Little rozhodl v Heritage Classic gólem v prodloužení

Parádní výkon předvedl v sobotním utkání NHL Heritage Classic český brankář David Rittich, ale nezabránil porážce Calgary Flames s Winnipeg Jets 1:2 po prodloužení. Sedmadvacetiletá jednička týmu z Alberty se stala se 43 úspěšnými zákroky rekordmanem v historii duelů pod širým nebem, ale radost odchovanci Jihlavy pokazil obrat Jets. V čase 63:04 rozhodl Bryan Little. Rittich byl zvolen druhou hvězdou utkání za střelcem vítězné branky.

"Rittich byl fantastický. S inkasovanými góly toho moc dělat nemohl, hlavně při tom prvním měl před sebou spoustu hráčů," uvedl trenér Calgary Bill Peters. "Celkově ale odchytal skvělý zápas a několikrát nás podržel."

Rittich si poradil se střelou Roslovice v přečíslení

Aktéři utkání, mezi kterými nechyběl v sestavě Flames ani útočník Michael Frolik, se na Mosaic Stadium v Regině v Saskatchewanu před 33.518 diváky museli vyrovnat se teplotou -4 stupně celsia, větrem 30 kilometrů za hodinu i se sněžením.
"Nebylo to nijak hrozné a bylo to stejné pro obě strany. Nemohu říct nic špatného. Led mi připadal dobrý. Všichni jsme si to užili," vyjádřil se k podmínkám Rittich.
"Hlavně v takovém počasí se snažil každý střílet. Dvě třetiny to bylo vyrovnané, ale od třetí třetiny byl soupeř trošku lepší než my," řekl Rittich, který více zákroků v jednom utkání NHL předvedl jen jednou. Bylo to 21. října loňského roku na ledě New York Rangers, kde pomohl 44 zásahy k vítězství 4:1.
Po 27 sekundách hry měl velkou šanci Johnny Gaudreau, který se dostal za obranu Jets, ale při jeho forhendovém blafáku sklapnul betony Connor Hellebuyck. V deváté minutě se Winnipeg dostal do přečíslení, které vyřešil Jack Roslovic individuálně střelou z pravého kruhu, ale Rittich jeho pokus zlikvidoval.
Následně při vyloučení Seana Monahana český gólman vyrazil střelu zápěstím Bryana Littlea helmou, kterou mu zdobil i kulich, a lapačkou si poradil i odraženým pukem po Frolíkovu odpalu odraženém zpět do brankoviště do Roslovice.
V úvod druhého dějství se vyznamenal Hellebuyck, který vyrazil tečovanou střelu Rasmuse Anderssona a zlikvidoval i Gaudreauovu dorážku z pravého kruhu. Flames odolali při trestech TJ Brodieho a Sama Bennetta a Rittich kryl pokus Patrika Laineho.
V čase 34:47 při vyloučení Andrewa Coppa se dočkali vedení Flames. Matthew Tkachuk zachytil před modrou čárou puk ze vzduchu a po přihrávce Gaudreaua zakončil do odkryté branky Elias Lindholm. Kouč Winnipegu Paul Maurice využil trenérské výzvy, ale podle videozáznamu bylo rozhodnuto, že Tkachuk nezahrál vysokou holí a Jets se museli bránit v dalším oslabení.
S koncem druhé třetiny sestřelil u mantinelu za Rittichovou brankou Olivera Kylingtona Adam Lowry, Jets ale i další oslabení ustáli. Těsný náskok ale Flames neudrželi.
V 55. minutě sice zlikvidoval Rittich i Roslovicův únik, ale o chvíli později už při vyloučení Marka Giordana inkasoval. Obránce Josh Morrissey trefil přesně levý horní roh branky a Rittich máchnul lapačkou do prázdna.
"Většinu zápasu jsme hráli dobře, ale oni ve třetí třetině přidali a my jsme na to nedokázali odpovědět. Na konci vyrovnali a rozhodli v přečíslení v prodloužení. Dva body nezískáte za to, že hrajete dobře velkou část utkání. Musíte to ještě dotáhnout do konce," uvedl Tkachuk.
V nastavení se Flames ještě ubránili při Monahanově pobytu na trestné lavici, ale potom předložil v přečíslení Kyle Connor puk Littleovi a Rittich byl bezmocný. "Nezareagovali jsme na jejich protiútok, jeli dva na jednoho a dobře to vyřešili. Více se k tomu asi říct nedá," komentoval Rittich rozhodující okamžik.
Calgary tak nezopakovalo úspěch z domácího Heritage Classic 20. února 2011 na McMahon Stadium, kdy před 41.022 diváky vyhráli Flames nad Montreal Canadiens 4:0. Jets se na druhý pokus dočkali výhry. Poprvé hráli Heritage Classic před vlastními fanoušky 23. října 2016 a prohráli na Investors Group Field před 33.240 fanoušky s Edmonton Oilers 0:3.
"Měl jsem to zapsané v kalendáři," usmíval se Little, který před třemi roky v dresu Jets v Heritage Classic chyběl kvůli zranění. "Naplnilo to všechna očekávaní. Jako každý jsem se obával, jaké budou podmínky. Ale i přes ten vítr a všechno ostatní to bylo v pohodě. Trošku sněžilo, ale nebylo to tak hrozné," dodal hrdina utkání.