Faksa tečoval Lindellovu střelu do sítě

Čeští hokejisté Radek Faksa a Filip Chytil se zapsali mezi střelce nedělního programu NHL, jejich týmům to ale přineslo pouze zisk bodu. Faksa s Dallas Stars ztratili boj o druhý bod na ledě Winnipeg Jets v prodloužení, New York Rangers podlehli Florida Panthers 5:6 po samostatných nájezdech. Asistencí se do statistik zapsali Pavel Zacha z New Jersey Devils a také obránce Filip Hronek z Detroit Red Wings. Oba mohli naopak slavit výhru.

Faksa navázal na góly proti Coloradu
Pětadvacetiletý Faksa se zapsal mezi střelce dvakrát při předchozím duelu Stars s Colorado Avalanche a byla z toho výhra 4:1. Tentokrát se prosadil jednou a svým pátým gólem v sezoně dokonal obrat Stars ve druhé třetině z 0:1 na 2:1.
Jenže zkraje druhé třetiny vyrovnal Andrew Copp a už po 21 sekundách prodloužení rozjásal Jets Mark Scheifele. "Vždy je něčím velkým, když rozhodnete v prodloužení," pochvaloval si Scheifele, jenž takto rozhodl už devátý zápas kariéry v NHL.
Co do počtu branek v prodloužení se tak dotáhl na rekordmana historie Winnipeg Jets/Atlanta Thrashers Ilju Kovalčuka. "Odvedli jsme dnes dobrou práci a je super takhle vybojovat druhý bod."
Hostující útočník Alexandr Radulov odehrál 400. zápas v základní části NHL. Připsal si v nich 310 bodů (126+184).
Šestý zápas a čtvrtý gól
Teprve dvacetiletý Chytil dělá všechno proto, aby se už neopakovala situace zkraje sezony, kdy strávil měsíc ve farmářském týmu Hartford Wolf Pack v AHL. Zatím odehrál od návratu do prvního mužstva šest zápasů a ve čtyřech z nich skóroval.
Tentokrát se podílel na parádní přestřelce v Madison Square Garden. Domácí po premiérovém gólu Ryana Lindgrena v NHL vedli, jenže Panthers ještě do první přestávky skóre otočili po brankách Aleksandera Barkova a Dominica Toninata, kteří se trefili v rozmezí půlminuty.
Ve druhé části padlo šest branek. Chytil vyrovnal po 88 sekundách od zahájení třetiny. Florida šla pak zase do vedení, ale tentokrát na 4:3 otáčeli Rangers, a to i díky tomu, že se počtvrté v sezoně prosadil Kaapo Kakko.
Na konci druhé třetiny vedli Rangers 5:4, jenže v začínající 48. minutě vyrovnal Brian Boyle. Nájezdy pak rozhodl Vincent Trocheck.
"Byl to zábavný zápas," uvedl kouč Panthers Joel Quenneville. "Myslím, že jsme dnes hráli dobře před brankou a byli jsme za to také odměněni několika góly. V utkání se nám povedlo pár dobrých věcí," pochvaloval si Quenneville.

Chytil skóroval po pěkné akci

Zacha nahrál na vítězný gól
New Jersey Devils dokázal vyhrát od 25. listopadu 2014 už jedenáctý zápas za sebou proti Vancouver Canucks. V posledních čtyřech pak měli v brance Mackenzieho Blackwooda, který tentokrát 30 zásahy přispěl k těsnému vítězství na ledě kanadského mužstva 2:1.
Devils si vypracovali dvoubrankový náskok v první třetině. V čase 11:48 se prosadil v přesilovce Wayne Simmonds a jen o 22 sekund později zvýšil Jesper Bratt. Šestou nahrávkou v sezoně mu ke gólu pomohl Zacha. Vedle toho má na kontě za 15 odehraných utkání i dvě branky.
Blackwood navázal povedeným vystoupením na zápas z 19. října, kdy proti stejnému soupeři vychytal doma výhru 1:0.
"Mohli bychom s nimi hrát každý den, když ho budeme mít v brance," prohlásil s nadsázkou Simmonds. "Je to dobrý velký brankář, zároveň je ale mrštný a střelcům se umí dobře postavit. Dnes odvedl skvělou práci, protože Canucks mají v útoku slušnou sílu."

