Souhrn: Chytil se trefil v derby, slavili však Islanders

Český útočník dal druhý gól v sezoně, porážku Rangers ale neodvrátil

Napsal NHL.com/cs @NHLcz / NHL.com/cs

Český útočník Filip Chytil z New York Rangers se zapsal podruhé v sezoně mezi střelce, porážku 5:7 na ledě rivala Islanders však odvrátit nedokázal. I proto, že v dresu domácích se zaskvěl hattrickem Anthony Beauvillier. Stejný kousek - dokonce v čistém provedení - předvedl Brayden Point při výhře Tampy Bay v Pittsburghu.

Brankové hody nabídl i zápas mezi Columbusem a Floridou, v němž domácí rázně ukončili úspěšné tažení Panthers a vyhráli 7:3. Slovenský útočník Tomáš Tatar pomohl Montrealu k vítězství v Calgary, Arizona se postarala o třetí prohru lídra ligy Nashvillu za sebou.

Chytil nakrátko oživil naději

Dvanáct gólů nabídlo první derby sezony mezi Islanders a Rangers. Sedm z nich stihli Islanders a mohli tak oslavit výhru 7:5, jež byla v soubojích s Rangers dokonce už osmá v řadě.

V dresu vítězů se čtyřmi body předvedl Anthony Beauvillier, který zaznamenal svůj první hattrick v NHL a navrch ještě asistenci, Valtteri Filppula podpořil jeho snahu třemi nahrávkami.

Hostující Rangers měli skvělý nástup a v šesté minutě si dvěma slepenými góly zajistili během 35 sekund dvoubrankové vedení. V polovině úvodního dějství o něj však zase během 63 sekund přišli.

Pak už tahali po zbytek zápasu za kratší konec provazu Rangers. Devatenáctiletý Chytil byl pak sice v čase 57:31 ve správný čas na správném místě, když se k němu odrazil puk a stačilo mu jen trefit odkrytou branku, jenže Cal Clutterbuck při hře Rangers bez gólmana jistil výhru domácích.

"Šel jsem do tohoto zápasu se snahou si ho hlavně užít a pomoci týmu k výhře," prohlásil Beauvillier, autor 21 gólů ze sezony 2017-18, jenž však skóroval pouze jednou za 16 utkání této sezony. "Samozřejmě si to užívám. Je to úleva a naděje, že se mi bude zase dařit lépe. Jsem šťastný, že jsme vyhráli."

Point hattrickem sestřelil Penguins

Pittsburgh dostal další ránu. Proti Lightning nedosáhli Penguins na body ani přes vedení 2:0 a prohráli už posedmé z posledních osmi zápasů.

Brayden Point totiž předvedl na konci první a na začátku druhé části čistý hattrick, u všech gólů mu při otočce z 0:2 na 3:2 asistoval Nikita Kucherov.

Šest ze sedmi branek padlo v přesilových hrách, u všech tref Pittsburghu byl Patric Hornqvist, který dva góly sám dal a na jeden nahrál.

Point využil ke svému mimořádnému představení právě přesilovek a své zásahy vtěsnal do pouhých 91 sekund. Stihl tak šestý nejrychlejší hattrick historie a druhý nejrychlejší v éře od rozšíření ligy v sezoně 1967-68. Jen Derek King v dresu New Islanders to 15. října 1991 stihl rychleji - stačilo mu 78 sekund.

"Tohle je tedy vážně něco! I když byly dva ty góly z přesilovek pět na tři," pochvaloval si Point. "Je to paráda, můj první hattrick, ale bylo to díky klukům, kteří to skvěle sehráli. Já to pak zvládl zakončit."

Louis Domingue pomohl k výhře 28 zákroky, Andrei Vasilevskiy je po zranění ze středečního tréninku na neurčito mimo hru.

Dokonce bez kapitána se museli obejít domácí Penguins. Sidney Crosby má zdravotní potíže v horní polovině těla, kouč Mike Sullivan ale ujistil, že se nejedná o otřes mozku. Crosby by měl být mimo hru zhruba týden.

"Musíme si vzít z tohoto zápasu všechna možná pozitiva," zdůraznil gólman Matt Murray. "Myslím, že jsme byli lepším týmem při hře pět na pět, na tom lze rozhodně stavět. Samozřejmě víme, že nesmíme udělat tolik faulů. A když už se tak stane, musíme odvést lepší práci v oslabení. V tom byl dnes ten hlavní rozdíl."

Blue Jackets v ráži

Povedenou sérii Floridy, která uspěla pětkrát v řadě, rázně utnul Columbus. Blue Jackets smetli Panthers drtivě 7:3 a sami bodovali pošesté za sebou, když po čtyřech z posledních pěti utkání slavili výhru.

Podobně jako Rangers i Penguins měla Florida na své straně slibný náskok 2:0, a to ještě během první přestávky. Cam Atkinson však brzy po návratu na led snížil v oslabení a už v čase 26:16 vedli Blue Jackets 3:2. Hosté byli ale až do třetího dějství ve hře, neboť vyrovnal Keith Yandle.

