Prospal: Věřím Tampě a Blues, fandím Česku na MS

Napsal Václav Prospal / NHL.com

Někdejší vynikající útočník a dvojnásobný světový šampion Václav Prospal, jenž má za sebou 1108 zápasů a 765 bodů v NHL a v září bude asistentem trenéra české reprezentace na World Cupu, píše jako expert NHL.com o tom, co ho zaujalo, přináší své postřehy z hokejového světa i pohled na další vývoj v lize.

Naposledy jsem tu psal, když New York Islanders vedli nad Tampou 1:0 na zápasy, že Lightning sérii otočí. Otočili ji čtyřmi výhrami za sebou. Je to pěkné, když člověk dá tip a ono to tak dopadne. Ale já v žádném případě nesázím, to bych nikdy neudělal.

V té sérii byl obrovský rozdíl, co se týče brankářů. Ben Bishop měl jednu relativně hluchou chvilku, prohrál jeden zápas, ale vrátil se, ovládl dvě prodloužení v New Yorku a v Tampě to pak už byla křeč Islanders. Opět se potvrzuje, že bez vynikajícího brankáře se v play off nedá vyhrát.

Bylo to vidět i na Západě v sérii St. Louis s Dallasem. Dallas byl v sezoně o trošičku napřed, ale neměl určenou jasnou jedničku, točil gólmany a ani jeden z nich nebyl oporou. Vykrystalizovalo to v sedmém zápase, který se Karimu Lehtonenovi hrubě nepovedl a druhému gólmanovi Niemimu se taky nedařilo.

Murray je pro Penguins gólman budoucnosti

Washington prožívá obrovské zklamání, má za sebou další rok, kdy nebyl schopný přejít druhé kolo. Capitals mají mé velké uznání za to, jak se v sedmém zápase dokázali vrátit, když prohrávali 3:0, a ve třetí třetině vyrovnat. Sice po třech vyhozeních Penguins za sebou, ale oni je k těm chybám donutili.

Ale Pittsburgh šel přesto v prodloužení daleko víc za tím, aby urval ten zápas pro sebe. Capitals se za šest a půl minuty pomalu nedostali s pukem ze třetiny. Byli totálně nepřipravení hrát prodloužení.

Tady se ukázala síla Pittsburghu, který nespoléhal jen na Crosbyho s Malkinem, ale měl výborné všechny čtyři pětky. Třetí a čtvrtá lajna Washingtonu nebodovala, kdežto třetí a čtvrtá lajna Penguins byla schopná rozhodovat zápasy. Takže i když Crosby nebo Malkin nehráli bůhvíjak excelentně, ostatní byli schopní jim pomoct a vzít to na sebe. A navíc Matt Murray kromě prvního zápasu chytal velmi dobře.

Myslím, že trenér Mike Sullivan to neměl těžké, ani když se vrátil na led Marc-Andre Fleury. Murrayho zná z farmy, ví, jaký je a co od něj může čekat. A tím, jak Murray chytal, mu to rozhodnutí, koho postavit do branky, dost ulehčil. Pro Pittsburgh je to gólman budoucnosti.

Je zajímavé, že v sérii San Jose s Nashvillem nakonec rozhodla výhoda domácího prostředí, přitom v základní části Sharks patřili doma k nejhorším týmům. Nashville se dostal přes Anaheim v sedmi zápasech, měl ohromně nabitý program a na konci na něj padla taková trochu deka. I když měli skvělého gólmana, San Jose mělo obrovskou sílu v útoku a to v sedmém zápase rozhodlo.

Nashville má ale velice pracovité mužstvo. Bez ofenzivních es, ale hrál velmi dobře týmově a má výborného gólmana Pekku Rinneho.

Aleš Hemský mohl rozhodnout

Z českých hráčů se mi hrozně líbili Radek Faksa s Alešem Hemským v Dallasu. Aleš Hemský mohl dát pět až deset gólů na to, kolik si vytvořil šancí, protože ta lajna s Faksou a Rousselem hrála fantasticky. A kdyby se mu to povedlo, tak možná Dallas postoupil i přes ty problémy s gólmany.

Mám radost, jak významnou roli hraje v San Jose Tomáš Hertl v prvním útoku. A Roman Polák byl pro Sharks velmi dobrou akvizicí právě do play off: robustní bek, co si dělá prostor před brankou.

Nemluvím o klucích z Tampy, protože ta už teď nějakou chvíli nehrála. Ale Ondřej Palát hraje výborně, i když tím, že není v té své lajně 'Trojčat', to možná není tolik vidět ve statistikách.

Je jen škoda, že Čechů nezůstalo v play off víc. V Pittsburghu, ve Washingtonu, v Nashvillu nebyl ani jeden.

Tipy na finále konferencí

Pittsburgh Penguins - Tampa Bay Lightning: Lightning v šesti zápasech

Tohle bude fantastická série, protože se potkají dva týmy, co hrají nahoru-dolů, bruslivý a technický hokej. Tampa využije velké beky, kteří jsou ale velmi mobilní a efektivně se podílejí na útočném procesu.

Očekávám dlouhou sérii, ale žiju v Tampě, tak půjdu s ní. Podle mého má obrovskou šanci si zopakovat finále Stanley Cupu. Věřím, že pokud Crosby s Malkinem a Letangem zahrají svůj nejlepší hokej, mají na to sérii strhnout. Ale Tampa má Bena Bishopa a to je pro mě absolutně nejlepší hráč play off.

St. Louis Blues - San Jose Sharks: Blues v šesti zápasech

Myslím, že St. Louis se dokáže dostat do finále. Letos je to jejich rok, v posledních letech měli pořád problémy přejít přes první kolo a tím, jak se to povedlo, to z nich spadlo. San Jose má skvělého brankáře Martina Jonese, má vysoký a velký tým, který se fyzicky může Blues vyrovnat. Ale Elliott je taky výtečný gólman, který má formu. Bude to vyrovnaná série - to, co NHL určitě chtěla.

Kluci z MS mají šanci na World Cup

Bohužel tady v Americe nemůžu vidět mistrovství světa, těším se na čtvrtfinále, které už tu uvidím v televizi. Ale píšu si s Josefem Jandačem a mám velkou radost, že se podceňovanému českému týmu tak daří.

Vstup do turnaje nemohli mít kluci lepší. Líbilo se mi, com řekl Lukáš Kašpar: Proč bychom měli být podceňovaní? Oni mají svou sílu a ukázali to. Najednou nikdo neřeší omluvenky z NHL, protože ti kluci tam podávají nad očekávání dobré výkony.

Medaile je ještě daleko, ale moc bych jim přál, aby se dál dařilo. Pro nás jako národ se to jinak může otočit na patníku, když se pak nepovede jeden zápas.

Z pohledu člena realizačního týmu pro Světový pohár musím říct, že je tam pár kluků, kteří mají určitě šanci se do dodatečné nominace dostat. Pepík Jandač jí bude dělat po mistrovství světa a vzhledem k tomu, jak se na něm kluci ukázali, je možné, že hodně z těch zbylých sedmi jmen bude z týmu, co je teď na šampionátu v Moskvě.