Simmonds v přesilové hře otevřel skóre

Skvělý finiš Red Wings
Na lepší časy se dost možná blýská v Detroitu. Red Wings sice zůstali na dně Východní konference, ale na minulou a velmi cennou domácí výhru 4:2 nad Boston Bruins navázali dalším vítězstvím, když porazili Vegas Golden Knighs 3:2.
Favorizované hosty poslal do vedení v 17. minutě Jonathan Marchessault, jenže Red Wings kontrovali 45 sekund před první sirénou, když se i díky Hronkově šesté nahrávce od začátku ročníku prosadil Andreas Athanasiou.

Mantha rozhodl 31 sekund před koncem o výhře Detroitu

Max Pacioretty byl pak jediným střelcem druhé dvacetiminutovky, ale ve třetí hosté propadli. Madison Bowey nejprve na konci 51. minuty vyrovnal a Anthony Mantha pak jen 31 sekund před vypršením základní hrací doby vystřelil dvoubodový zisk domácím.
Po nahrávce Robbyho Fabbriho slavil Mantha už 11. gól v sezoně. "Byla to od Fabbriho skvělá nahrávka," ocenil úspěšný střelec. "A protože mě naopak během celého večera nahrávky zrovna nešly, tak jsem byl rozhodnutý vystřelit. Napálil jsem tyčku a od ní se odrazil puk do branky."
Flyers dobyli Boston
Zápas Boston Bruins - Philadelphia Flyers byl přehlídkou českých i slovenských hvězd. Na straně hostů nechyběl Jakub Voracek, domácí branku hájil Jaroslav Halak a v sestavě byli i čeští útočníci David Pastrnak s Davidem Krejčím či Halákův slovenský krajan a kapitán Bruins Zdeno Chara.
Asistencí bodoval ale pouze Chára, Bruins překvapivě podlehli soupeři 2:3 po samostatných nájezdech a po sérii šesti přesvědčivých výher si připsali už třetí porážku za sebou.
Flyers naproti tomu slavili výhru počtvrté za sebou, bodovou sérii protáhli dokonce na šest zápasů. Během ní vyhráli pětkrát, přičemž ve třech případech vydolovali druhý bod v nájezdech, jednou v prodloužení.

Marchand vyrovnal střelou zápěstím z levého kruhu

Flyers promarnili během zápasu dvoubrankové vedení. Jediným úspěšným exekutorem nájezdů byl Joel Farabee, Pastrňák měl ve třetí sérii za úkol vyrovnat, ale neuspěl, Flyers tak už jet potřetí ani nemuseli.
"Možná jsme dnes byli trochu pomalí," prohlásil Pastrňák. "Soupeř měl naproti tomu dobré nohy a po ledě létal. Chodí to tak obvykle, když hrajete druhý zápas ve dvou dnech. Ale to je o nás, na něco takového musíme být připravení. Pozitivem je, že jsme se vrátili do zápasu a vybojovali alespoň ten bod."
Ostatní zápasy: McDavidův hattrick, Draisaitl a Matthews stihli čtyři asistence
Kapitán Edmontonu Connor McDavid nejprve vrátil v první třetině duelu na ledě Anaheim Ducks vedení na stranu Edmonton Oilers, ve třetím dějství pak dvěma góly završil hattrick a hosté mohli slavit vysoké vítězství 6:2. McDavid tak vylepšil svůj gólový účet sezony na jedenáct zásahů. Jeho spoluhráč Leon Draisaitl zaznamenal čtyři asistence a vede bodování ligy s 34 body (14+20) před Pastrňákem.
Auston Matthews byl ústřední postavou zápasu mezi Chicago Blackhawks a Toronto Maple Leafs, v němž domácí přestříleli svého soupeře 5:4, asistoval totiž u všech branek hostů, v jejichž dresu se dvakrát trefil William Nylander.
I domácí ale ve svém středu našli hrdiny. Brankář Robin Lehner stihl 53 zákroku, Patrick Kane dal dva góly a na další nahrál. Chicago vedlo i díky dvěma gólům během deseti sekund po první třetině 4:1, ale nakonec muselo ještě o výhru tvrdě bojovat. Dominik Kubalik a David Kampf v barvách Blackhawks nebodovali.