20181227_flames_jets_rittich

Po třídenní vánoční pauze se ve čtvrtek rozjela opět NHL 13 zápasy a nejvíce v nich byl z českých hokejistů vidět brankář David Rittich. Měl 35 zákroky obrovský podíl na vítězství Calgary ve Winnipegu 4:1 a za svůj výkon byl zvolen první hvězdou utkání. Střelecky se prosadil útočník Tomáš Hertl, který dovršil do prázdné branky výhru San Jose nad Anaheimem 4:2.

Rittich vychytal další výhru
Dvanácté vítězství v sezoně při svém 18. startu od začátku si připsal gólman Rittich a při svém představení ve Winnipegu vyrovnal i Johnnyho Gaudreaua, který vstřelil hattrick. Třemi asistencemi pomohl k úspěchu Flames také Sean Monahan.
"Ritter, Dave Rittich, chytal neuvěřitelně," pochválil hrdinu utkání Gaudreau, který vstřelil tři branky v jednom utkání v NHL počtvrté v kariéře. "Po čtyřech dnech volna to bylo takové zvláštní, ale myslím, že všichni odvedli skvělou práci," prohlásil Rittich.
Překonal jej pouze ve 38. minutě Adam Lowry, který vyrovnal na 1:1. Hned za 54 sekund ale vrátil Calgary vedení Gaudreau. "Měli jsme hodně dobrých šancí, jenže Rittich předvedl několik důležitých zákroků," prohlásil Lowry.

Gaudreau nastřílel čtvrtý hattrick v kariéře

Hertl pečetil výsledek
Díky trefě při hře Anaheimu bez brankáře 23 sekund před koncem navázal Hertl na své dvougólové představení z nedělního duelu před pauzou proti Arizoně (3:4 po nájezdech) a polepšil si na pozici druhého nejlepšího českého střelce v soutěži za Davidem Pastrňákem z Bostonu na 13 branek.
Hlavní postavou duelu byl ale obránce Brent Burns, který ozdobil svůj jubilejní 1000. start v NHL vítězným gólem. Třiatřicetiletý Kanaďan v 51. minutě ránou od modré čáry prostřelil Chada Johnsona a získal Sharks vedení 3:1.
San Jose se tak radovalo z výhry poprvé po třech porážkách. V souboji čtyř českých zástupců slavili úspěch spolu s Hertlem také forvard Lukáš Radil a obránce Radim Šimek. Útočník Ondřej Kaše se spolu se spoluhráči musel naopak vyrovnat se čtvrtou porážkou v řadě.

Burns se gólově prosadil při svém 1000. utkání v NHL

Faksa asistoval u vítězné trefy
Dallas využil současného rozpoložení Nashvillu a po výsledku 2:0 na jeho ledě slavil teprve třetí výhru z posledních devíti utkání. U vítězné branky v osmé minutě asistoval český útočník Radek Faksa, který v kombinaci vrátil puk Tylerovi Pitlickovi a ten otevřel skóre.
Ve druhé třetině dovršil výsledek Mattias Janmark. Výrazný podíl na úspěchu Stars měl brankář Anton Khudobin, který si díky 49 úspěšným zákrokům připsal první čisté konto v sezoně.
Nashvillu nepomohl po čtyřzápasovém tripu návrat domů a nejlepší tým základní části z minulé sezony prohrál pětkrát za sebou vůbec poprvé od období mezi 5. a 14. lednem 2016. Predators doma podlehli poprvé po pěti výhrách, ale venku se jejich série před Vánoci natáhla dokonce na deset porážek.

Pitlick gólově zakončil spolupráci s Faksou

Voráček pomohl asistencí k bodu
Philadelphia po finiši ve třetí třetině dosáhla na bod na hřišti lídra soutěže Tampy Bay, kde nakonec prohrála 5:6 po prodloužení. Mezi 42. a 49. minutou vyrovnali Flyers z 2:5 na 5:5 a na páté brance měl výrazný podíl Voráček. Po vyhraném vhazování Seana Couturiera uvolnil Ivana Provorova, který z levého kruhu překonal Andreie Vasilevskiyho.
Z dvanáctého vítězství z posledních třinácti zápasů se přesto nakonec radovali Lightning, o čemž rozhodl po 18 sekundách prodloužení Alex Killorn. Z pravého kruhu se trefil přesně o protější tyč a Michal Neuvirth neměl šanci reagovat.
Český gólman, který doléčil zranění, se dočkal druhého startu za sebou a celkově čtvrtého v sezoně. V neděli vychytal Neuvirth výhru na ledě Rangers 3:2 po nájezdech a byl zvolen první hvězdou zápasu. Tentokrát inkasoval z 37 střel šestkrát.
Asistenci si připsal v dresu Philadelphie také bek Radko Gudas. Ve 25. minutě byl na začátku akce, po které parádním sólem Claude Giroux vyrovnal na 2:2.
V utkání ale zářili domácí Nikita Kucherov a Steven Stamkos. Hlavní hvězda utkání Kucherov se díky gólu a třem asistencí vyhoupnul s 61 body do čela produktivity před Mikka Rantanena z Colorada. Kapitán Stamkos zaznamenal dvě trefy a stejný počet přihrávek, za což byl zvolen druhou hvězdou.

