Rusové se Finům pomstili za olympijské vyřazení a slaví zlato

Napsal Michael Langr / NHL.com

V posledních dvou utkáních proti New York Rangers neskóroval a i proto Pittsburgh Penguins vypadli ve druhém kole letošního play off.

Ve finále světového šampionátu IIHF, kam přiletěl po vyřazení svého klubu ve Stanley Cupu, však Evgeni Malkin udeřil v pravý čas. Přesnou střelou v přesilovce pět na tři dostal Rusko do vedení 3:2 , které si sborná už pohlídala. Po výhře 5:2 slaví druhý titul v posledních třech letech.

Finové, kteří v semifinále nedali šanci českému týmu, končí druzí. Stříbro je však pro ně úspěchem - ještě před necelým týdnem se totiž zdálo, že vzhledem k matným výkonům ve skupině ani nepostoupí do čtvrtfinále.

Ve finálovém duelu však byli favorizovanému Rusku důstojným soupeřem. Po střele Sergeie Shirokova v 11. minutě sice prohrávali, ale tři vteřiny před pauzou vyrovnal Iiro Pakarinen a v 7. minutě druhé části dostal Olli Palola přesilovkovou ranou Finsko dokonce do vedení.

Pak však promluvily ruské superhvězdy. Ani ne minutu po Palolově trefě zasunul puk bekhendem do branky volný Alex Ovechkin a čtyři minuty před koncem třetiny se v přesilovce pět na tři trefil Malkin.

"Byl to těžký zápas, Finové hráli velmi dobře. A Rinne chytal výborně. Ale našli jsme cestu, jak ho překonat," hodnotil pro Českou televizi brankář Sergei Bobrovsky.

Na začátku třetího dějství se navíc trefil po nádherné přesilovkové kombinaci Danis Zaripov, jenž si ve finále připsal tři body za gól a dvě asistence. Publikum v běloruském Minsku, kde měli Rusové obrovskou převahu, vybuchlo nadšením v předtuše blížícího se triumfu.

16. Kazachstán

Ten je pro hokejovou supervelmoc satisfakcí za nepovedený olympijský turnaj v Soči, na němž sborná v únoru vypadla ve čtvrtfinále právě s Finskem.

Rusko vyhrálo šampionát IIHF v Minsku zaslouženě: stejně jako na MS 2012 zvítězilo ve všech 10 zápasech, skupinu odehrálo se skóre 31:7. Ve čtvrtfinále si poradilo s Francií 3:0 a v semifinále zdolalo loňské mistry světa Švédy 3:1.

I ve finále si vypracovalo víc gólových šancí, které musel řešit vynikající Pekka Rinne, jenž byl po zápase vyhlášen nejužitečnějším hráčem mistrovství. "Prohráli jsme s lepším týmem," uznal před novináři v Minsku. "Rusové mají vynikající přesilovky, v nich zápas rozhodli. Je to zklamání. Ale pro nás to byl nakonec dobrý šampionát."

Při narůstajícím finském tlaku ve třetí třetině měl co dělat i ruský gólman Bobrovsky, ale ten odolal a sledoval, jak čtyři minuty před koncem na druhé straně pečetil výsledek Viktor Tikhonov. Zápas sledoval i jeho dědeček Viktor, jenž se jako trenér podílel na mnoha zlatých medailích, které získal s reprezentací tehdejšího Sovětského svazu. V součtu se SSSR mají Rusové na MS IIHF už 27 titulů. Za posledních osm let vyhráli šampionát počtvrté.

Třetí letos končí Švédsko, které v souboji o bronz porazilo český tým 3:0 (více čtěte ZDE). Z elitní skupiny vypadly Itálie a Kazachstán, nahradí je Rakousko se Slovinskem.

Příští šampionát IIHF se koná za rok v Praze a v Ostravě.

Finále: Rusko - Finsko 5:2
O 3. místo: Švédsko - Česko 3:0