První prodloužení play off ukončil montrealský Weise. Skóroval i Plekanec

Napsal Michael Langr / NHL.com

Montrealský Dale Weise se stal nečekaným hrdinou úvodního dne bojů o Stanley Cup. Jeho vůbec první gól v play off NHL dovedl Canadiens v 19. minutě prodloužení k výhře 5:4 na ledě Tampa Bay Lightning.

Habs přestříleli domácí hokejisty vysoko 44:25, ale Bolts byli nevídaně efektivní. "Uvidíme, jak si poradíme s Carey Pricem. To je naprostá špička," řekl NHL.com český nováček v dresu Tampy Bay Ondřej Palát. Lightning však překonali kanadského gólmana čtyřmi z úvodních 14 střel.

Nepovedená rána Radko Gudase odražená od plexiskla způsobila zmatek v obranných řadách Montrealu a domácí šli do vedení. Vydrželo však jen 19 vteřin, než Tomáš Plekanec oklamal jak Gudase tak i švédského brankáře Anderse Lindbacka, jenž předvedl v součtu 39 zákroků.

Atmosféra zhoustla v polovině druhé třetiny, když Andrei Markov po odpískání dokončil svůj zákrok na Paláta, kterého šel okamžitě mstít kapitán Steven Stamkos. Palát se ve třetí třetině objevil na ledě už jen na jedno střídání. Stamkos se ale trefil hned dvakrát, v čase 53:27 srovnal stav na 4:4.

Nastavení ukončila akce, v níž měl prsty ostřílený Danny Briere. "Najednou jsem byl úplně sám," divil se šťastný střelec Weise.

"To je prostě krása prodloužení, nemůžete si dovolit ani jednu chybu. Jinak přijde trest," vykládal Briere. "Naši hráči dodrželi taktiku a byli zaslouženě odměněni," prohlásil kouč jediného kanadského mužstva ve vyřazovací části Michel Therrien. Druhý duel je na programu v pátek.

Pittsburgh - Columbus 4:3

Už z prvního duelu jasně vyplynulo, že favorit to nebude mít lehké. Pittsburgh Penguins však na domácím ledě zlikvidovali dvoubrankovou ztrátu a slavili vítězství 4:3 nad Columbus Blue Jackets.

"Dostal jsem dva góly v první třetině, ale podařilo se mi udržet klid. Nebyl to jednoduchý začátek, přesto jsme to zvládli," řekl pro NHL.com gólman Marc-Andre Fleury, jenž měl 31 úspěšných zákroků.

Po 43 vteřinách druhé třetiny šel Columbus do vedení 3:1, jenže za 96 vteřin už bylo srovnáno. Pittsburgh nakonec předvedl jaká síla je v jeho přesilovkách. Vítězný gól padl v čase 48:18 zásluhou Brandona Suttera. "Náš výkon nebyl špatný, soupeře hrál ale přesně tak tvrdě, jak jsme čekali. Bude to těžká série," mínil před jejím sobotním pokračováním Sutter.

Anaheim - Dallas 4:3

Čtyři góly během necelých třiceti minut ukázaly, proč jsou Anaheim Ducks jasným favoritem série prvního kola. Jenže i Dallas Stars předvedli, že se jen tak nevzdají a ještě v závěru druhé třetiny snížili na dvougólový rozdíl. Ve třetí části se trefil ještě Tyler Seguin a udělal ze závěru drama. Úvodní výhru však klub z Kalifornie dokázal udržet.