání vyrovnat. V samotném závěru čtyřminutové početní výhody se střelou z mezikruží prosadil Joel Ward a svým sedmým gólem v play off poslal ve 49. minutě dramatický duel do prodloužení.

"Udělal jsem v tomhle utkání několik chyb, moje přihrávky nebyly přesné," prohlásil kapitán Penguins Sidney Crosby, jehož chyba předcházela Wardovu gólu. "Musím hrát o moc lépe."

V prodlouženi sice byli lehce aktivnější hosté, z triumfu se ale nakonec mohli radovat domácí, když se prosadil útočník Joonas Donskoi.

V dresu domácích odehrál obránce Roman Polák necelých 18 minut, ve kterých si připsal jeden záporný bod v hodnocení účasti na ledě, tři hity a tři zblokované střely.

Čtvrté utkání finálové série je na programu v noci z pondělí na úterý, hrát se bude znovu na ledě San Jose.