Sharks jsou poprvé ve finále Stanley Cupu

San Jose Sharks oslavují historický okamžik. Poprvé klubové historii, která se píše od sezony 1991-92, si zahrají ve finále Stanley Cupu. Posunula je do něj výhra 5:2 nad St. Louis Blues v šestém zápase finále Západní konference v SAP Center.

Sharks ovládli sérii v poměru 4:2 a o trofej se utkají s vítězem sedmého zápasu o krále Východu mezi Pittsburgh Penguins a Tampa Bay Lightning (pátek 2.00 h SELČ).

Joel Ward dal dva góly, Martin Jones předvedl v dresu Sharks 23 zákroků. Za San Jose se trefili i kapitán Joe Pavelski, nováček Joonas Donskoi a Logan Couture.

První dva góly v sérii zaznamenal za Blues Vladimir Tarasenko, oba ale padly až ve třetí třetině a jen snížily náskok Sharks.

Brian Elliott měl v brance hostů 22 zákroků. Blues tak poprvé v letošním play off nezvládli zápas, ve kterém čelili vyřazení. V sedmém utkání prvního kola porazili Chicago Blackhawks, ve druhém kole v sedmém duelu ukončili sezonu i Dallas Stars.

Pavelski spustil euforii v hale už v čase 3:57, kdy zaznamenal svůj 13. gól v play off, když uklidil do sítě nevydařenou střelu Joe Thorntona. Pátou asistenci v play off si připsal Tomáš Hertl.

Elliott se vrátil do branky St. Louis, když ve 4. a 5. zápase kryl záda Jakeu Allenovi. Tlaku Sharks ale neodolal. Na 2:0 zvyšoval v čase 5:02 druhé třetiny Ward, který tečoval střelu Brenta Burnse a zaznamenal pátý gól v play off.

Blues přežili oslabení za vysokou hokejku Scottieho Upshalla v obličeji Tommy Wingelse a málem snížili, když vypálil Jori Lehtera, ale Jones skvěle zasáhl levým betonem.

Jones, který v předchozích dvou zápasech inkasoval sedm gólů ze 40 střel, předvedl další klíčový zákrok proti střele Coltona Parayka z pravého kruhu.

Ward na začátku čtvrté minuty třetí třetiny druhým gólem v zápase dal domácím už tříbrankový náskok. A když se v čase 8:11 po přečíslení trefil ještě Donskoi, euforie v hale neznala mezí.

Nic na ní nezměnily ani dva Tarasenkovy góly, které padly v rozmezí necelých pěti minut.

Poslední slovo měl totiž Couture v čase 59:40.

Trenér Peter DeBoer tak podruhé ve své kariéře dovedl svůj tým do finále Stanley Cupu, poprvé se mu to povedlo v roce 2012 s New Jersey Devils.

Hertl (0+1) v šestém zápase odehrál za Sharks 15:04 minuty, jednou vystřelil a sám dva pokusy soupeřů zablokoval. Jeho spoluhráč Roman Polák byl na ledě 13:36 minuty a končil s bilancí -1.

V sestavě St. Louis se objevil Dmitrij Jaškin a za 7:31 minuty na ledě zaznamenal 4 hity.