111818SobotkaSabres1

Tohle už není náhoda. V žádném případě.
Buffalo Sabres v sobotu porazili Minnesota Wild na jejich ledě (3:2), vyhráli pátý zápas v řadě, po 20 utkáních mají 26 bodů a okupují třetí pozici Atlantické divize, což je něco, co tu pořádně dlouho nebylo.

Posuďte sami. Podobný bodový účet měli Sabres po čtvrtině základní části naposledy v sezoně 2009-10. Tehdy to znamenalo postup do bojů o Stanley Cup. Aby vyhráli pětkrát za sebou, to se tomuto klubu povedlo naposledy v roce 2012. Obě statistiky jsou tedy pořádně vousaté.
Více k tématu: [Kde brát beky? Boston děsí zranění Cháry]
A kromě Wild v poslední době Buffalo porazilo i Tampa Bay Lightning a Winnipeg Jets, což jsou shodně týmy ze špičky ligového pořadí.
Další důkazy o ohromné formě směřující k největšímu překvapení ročníku ani netřeba.
"Musím chlapce pochválit," řekl kouč Phil Housley po posledním povedeném duelu. "Znovu dokázali otočit průběh zápasu a to jen potvrzuje skvělý charakter našeho týmu. Zejména první třetina nebyla podle našich představ, ale oni bojovali. Po pátečním náročném zápase proti Jets našli dostatek energie a svou práci zvládli."
Vyhrát na ledě Winnipegu i Minnesoty, tedy týmů, které doma ztratily letos shodně jen šest bodů, jsou velké úspěchy a vlastně i potvrzení, že dosavadní výkonnost Sabres v lize není náhodná.
Však jsou také hráči včetně jedničky posledního draftu - švédského obránce Rasmuse Dahlina - nadšeni.
"Víte, v tomhle týmu je strašně jednoduché hrát. I když prohráváme o dva góly, víme, že se dostaneme zpět," vyprávěl mladík, který se proti Wild zapsal mezi střelce. "A tenhle pocit miluji," dodal.

Dahlin se dostal ke snadné dorážce a vyrovnal

"Poslední dva zápasy ve dvou dnech byly asi tím nejtěžším, co jsem zatím v NHL zažil," přiznal další z autorů gólu do sítě Devana Dubnyka Jake McCabe. "V obou halách je strašně náročné vyhrát a nám se to povedlo. To je fenomenální a směrem do budoucnosti nám to dodá pořádné sebevědomí."
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
I trenér Housley si cení posledních úspěchů, avšak dodává, že se mu nejvíce líbí, jak tým jde po cestě, kterou si určil, a zůstává na ní i po těžkých zápasech. Ne, to vážně už nevypadá na žádnou rychlokvašku a proces na pár dnů.
"Uspět v Minnesotě, kde v základní hrací době domácí prohráli zatím jen jednou a jejich hra je smrtící, je skvělé. Celé je to ale odměna za to, jak hráči přišli připraveni do tréninkového kempu, jak makali tam a vše zvládli."
Stále je u toho i Vladimír Sobotka, který sice trochu putuje sestavou, ale i on přispívá k nečekaným úspěchům týmu. "Buffalo má dobře poskládaný tým na to, aby po sedmi letech konečně vybojoval play off," řekl před sezonou. Zřejmě pořádně netušil, že po čtvrtině soutěže nebude vůbec daleko od pravdy.

Sobotka otevřel skóre proti Montrealu

V pondělí se Sabres střetnou s Pittsburgh Penguins. Ti jsou bez zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho, se třemi porážkami v řadě a na posledním místě Východní konference.
Skoro by se chtělo říci, že půjde o snadnou záležitost a prodloužení série výher. Ale znáte nevyzpytatelnou NHL…