Rychlá analýza: Nepozornost Martina Sharks mrzela

Pittsburgh Penguins udolali San Jose Sharks v pondělním úvodním finálovém utkání Stanley Cupu na ledě Consol Energy Center 3:2.

Bryan Prust a Conor Sheary skórovali v rozmezí 62 vteřin první třetiny a zajistili Penguins vedení 2:0. Sharks se dostali zpět do zápasu i díky gólu Tomáše Hertla v přesilovce, vyrovnání poté zajistil Patrick Marleau, jenž se prosadil v závěru druhé části.

O vítězství Penguins rozhodl v 58. minutě Nick Bonino, jehož gól se později ukázal jako vítězný.

Co jsme se z prvního utkání dozvěděli: Rychlost a tlak Penguins v první třetině dělaly Sharks stejné problémy, jako tomu bylo u předchozích soupeřů Pittsburghu Tampa Bay Lightning, Washington Capitals i New York Rangers.

Sharks opakovaně přicházeli o kotouče, když se snažili získat v utkání převahu, což mělo za následek rychlé protiútoky, šance a ofenzivní tlak Penguins.

Do druhé části udělalo San Jose potřebné změny a vrátilo se do zápasu. Pittsburgh se naučil, že se musí vyvarovat nedovolených zákroků, protože Sharks využili hned svou první přesilovou hru.

Gólman Sharks Martin Jones měl spoustu práce (38 zákroků), zareagoval ovšem dobře a vedl si solidně.

Co zápas znamená pro Penguins? Poté, co Sharks ve druhé třetině vrátili úder, Penguins dokázali znovu zabrat a zajistit si vítězství. Celky, které vyhrají ve finále první utkání, pak od roku 1939 slaví v 78 procentech i zisk Stanley Cupu.

Co zápas znamená pro Sharks? Ačkoli se San Jose dokázalo vrátit do zápasu, nakonec z něj vyšlo naprázdno. Vzhledem k ohromné rychlosti Penguins musí San Jose hrát lépe po celých 60 minut druhého zápasu.

Klíčový moment: Obránce Sharks Paul Martin byl nepozorný před vlastní brankou, když Nick Bonino vstřelil vítězný gól. Kris Letang předvedl přesnou přihrávku, Bonino pak mířil nad vyrážečku Jonese.

Neopěvovaný hráč zápasu: Útočník Penguins Tom Kuhnhackl vytěžil maximum ze svého omezeného času na ledě. Člen čtvrté formace absolvoval 15 střídání, na ledě strávil necelých devět minut. Stihl ale zaznamenat pět hitů a tři zblokované střely.

Co bude dál: Druhé utkání série je na programu v noci na čtvrtek znovu v Pittsburghu.