Rychlý rozbor: Co ukázalo 4. finále mezi Pens a Sharks

Napsal Tom Gulitti / NHL.com

Pittsburgh Penguins v pondělním čtvrtém utkání finálové série Stanley Cupu porazili San Jose Sharks na jeho ledě v SAP Center 3:1.

Penguins vedou v sérii na čtyři vítězné zápasy už 3:1 a k zisku čtvrtého Stanley Cupu v klubové historii jim chybí jediné vítězství.

Obránce Ian Cole v 8. minutě dorazil do branky střelu Phila Kessela a zajistil Pittsburghu vedení, které ještě navýšil ve 24. minutě po Kesselově přihrávce Evgeni Malkin.

Melker Karlsson, který při brance Malkina pykal na trestné lavici, sám sebe vykoupil ve 49. minutě, kdy gólem snížil náskok Penguins. Eric Fehr podtrhl triumf hostů zásahem dvě minuty před koncem základní hrací doby.

Co jsme se dozvěděli: Penguins zareagovali na porážku ve třetím utkání kompletním týmovým výkonem. Kessel i nadále zůstává nejkonzistentnějším hráčem Pittsburghu, tentokrát si připsal dvě asistence. V play off už má na kontě 21 bodů za 10 branek a 11 asistencí. To je nejvíce ze všech hráčů Penguins.

Poté, co se ve třech finálových duelech ani jednou bodově neprosadil, tentokrát Evgeni Malkin zaznamenal gól a asistenci. Nováčkovský gólman Matt Murray se zvedl poté, co ve třetím utkání inkasoval dva laciné góly. Ve třetí třetině měl 11 z celkových 23 zásahů.

Přesto, že Sharks zahájili utkání poměrně dobře, i počtvrté v sérii inkasovali gól jako první. Znovu tak museli dohánět náskok svého soupeře. Ve finálové sérii San Jose dosud nikdy nevedlo. Jediným momentem, kdy měli navrch, bylo po brance Joonase Donskoie v prodloužení třetího utkání.

Co to znamená pro Penguins: Vrací se zpět do Pittsburghu k pátému utkání, s vidinou prvního zisku Stanley Cupu od roku 2009.

Co to znamená pro Sharks: Potřetí v play off prohráli na svém ledě a nutně potřebují uspět na soupeřově půdě, aby mohli dál snít o Stanley Cupu.

Klíčový moment: Ačkoli Sharks odehráli dobrou první třetinu, znovu prohrávali, když zaznamenal první gól v play off v kariéře obránce Ian Cole. Byla to jeho první trefa ve 104 zápasech, naposledy se trefil 26. března 2015 proti celku Carolina Hurricanes.

Poté, co dostal přihrávku od Malkina, zavezl Kessel puk do útočného pásma a mířil do horní části branky Martina Jonese. Ten dokázal střelu zastavit vyrážečkou, k dorážce se ale dostal Cole a poslal Penguins do vedení 1:0.

Neopěvovaný hráč zápasu: Obránce Penguins Brian Dumoulin odehrál další skvělý zápas, společně s Krisem Letangem ubránili elitní útok San Jose v čele s Joe Thorntonem a Joe Pavelskim.

Co bude následovat: Stanley Cup bude připravený v Consol Energy Center během pátého utkání, které se hraje ve čtvrtek (pátek 2:00 SELČ) a které může být posledním zápasem celé hokejové sezony.