Rozhodující výhra pomohla Sharks do finále Západu

Napsal Shawn P. Roarke / NHL.com

San Jose Sharks
byli neoblomní v rozhodujícím sedmém zápase druhého kola Západní konference, když rozsápali v SAP Center Nashville Predators. Výhra 5:0 posunula Sharks do finále Západní konference poprvé od roku 2011.

V příštím kole hraje San Jose se St. Louis Blues; první zápas je na programu v neděli ve Scottrade Center (pondělí 2.00 SELČ). Vítěz této série si zahraje finále Stanley Cupu proti šampiónům Východní konference. To se San Jose v jejich pětadvacetileté historii dosud nepodařilo.

A je to také jejich cílem.

"Jasně, že chceme vyhrát Stanley Cup," říká Patrick Marleau, který hraje za Sharks od chvíle, kdy si ho vybrali jako dvojku draftu v roce 1997. "Ještě nemáme dost."

"Zbývá nám ještě spousta práce."

Sharks by se do ní ale nemohli pustit, pokud by nezvládli čtvrteční zápas.

Vzduchem se vznášela řada otazníků, zda toho jsou opravdu schopni.

Sharks prohráli své dva předchozí sedmé zápasy, pokaždé s Los Angeles Kings. Nezvládli také dva poslední pokusy o průnik do finále Stanley Cupu, v roce 2010 neuhráli ani zápas proti Chicago Blackhawks, o rok později byli vyřazeni v pěti utkáních Vancouver Canucks.

Když Sharks nevyužili dvou vedení v zápase číslo 6 s Nashvillem a prohráli v prodloužení, opět se vynořily otázky o jejich charakteru.

Tým na ně důrazně odpověděl v zápase číslo 7.

Sharks v první třetině vypálili 17 střel na branku a dali dva góly. Znovu skórovali po 39 vteřinách druhé třetiny a na nic už se neohlíželi.

Dokázali zablokovat 22 střel a napočítali jim 31 hitů. V závěru třetí třetiny se obránce Roman Polák klidně vrhnul do střely, ačkoli San Jose mělo v tu chvíli komfortní pětigólový náskok.

"Byli jsme připraveni," řekl kouč Peter DeBoer. "Myslím, že to začalo už ráno v šatně díky našim lídrům a veteránům. Každý následoval jejich příkladu. Byl to pravděpodobně nás nejlepší týmový výkon v play off."

DeBoer je u Sharks nový; připojil se k nim minulé léto. DeBoer se distancoval od bolavé minulosti. Tvrdí, že tito Sharks jsou mnohem nebezpečnější.

"Toto není stejný tým, jako byl v minulosti," řekl. "Máme tu spoustu nových borců, přehlídku jiných charakterů, úplně novou identitu a taky jiný trenérský tým. Jasně, jádro je pořád stejné, ale hráči, kteří ho tvoří, jsou tady skvělí. Oni nejsou ten problém. Ten byl v ostatních. Teď tu ale máme typy hráčů, jaké jsme potřebovali."

Jádro Sharks také v sedmém zápase předložilo řadu důkazů, že je tu úplně nový tým Sharks.

"To je přesně to, co bychom měli dělat, vést tento tým a přispět k ofenzívě," řekl útočník Logan Couture, který dával gól a připojil dvě asistence.

Služebně nejstarší hráč Sharks Marleau měl gól a asistenci. Thornton, který se stal mnohokrát hromosvodem v turbulentních časech, si připsal také gól a asistenci. Kapitán Pavelski dával první gól v zápase, celkově jich má v play off devět a dělí se s Nikitou Kucherovem z Tampa Bay Lightning o vedení ve statistikách play off. Couture, nováček z roku 2010, zakončil sedm zápasů proti Nashvillu s 11 body, což je v klubový rekord pro sérii play off.

To je jádro, o kterém mluvil DeBoer. Jádro, které vedlo tým v sedmém utkání, ale dostalo se mu vydatné pomoci od patrně nejvyrovnanějšího kádru Sharks za poslední dekádu.

Tito Sharks zametli pod stůl řeči, že nejsou schopni porazit Kings, když je vyřadili v pětizápasové sérii prvního kola.

Skvěle zvládli i sedmý zápas proti klubu, jenž vyřadil pro změnu v sedmém utkání prvního kola jeden z top týmů Západu - Anaheim Ducks.

Nyní bude San Jose čelit nové výzvě v podobě Blues.

Toto je třetí trip San Jose do konferenčního finále za posledních sedm sezon. V předchozích dvou finálových sériích vyhráli jen jeden zápas z devíti.

"Už je to ale nějakou dobu, kdy jsme si zahráli ve finále konference," říká Marleau. "Takové příležitosti nepřicházejí každý rok, takže jsme velmi šťastní. Ale chceme i dobře pokračovat."