Sharks-Golden Knights

Fantastický comeback ukázal vnitřní sílu Sharks

Odepisovali nás, ale my jsme věřili, řekl kouč DeBoer. San Jose půjde po velkém obratu do 2. kola se sebevědomím

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Nestává se často, aby klíčovým momentem zápasu, ve kterém padne devět gólů, byl jediný faul. Rovněž se nestává často, aby zlomová chvíle přišla už v situaci, kdy 11 minut před koncem třetí třetiny jeden z týmů prohrává 0:3.

V noci na středu jsme tohle všechno viděli. San Jose Sharks už už padali do propasti, ještě v čase 49:13 jim sedmý duel s Vegas Golden Knights protékal mezi prsty. Pak však Cody Eakin nevybíravým krosčekem vyřadil ze hry jejich Joea Pavelskiho, dostal za to trest na pět minut plus do konce a domácí během této krátké pasáže dokázali téměř nemožné: čtyřmi góly otočili zápas!

A nakonec ho dovedli k vítězství v prodloužení i přes další ránu - vyrovnání soupeře 47 sekund před koncem běžné hrací doby.

Právě tyto sekvence byly jakýmsi shrnutím příběhu celé série. Vrcholem dramatu. A důkazem obrovské vnitřní síly San Jose.

Vždyť před týdnem Sharks prohrávali 1:3 na zápasy. Už tehdy zírali do propasti; stačilo jedno zakolísání a nenávratně by do ní spadli. Jenže právě v mezních situacích ze sebe dokázali vydat to nejlepší. Vyhráli doma, Tomáš Hertl slíbil návrat domů k sedmému duelu, ten zařídil vítěznou trefou v Las Vegas a jeho tým nakonec urval téměř ztracenou sérii pro sebe.

Tweet from @NHL: Raw joy and excitement summed up in one video. #StanleyCup pic.twitter.com/Kz2HSMbALQ

V zápase číslo 7 jim pomohl Eakinův zkrat, po němž odešel zraněný Pavelski do kabin a který vybudil jejich touhu po pomstě.

"Všichni kluci se dali dohromady a řekli si: Teď hrajeme pro Pava. On je srdcem našeho mančaftu a vidět ho takhle pomláceného bylo tvrdé. Byla to otázka vůle a my jsme ji našli právě pro něho," popisoval veterán Joe Thornton.

[Více k tématu: Goodrow v prodloužení trefil postup Sharks]

V tu chvíli nebylo možné soustředit se na přesný taktický plán. Místo chladných zabijáků nastoupily na led horké hlavy. To však nakonec pomohlo, protože obrovská motivace se přetavila v neskutečnou sílu.

"Jakmile jsme se shromáždili u střídačky, (Thornton) nám řekl: Teď tam vlezte a dejte tři góly. Když dostanete takový rozkaz od veterána, který tady odehrál 20 let, tak to musíte udělat. Takže jsme tam vlezli... A dali jsme čtyři," usmíval se centr Logan Couture.

On sám se v pětiminutové přesilovce trefil dvakrát, poprvé hned po sedmi sekundách v čase 49:20. Následně tečoval Tomáš Hertl do sítě střelu Erika Karlssona (50:09), Couture se trefil znovu (52:53) a do vedení dostal Sharks Kevin Labanc v čase 53:21.

[Kompletní pokrytí série San Jose s Vegas]

Hala bouřila jako snad v téhle sezoně ještě nikdy. A domácí hráče jako kdyby někdo polil živou vodou. I když v poslední minutě třetí třetiny Jonathan Marchessault vyrovnal, Sharks nepochybovali.

"Bylo to těžké. Ale v přestávce před prodloužením jsme se znovu sebrali a šli jsme do toho po hlavě. Bylo to první prodloužení sedmého zápasu, které jsem zažil. Na tribunách to neskutečně vřelo. A to nám dodalo extra energii," děkoval divákům Couture.

Ta energie byla znát v celém nastaveném čase, v němž San Jose soupeře přestřílelo 14-9. Byla znát i v průniku Barclaye Goodrowa, jenž odehrál druhý nejmenší počet minut z domácího týmu (7:26) a díky tomu měl čerstvé nohy, takže dvě minuty před koncem prvního prodloužení přebruslil Braydena McNabbova a rozhodl zápas i celou sérii.

Tu energii si kalifornský tým jistě přenese i do druhého kola, v němž vyzve Colorado Avalanche. Ti budou v úvodu série nejspíš o dost svěžejší, svého protivníka Calgary Flames totiž vyřadili v pěti utkáních; poslední zápas tak hráli v pátek a nyní si užívají týden volna.

Psychicky silnější by však mělo být San Jose. Po tak velkém obratu tahle parta plná zkušených borců i nadupaných tahounů dobře ví, že po prvním nezdaru nemusí panikařit.

Máloco zvedne víru ve vlastní síly tak jako průběh jejich vítězné hokejové války s Vegas.

"Lidi nás odepisovali, když jsme prohrávali 1:3 na zápasy. Asi nás odepisovali i v tom posledním. Ale my jsme pořád věřili," řekl trenér Sharks Peter DeBoer. "Máme nejlepší lídry, jaké jsem kdy koučoval. Jsem velmi šťastný, že mám v mužstvu takové hráče."