SharksHug

Nestává se často, aby klíčovým momentem zápasu, ve kterém padne devět gólů, byl jediný faul. Rovněž se nestává často, aby zlomová chvíle přišla už v situaci, kdy 11 minut před koncem třetí třetiny jeden z týmů prohrává 0:3.
V noci na středu jsme tohle všechno viděli. San Jose Sharks už už padali do propasti, ještě v čase 49:13 jim sedmý duel s Vegas Golden Knights protékal mezi prsty. Pak však Cody Eakin nevybíravým krosčekem vyřadil ze hry jejich Joea Pavelskiho, dostal za to trest na pět minut plus do konce a domácí během této krátké pasáže dokázali téměř nemožné: čtyřmi góly otočili zápas!

Otočka Sharks z 0:3 na 4:3 během čtyř minut

A nakonec ho dovedli k vítězství v prodloužení i přes další ránu - vyrovnání soupeře 47 sekund před koncem běžné hrací doby.
Právě tyto sekvence byly jakýmsi shrnutím příběhu celé série. Vrcholem dramatu. A důkazem obrovské vnitřní síly San Jose.
Vždyť před týdnem Sharks prohrávali 1:3 na zápasy. Už tehdy zírali do propasti; stačilo jedno zakolísání a nenávratně by do ní spadli. Jenže právě v mezních situacích ze sebe dokázali vydat to nejlepší. Vyhráli doma, Tomáš Hertl slíbil návrat domů k sedmému duelu, ten zařídil vítěznou trefou v Las Vegas a jeho tým nakonec urval téměř ztracenou sérii pro sebe.

V zápase číslo 7 jim pomohl Eakinův zkrat, po němž odešel zraněný Pavelski do kabin a který vybudil jejich touhu po pomstě.
"Všichni kluci se dali dohromady a řekli si: Teď hrajeme pro Pava. On je srdcem našeho mančaftu a vidět ho takhle pomláceného bylo tvrdé. Byla to otázka vůle a my jsme ji našli právě pro něho," popisoval veterán Joe Thornton.
Více k tématu: [Goodrow v prodloužení trefil postup Sharks]
V tu chvíli nebylo možné soustředit se na přesný taktický plán. Místo chladných zabijáků nastoupily na led horké hlavy. To však nakonec pomohlo, protože obrovská motivace se přetavila v neskutečnou sílu.
"Jakmile jsme se shromáždili u střídačky, (Thornton) nám řekl: Teď tam vlezte a dejte tři góly. Když dostanete takový rozkaz od veterána, který tady odehrál 20 let, tak to musíte udělat. Takže jsme tam vlezli... A dali jsme čtyři," usmíval se centr Logan Couture.
On sám se v pětiminutové přesilovce trefil dvakrát, poprvé hned po sedmi sekundách v čase 49:20. Následně tečoval Tomáš Hertl do sítě střelu Erika Karlssona (50:09), Couture se trefil znovu (52:53) a do vedení dostal Sharks Kevin Labanc v čase 53:21.
[Kompletní pokrytí série San Jose s Vegas]
Hala bouřila jako snad v téhle sezoně ještě nikdy. A domácí hráče jako kdyby někdo polil živou vodou. I když v poslední minutě třetí třetiny Jonathan Marchessault vyrovnal, Sharks nepochybovali.
"Bylo to těžké. Ale v přestávce před prodloužením jsme se znovu sebrali a šli jsme do toho po hlavě. Bylo to první prodloužení sedmého zápasu, které jsem zažil. Na tribunách to neskutečně vřelo. A to nám dodalo extra energii," děkoval divákům Couture.
Ta energie byla znát v celém nastaveném čase, v němž San Jose soupeře přestřílelo 14-9. Byla znát i v průniku Barclaye Goodrowa, jenž odehrál druhý nejmenší počet minut z domácího týmu (7:26) a díky tomu měl čerstvé nohy, takže dvě minuty před koncem prvního prodloužení přebruslil Braydena McNabbova a rozhodl zápas i celou sérii.

Goodrow trefil v prodloužení postup Sharks

Tu energii si kalifornský tým jistě přenese i do druhého kola, v němž vyzve Colorado Avalanche. Ti budou v úvodu série nejspíš o dost svěžejší, svého protivníka Calgary Flames totiž vyřadili v pěti utkáních; poslední zápas tak hráli v pátek a nyní si užívají týden volna.
Psychicky silnější by však mělo být San Jose. Po tak velkém obratu tahle parta plná zkušených borců i nadupaných tahounů dobře ví, že po prvním nezdaru nemusí panikařit.
Máloco zvedne víru ve vlastní síly tak jako průběh jejich vítězné hokejové války s Vegas.
"Lidi nás odepisovali, když jsme prohrávali 1:3 na zápasy. Asi nás odepisovali i v tom posledním. Ale my jsme pořád věřili," řekl trenér Sharks Peter DeBoer. "Máme nejlepší lídry, jaké jsem kdy koučoval. Jsem velmi šťastný, že mám v mužstvu takové hráče."