Rychlý rozbor série: Pittsburgh prokázal odolnost

Napsal Tom Gulitti / NHL.com

Klíčová fakta: Pittsburgh Penguins porazili Washington Capitals v 6. duelu série 2. kola play off Východní konference 4:3 v prodloužení a ve své hale Consol Energy Center slavili postup. Penguins ovládli sérii poměrem 4:2 na zápasy a ve finále konference vyzvou Tampa Bay Lightning.

Vítězný gól vstřelil Nick Bonino po dorážce v čase 66:32. Byť Penguins v normální hrací době prohospodařili tříbrankový náskok, jeho trefa nakonec sérii ukončila.

Penguins se dostali do vedení 3:0 už v čase 27:38; zařídily to dva góly Phila Kessela a jeden od Carla Hagelina. Capitals ovšem předvedli impozantní návrat do zápasu. Postupně snížili T. J. Oshie a Justin Williams, John Carlson pak při přesilovce pěti proti třem 6 minut a 59 vteřin před koncem srovnal.

Co nám zápas ukázal?

Poté, co promarnili jasný náskok, Penguins předvedli velkou odolnost: přeskupili síly a v prodloužení dobyli klíčové vítězství. Ve třetí třetině ztratili klid mimo jiné tím, že byli čtyřikrát vyloučeni – z toho třikrát za zdržování hry, vždy za vyhození puku přes plexisklo.

Dominantní postava 6. duelu: Kessel. Celkově měl v sérii bilanci 2+4. Jeho útok s Hagelinem (3+4) a Boninem (2+3) za šest duelů posbíral 18 bodů.

Williams za Capitals zase potvrdil svou reputaci muže pro chvíle, kdy jde o vše, když měl bilanci 1+1 a Carlsonovi přihrál na vyrovnávající gól. Ve svých 19 zápasech play off, v nichž se hrálo o konec série, už Williams zvládl 14 gólů a 12 asistencí.

Co to znamená pro Capitals: poté, co získali Presidents Trophy a 56 výhrami v základní části stanovili nový klubový rekord, v bojích o Stanley Cup nenaplnili očekávání. Jakkoli v úterý ukázali velké srdce, znovu nepřekonali hradbu jménem 2. kolo play off; naposledy to zvládli v roce 1998, tehdy prošli až do finále.

Co to znamená pro Penguins: poprvé od roku 2013 si zahrají finále konference. Proti Lightning měli v základní části bilanci 0-2-1. Jediným předchozím střetem v play off bylo 1. kolo v roce 2011, kdy Tampa Bay vzdor stavu 1:3 na zápasy nakonec dobyla postup.

Klíčová chvíle: Bonino doklepl do branky Hagelinovu střelu a rozhodl prodloužení (a s tím i celou sérii). Penguins byli okolo gólmana Capitals nebezpeční už od startu nastavení, za což byli odměněni po Boninově bekhendové dorážce z bezprostřední blízkosti. Brankář Washingtonu Braden Holtby první ránu vyrazil pravým betonem, ale poté už byl bez šance.

Neopěvovaný hrdina duelu: obránce Penguins Olli Maatta zahrál výborně poté, co se po třech duelech vrátil po zranění v horní části těla, jež utrpěl ve 2. utkání po drsném hitu od beka Capitals Brookse Orpika. Maatta odehrál čas 17:57 a přihrál Hagelinovi na jeho přesilovkovou trefu, jíž zvyšoval na 3:0.

Co bude dál: Penguins a Lightning už jen čekají na přesný rozpis finále konference.