Sharks srazil špatný úvod. Hertl: Nebyl to náš hokej

Napsal Michael Langr / NHL.com

Muž s číslem 62 na zádech Carl Hagelin byl u rozhodujícího gólu Pittsburgh Penguins v prvním finále Stanley Cupu jako asistent při trefě Nicka Bonina. Ale možná ještě důležitější roli ve zcela odlišné situaci hrálo jiné číslo 62 - Penguins dali dva góly v rozmezí 62 sekund první třetiny a skvěle tak zvládli vstup do série o titul v NHL.

San Jose Sharks se povedlo ve druhé třetině vyrovnat, ale v závěru neměli dost sil na to urvat první výhru pro sebe. Možná i proto, že jim je sebrala nutnost přes půl zápasu dotahovat.

Domácí Penguins vypadali čerstvější, za celý zápas vyslali na Martina Jonese 41 střel proti 26 pokusům hostů, kteří hráli první zápas po pěti dnech. V první a třetí části byl rozdíl nejmarkantnější: 15-4 a 18-9.

"Začali jsme pomalu. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme dlouho nehráli, ale nezačali jsme vůbec dobře. Byli jsme pomalí, ztráceli jsme puky a nebyl to náš hokej," popisoval Tomáš Hertl, jenž poté ve druhé části snížil na 1:2.

"V první třetině jsme byli příliš roztažení a navíc jsme ztráceli puky. Ve druhé se nám to pak podařilo zlepšit. Ale pořád to nestačilo. Musíme na tom zapracovat," uvedl útočník Patrick Marleau, který necelé dvě minuty před druhou přestávkou vyrovnával.

"Oni mají výborné brejky a my jsme jim na ně nechali příliš mnoho místa," litoval kapitán Joe Pavelski.

Od začátku zápasu se zdálo, že San Jose je všude o krok později. Penguins svištěli po ledě, lépe si pokrývali puk, vyhrávali souboje. A to vše především díky lepšímu bruslení.

"Oni tam létali a my jsme vypadali, jako kdybychom byli zapadlí v bahně," okomentoval to centr Logan Couture. "Příliš často jsme ztráceli puky a oni z toho jezdili do rychlých brejků. Stávalo se nám to ve všech pásmech a hlavně ve středním."

Stejně jako New York Rangers, Washington Capitals i Tampa Bay Lightning teď Penguins k chybám nutili neúnavným napadáním a jednou vlnou za druhou valící se do rychlých protiútoků i i San Jose.

"To je jejich nejsilnější stránka, že mají rychlá přečíslení a ty ztráty puku ve středním pásmu dovedou potrestat," řekl Hertl.

Jako první trestal v čase 12:46 útočník Bryan Rust. Ten nejprve nahrál v přečíslení za sebe do druhé vlny Justinu Schulzovi a puk se k němu po odrazu od Marc-Edouarda Vlasice ideálně vrátil před odkrytou branku.

Sotva si slavící diváci v Consol Energy Center sedli, mohli vyskočit znovu. Své nenápadné mistrovství předvedl jako mnohokrát v zápase jejich hlavní hrdina Sidney Crosby - a tentokrát vedlo ke gólu.

Kapitán Penguins se rozjel od vlastní branky, dobruslil nahozený puk v levém rohu, čímž odvrátil zakázané uvolnění, zasekávačkou se zbavil dojíždějícího beka Justina Brauna a parádním křížným bekhendem našel před brankou zcela volného Connora Shearyho, opět ve druhé vlně. Ten měl tolik místa, že v klidu zvedl hlavu, přečetl pohyb gólmana Martina Jonese a poslal mu puk ke vzdálenější tyči do sítě. Minutu a dvě sekundy po prvním gólu.

"Měli jsme v zápase dobré momenty, ale oni nám na dlouhé okamžiky dokázali vnutit svou hru. Když vás soupeř takhle přehraje, nezasloužíte si vyhrát," hodnotil kouč hostů Peter DeBoer.

Ten při motivačním proslovu v kabině před zápasem žertoval, stojíc mezi zarostlými vousáči ho uzavřel slovy: "Kluci, vypadáte mnohem lépe než oni."

Jenže na ledě vypadali mnohem lépe 'oni', soupeři z Pittsburghu. Druhý zápas série se hraje ve středu (čtvrtek 2:00 SELČ) a San Jose má určitě co vylepšovat. Pokud chce myslet na úspěch, nemůže nechat soupeře dominovat v tak dlouhých pasážích jako v pondělí. A nemůže je nechat vstřelit dva góly v průběhu 62 sekund.