Rust a Sheary dávali góly, Murray měl 4 zákroků

Napsal Michael Langr / NHL.com

Když se před startem finále v prognózách měřila síla hokejistů Pittsburgh Penguins, padala především jména Sidneyho Crosbyho, Evgeni Malkina, Phila Kessela, nebo Krise Letanga. Ale nezapomínalo se ani na nenápadné hrdiny letošního play off. Nováčci v dresu Pens také byli hybnou silou prvního duelu finálové série se San Jose Sharks.

Teprve podruhé v historii finále se stalo, že by jeho úvodní dvě trefy obstarali 'rookies'. Poprvé to bylo v roce 1924, když legendární Howie Morenz vstřelil dvě branky do sítě Calgary Tigers.

O další historický zápis se v průběhu dvaašedesáti vteřin úvodní třetiny postarali čtyřiadvacetiletý Bryan Rust a o rok mladší Conor Sheary.

Rust se prosadil po akci, kterou sám založil, od levého mantinelu nabil Justinu Schultzovi a jeho zblokovanou střelu dorazil do sítě. Právě hráč s číslem 17 byl autorem obou gólů v rozhodujícím sedmém zápase finále Východní konference proti Tampa Bay Ligthning.

Ačkoli byl jedním ze strůjců pittsburské výhry 3:2, nedopadlo první finále pro Rusta dobře. Na začátku třetí třetiny inkasoval tvrdý úder do hlavy od Patricka Marleaua a musel odejít do šatny. O pár minut později se sice vrátil, odehrál jedno střídání a pak opustil utkání definitivně.

Podle kouče Penguins Mikea Sullivana má nyní Rust status 'day-to-day' a není jasné, zda zasáhne do druhého zápasu.

Když publikum v Consol Energy Center ještě oslavovalo Rustův gól, zvýšil na 2:0 Sheary, kterému přihrával krásným bekhendem kapitán Crosby. Na střelu pod horní tyčku Martin Jones nedosáhl.

"Snažil jsem se najít volné místo kolem kruhů, Sid mě viděl a poslal mi nádhernou přihrávku," radoval se Sheary.

Úvodní třetina, kterou Penguins vyhráli na střely 15:4, byla skvělou ukázkou jejich herního stylu, s nímž začali dominovat už v závěru základní části.

"Prvních dvacet minut jsme skvěle odehráli jako tým," těšilo dalšího důležitého nováčka v pittsburském dresu Matta Murrayho. "Zdálo se mi, že jsme jen přihlíželi," řekl kouč San Jose Peter DeBoer.

Ačkoli jeho tým našel ve druhé třetině sílu, aby srovnal stav, přesto prohrává a Pittsburgh věří, že v noci na čtvrtek může zvýšit vedení na 2:0 na zápasy.

"Mít výhodu domácího ledu ve finále je skvělé, takže je moc důležité, že jsme si připsali výhru," trvdil Sheary.

V poslední třetině totiž Murray zavřel branku a pochytal všech devět pokusů Sharks. Celkově měla nečekaná hvězda mezi pittsburskými tyčemi 24 zákroků a připsala si už dvanáctou výhru ze 16 utkání play off. Pro srovnání: v základní části měl Murray devět vítězství ze 13 utkání.

Výkony celého tria nováčků jsou velkou satisfakcí pro členy skautského týmu Penguins, kteří se starají o detailní rozbor hry talentovaných hráčů.

Nedraftovaný Sheary hrál za University of Massachusetts Amherst, než v sezoně 2013/14 absolvoval profesionální debut za farmářský tým Wilkes-Barre/Scranton Penguins.

Rust sice byl draftován, ale z nikterak vysoké pozice. V roce 2010 přišel na řadu ve třetím kole jako č. 80. Přesto se v pátém duelu prvního kola podílel dvěma góly na postupu před New York Rangers. O jeho dvou trefách v sedmém utkání proti Tampě už řeč byla.

"Jsem za něj moc šťastný. Týmu přináší spoustu věcí a má příkladný přístup," řekl o Rustovi Sullivan.

Murray byl v roce 2012 draftován Pittsburghem z 83. pozice. V minulé sezoně lámal rekordy AHL, když neinkasoval 304 minut a 11 vteřin, gólový průměr v základní části stlačil na 1,58, úspěšnost zákroků vyšvihl přes 94 procent.

A nyní vyřadil už tři týmy ve svém prvním play off v NHL.

Podíl na úspěchu pittsburských nováčků mají i Mark Recchi, který se u Penguins stará o hráčský rozvoj, stejně jako Sergei Gonchar, jenž má na starosti obránce a Mike Buckley, který pečuje o brankáře.

Rust, Sheary a Murray hráli důležitou úlohu nejen při první výhře ve finále, ale i v celém tažení Penguins v play off. Jejich výkony nejsou žádnou náhodou, jejich herní růst je ale i výsledkem práce celého klubu.