Čtyřgólová smršť mezi 45. a 55. minutou už ale zůstala bez odpovědi. Domácí může těšit, jak přispěli ke zdařilému vystoupení společně. Hned šest hráčů si připsalo dva body. Atkinson, Pierre-Luc Dubois, Boone Jenner, Brandon Dubinsky a Anthony Duclair měli na kontě shodně gól a asistenci.

Blue Jackets dominovali i přesto, že kvůli nemoci nemohli nastoupit gólman Sergei Bobrovsky a forvardi Artemi Panarin a Riley Nash.

"Jsem si jistý tím, že ani kluci, co jsou tady v kabině, se necítí úplně nejlépe," uvedl Dubinsky. "To se v tomto období roku občas stává. Jenže občas, když se necítíte dobře, hrábnete si ještě o něco hlouběji a vydáte ze sebe něco extra navíc."

Alespoň malou útěchou při vysoké porážce mohl být pro hostujícícho útočníka Mikea Hoffmana nový klubový rekord. Brzy devětadvacetiletý forvard díky asistenci bodoval ve 14. utkání za sebou a odpoutal se od Pavla Bureho, jenž mezi 10. březnem a 5. dubnem 2000 bodoval ve 13 zápasech v řadě. Hoffman během povedené série posbíral 16 bodů za sedm přesných tref a devět nahrávek.

Tatar pomohl Montrealu

Canadiens dosáhli na cennou výhru 3:2 v Calgary. Paradoxem je, že stejným výsledkem porazili Flames už počtvrté za sebou, jen v prvním případě k tomu potřebovali vítězný gól až v prodloužení.

V dresu domácích, kteří ztratili třetí z posledních čtyř zápasů, se mezi střelce zapsal dvakrát Matthew Tkachuk. Ve druhém dějství díky svým trefám otočil stav z 0:1 na 2:1. Přesně po osmi odehraných minutách totiž poslal hosty do vedení Tatar.

S dalším obratem se ale ve třetí dvacetiminutovce přihlásili Jonathan Drouin a Artturi Lehkonen, který rozhodl v čase 52:14. Důležitým faktorem pro úspěch 'Habs' byl i výkon, který předvedl Carey Price. Brankářská hvězda předvedla 43 zákroků.

Třetí prohra lídra ligy

Arizona si vyšlápla na Nashville a nejlepší celek dosavadního průběhu soutěže porazila těsně 2:1. Predators ztratili třetí zápas za sebou.

Predators se na ledě Coyotes museli obejít bez útočníka Viktora Arvidssona, který bude scházet dlouhých šest až osm týdnů kvůli zlomenému palci, a obránce P.K. Subbana, jenž byl ve čtvrtek zapsán mezi zraněné kvůli potížím v horní polovině těla.

V osmé minutě otevřel brankový účet při oslabení Michael Grabner, ještě o něco více přiblížil Coyotes cennému skalpu v průběhu druhé části Jason Demers, Nick Bonino pak ve třetí třetině svým prvním gólem sezony pouze snížil.

Hlavním hrdinou v sestavě vítězů byl ale Darcy Kuemper, který zvládl 45 zákroků, zatímco jeho protějšek Pekka Rinne jich měl pouze 21.

Ostatní zápasy: Flyers podlehli Devils, Maple Leafs vykradli Sharks

Philadelphia šla do zápasu s New Jersey bez nemocného obránce Radka Gudase. Prohrála 0:3. Flyers navíc s Devils přišli kromě bodů také o gólmana Briana Elliotta. Ten stihl 23 zákroků, ale po druhém inkasovaném gólu šest minut před koncem odstoupil kvůli zranění. Jeho stav bude blíže přezkoumán až dnes. Pavel Zacha v dresu vítězů nebodoval.

Hodně zajímavou bitvu svedlo San Jose s Torontem. Navrch v ní měli nakonec hostující Maple Leafs a vyhráli 5:3, přestože po první třetině prohrávali 2:3. Kasperi Kapanen dal dva góly vítězů, Mitchell Marner pomohl třemi body (1+2). Toronto je po páté výhře z posledních šesti vystoupení ve Východní konferenci jen bod za vedoucí Tampou Bay.

V sestavě Sharks opět scházel Tomáš Hertl, a to již počtvrté za posledních šest utkání. Českého forvarda trápí problémy v dolní části těla, přitom odehrál předchozí dvě zápasy týmu proti Calgary a Nashvillu. V obou případech navíc přispěl k výhrám San Jose nahrávkou a drží si tak průměr bodu na zápas.

Ottawa ukončila čtyřzápasové vítězné tažení Detroitu těsnou výhrou 2:1, o níž rozhodl už v čase 27:05 v přesilovce Drake Batherson. Teprve dvacetiletý forvard tak nejlepším možným způsobem přizdobil svůj debut v NHL.

Minnesota se prošla po týmu Vancouveru, Wild s přispěním šesti různých střelců deklasovali Canucks 6:2. Mikko Koivu dal gól a na další dva nahrál. Wild vyhráli počtvrté z posledních pěti utkání, Vancouver prohrál počtvrté v řadě.