San Jose proklínalo hokejky a Elliott slavil

Napsal Nicholas Cotsonika / NHL.com

Tohle byl doslova hokej tváří v tvář. Šlo to znát hned v první třetině nedělního duelu, jakmile se St. Louis Blues a San Jose Sharks rozkoukali v úvodním finále Západní konference. Kapitán Blues David Backes chytil centra Sharks Joea Thorntona za jeho mohutný vous a pak zatáhl, zatímco se Thornton snažil o odvetu na Backesově přece jen výrazně méně zarostlém obličeji.

"No jo, chtěl jsem se ujistit, jestli jsou ty vousy pravé. Jestli je nemá jen nalepené," usmál se Backes. "A zdálo se mi, že on chtěl zjistit totéž."

Tohle byl nejvousatější moment večera, ale jeho ústřední postavou nebyly zmíněné hvězdy, nýbrž gólman Blues Brian Elliott. V bojích o Stanley Cup zůstávají žiletky stranou, rozhodují však chvíle ostré jako břitva. Právě v nich se Elliott ukázal jako klíčový muž pro úvodní výhru St. Louis 2:1.

Blues na střely prohráli 23:32, ve druhé třetině dokonce 5:16. Jenže Elliott byl pevný jako skála a otupil tým, který dosud v bojích o Stanley Cup střílel nejvíce gólů a měl druhé nejlepší přesilovky.

Soupeři dovolil jedinou branku, která se zrodila po dvojité teči, když směr střely beka Sharks Brenta Burnse postupně změnili útočníci Joe Pavelski a Tomáš Hertl.

Klíčový moment přišel ve druhé třetině, když Elliott skvělým zákrokem betonem vyrazil dělovku z první od Joea Pavelskiho, svého dávného spoluhráče z University of Wisconsin. Na druhé straně naopak chvíli předtím gólman Sharks Martin Jones inkasoval lacinou trefu od útočníka Joriho Lehtery – a skóre už zůstalo 2:1.

"Pokud vás kluk jako Jori takto dostane do vedení, chcete ho za každou cenu udržet," řekl Elliott.

Pavelski jej za jeho zákrok nechválil, místo toho řekl, že puk "trefil gólmana" a byl naštvaný na svou hokejku.

Ano, i na tom mohlo být cosi pravdy, Elliott měl svým způsobem štěstí. Později ve druhé třetině na jeho branku dotíral útočník Sharks Joel Ward, rozhodčí ztratil kotouč z dohledu a odpískal přerušení i přesto, že byl puk stále ve hře. Elliott v tuhle chvíli sice nakonec inkasoval, jenže na kdyby se nehraje.

Shrnuto: jakkoli byli Sharks ve druhé části dominantním týmem, nedokázali své příležitosti využit – především kvůli Elliottovi.

"Tahle třetina pro nás měla tragický průběh. Sice jsme ji celou strávili v jejich pásmu, ale stejně jsme prohráli 0:1," řekl trenér Sharks Peter DeBoer. "Tam se zápas v podstatě rozhodl."

V podstatě ano. Ale definitivně ještě ne.

V přesilovce ve třetí třetině Thornton nahazoval puk před branku na Patricka Marleaua: kotouč se odrazil od jeho brusle, Elliott přesto zasáhl. Sharks nevyužili ani jednu ze svých tří početních výhod.

V samém závěru normální hrací doby riskovali Sharks bez gólmana s šesti hráči v poli. Pavelski napřáhl k další ráně, jenže puk skončil v Elliottově rukavici.

"Když je gólman vašim nejlepším hráčem, získáváte velkou šanci na výhru. Což byl přesně náš případ," velebil jej Backes. "Takhle jsme zvládli úvodní dvě kola play off a na úvod toho třetího se nic nezměnilo."

Je docela zajímavé slyšet mluvit Backese o Elliottovi takto – tedy jako o absolutní jistotě týmu. Za tu totiž Elliotta hodně dlouho nikdo nepovažoval, naopak: po celou kariéru musel dokazovat, že má na pozici jedničky.

Ottawa Senators si jej v roce 2003 vybrali až v 9. kole draftu jako číslo 291. Čtyři roky strávil v univerzitní lize, další sezonu na farmě a až v další dělil čas mezi nižší soutěž a NHL. Po dvou letech u Senators byl vyměněn do Colorado Avalanche a v roce 2011 podepsal dvoucestnou smlouvu Blues; stále tak netušil, jestli skončí na farmě, nebo v NHL.

Jak to dopadlo? V sezoně 2011-12 ustanovil rekordy moderní éry v průměru inkasovaných branek (1,56) i v procentuální úspěšnosti zákroků (94 %), jenže následně mu boj o místo ztěžovali Jaroslav Halák, Jake Allen, Ryan Miller či Martin Brodeur; navíc musel kvůli dohadům o novém kontraktu na pár zápasů dokonce zpět na farmu.

Za poslední čtyři sezony za Blues odchytal 15 zápasů play off, z toho 13 jako jednička.

Ale na druhou stranu stál od úvodu v brance ve všech 15 duelech Blues v letošních bojích o Stanley Cup. Průměrně v nich inkasuje 2,2 gólu na zápas, úspěšnost zákroků má 93,2 %. V sedmých duelech v 1. kole proti Chicago Blackhawks a ve 2. kole proti Dallas Stars zlikvidoval celkem 62 z 65 střel.

Aktuálně tak může být za svůj tým klidně kandidátem na Conn Smythe Trophy.

Blues by však na Elliotta neměli spoléhat bezvýhradně, na to jsou Sharks v útoku příliš dobří. Bude to dál boj jako břitva: metaforicky i doslova.

"Už v prvním duelu góly visely ve vzduchu," soudí DeBoer. "Jen jsme naše šance nedokázali využít."