Kucherov ranou bez přípravy nedal Neuvirthovi šanci

Chárův návrat
Do sestavy Bostonu se zařadil poprvé od 14. listopadu kapitán Zdeno Chára a musel při comebacku po vynechání 19 utkání kvůli zranění kolena strávit domácí prohru s New Jersey 2:5. Do sestavy Bruins naskočili vedle jednačtyřicetiletého slovenského beka také další zadák Kevan Miller a útočník Jake DeBrusk.
Devils vyhráli venku v 19. utkání v sezoně teprve počtvrté. Přispěl k tomu 40 úspěšnými zákroky brankář MacKenzie Blackwood, který při svém druhém startu od začátku v NHL vychytal premiérové vítězství. Slovenský gólman Jaroslav Halák v brance Bostonu inkasoval z 32 střel čtyřikrát.
Trio českých hokejistů v utkání vyšlo naprázdno. V dresu vítězů nebodoval forvard Pavel Zacha, přestože byl se sedmi střelami na branku nejaktivnějším hráčem utkání. Za Bruins se neprosadili David Pastrňák a David Krejčí.

Coleman po úniku přelstil Haláka

Ostatní zápasy: Mrázek porážce Caroliny nezabránil, Kane dal hattrick, O'Reilly se trefil proti Buffalu
Český gólman Petr Mrázek neodvrátil 30 úspěšným zákroky porážku Caroliny na ledě Washington 1:3. Překonali jej pouze v první třetině Chandler Stephenson a v přesilové hře T.J. Oshie. Po snížení Sebastiana Aha pečetil v závěru výsledek při hře Hurricanes bez brankáře John Carlson.
Columbus vyhrál na ledě New York Rangers 4:3 po prodloužení a připsal si pátou výhru za sebou. Nejdelší úspěšnou sérii Blue Jackets v sezoně natáhnul trefou v čase 60:31 Pierre-Luc Dubois. Rangers sice doma bodovali posedmé v řadě, ale jen dvakrát při této šňůře zvítězili.
Čtvrté vítězství v řadě oslavil Pittsburgh, který doma zdolal Detroit 5:2. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci k tomu pomohl útočník Phil Kessel. Svým příspěvkem zařídil obrat z 0:1 na 3:1 ve druhé třetině, v které proměnil dvě přesilové hry.
Vítězství Chicaga nad Minnesotou zařídil hattrickem útočník Patrick Kane, který díky tomu dosáhl na hranici 20 branek v sezoně. Je spolu s Alexem Ovechkinem z Washingtonu jediný, jemuž se to povedlo v každém z posledních 12 ročníků. Dvakrát se za Blackhawks trefil Brandon Saad.
St. Louis vyhrálo doma nad Buffalem 4:1 a výsledek dokonal v 54. minutě útočník Ryan O'Reilly. Bývalý kapitán Sabres se tak trefil v prvním vystoupení proto svému bývalému týmu. Blues jej získali 1. července výměnou za forvardy Vladimíra Sobotku, Patrika Berglunda, Tageho Thompsona a práva výběru v prvním kole draftu v příštím roce a druhém kole v roce 2021.
Vancouver slavil výhru v Edmontonu 4:2 díky podařené úvodní třetině, kterou ovládl 4:1. Shodně gólem a asistencí k tomu pomohli Elias Pettersson a Antoine Roussel.
Vegas zdolala doma Colorado 2:1 a rozhodl o tom v 51. minutě Brandon Pirri. Branku a asistenci si připsal v den svých 33. narozenin Paul Stastny a Golden Knights bodovali poosmé z posledních devíti duelů.
Los Angeles uspělo na vlastním ledě proti Arizoně a po výsledku 2:1 se dočkalo čtvrtého vítězství v řadě. Zařídil to v čase 40:17 Dustin Brown. Přesto zůstává nadále posledním týmem ligy a má na kontě 33 bodů stejně jako New Jersey, jež uzavírá Východní konferenci.