Rust vstřelil dva góly, Pittsburgh je ve finále

Finále letošního Stanley Cupu má svojí definitivní podobu. Po San Jose Sharks do něj postoupil i celek Pittsburgh Penguins, který v rozhodujícím sedmém utkání finále Východní konference udolal tým Tampa Bay Lightning 2:1.

Nečekaným hrdinou zápasu byl domácí útočník Bryan Rust, který vstřelil oba góly svého týmu a posunul ho tak poprvé od roku 2009 znovu do přímého souboje o Stanley Cup.

"Splnění velkého snu je ale stále před námi," upozornil Bryan Rust. "Musím pochválit mé spoluhráče, kteří se neustále zlepšili a tím pomohli i mě."

Všechno podstatné se událo během druhé třetiny. V té první se hrál spíše opatrný hokej. Více ze hry měli Penguins, střelecky se však stejně jako soupeř prosadit nedokázali.

Domácí se dočkali ve 22. minutě, kdy Christ Kunitz našel přesně Bryana Rusta a ten poprvé v utkání překonal gólmana Lightning Andreie Vasilevskiyho.

Lightning ovšem záhy přispěchali s odpovědí. Ve 30. minutě udeřil talentovaný mladík Jonathan Drouin a vrátil svůj tým do zápasu. Ovšem jenom na půl minuty.

Přesně po 30 vteřinách se totiž znovu prosadil Rust, jehož druhý gól v zápase se později ukázal jako vítězný.

"Myslím si, že jsme předvedli opravdu týmový výkon," pochvaloval si trenér domácích Mike Sullivan. "Povedlo se nám Tampu zbrzdit a to bylo rozhodující."

V dresu Lightning se poprvé od 31. března objevil kapitán Steven Stamkos a byl to on, kdo mohl v závěru druhé třetiny vyrovnat. Jeho střelu však Murray dokázal vytlačit na tyč branky.

"Myslel jsem si, že se mi ho povedlo překonat," přiznal Steven Stamkos. "Bylo to blízko, celkově se ale dá říct, že jsme si moc šancí nevytvořili."

Ve třetí části už si Penguins náskok pohlídali, navíc znovu byli lepším týmem. Na branku Lightning vyslali dohromady 39 střeleckých pokusů, domácí brankář musel čelit jen 17 střelám.

Pittsburgh tak slaví triumf ve Východní konferenci a postup do finále Stanley Cupu. To startuje v noci z pondělí na úterý v Pittsburghu.

V dresu Lightning odehrál útočník Ondřej Palát téměř 22 minut, ve kterých si připsal jeden plusový bod v hodnocení účastí na ledě a pět hitů.

Obránce Andrej Šustr strávil na ledě 18 a půl minuty, k jedné střele na branku připojil i jeden zblokovaný pokus soupeře.