Přes porážku v 5. zápase jsou Capitals pozitivní

Napsal Tom Gulitti / NHL.com

S každou další střelou, kterou Washington Capitals v pátek vypálili na gólmana Philadelphia Flyers Michala Neuvirtha, rostlo mezi fanoušky ve Verizon Center napětí a očekávání.

Neuvirth ale pochytal vše, co na něj Capitals v průběhu pátého zápasu prvního kola série play off poslali.

Flyers zaznamenali nezáviděníhodný týmový rekord, zmohli se pouze na 11 střel. Do vedení šli v čase 27:52, když se střela Ryana Whitea odrazila do branky od brusle obránce Capitals Taylora Chorneyho. Už jen kvůli velkému množství střel, kterými zavalili Neuvirtha, Capitals doufali, že alespoň jedna najde cíl.

Nestalo se tak, a Chris VandeVelde stanovil do prázdné branky 30,8 vteřiny před koncem stav zápasu na 2:0 pro Flyers. Zvuk toužebného očekávání se v aréně náhle změnil na ohromené ticho lidí, kteří míří k východu z haly.

Jen před třemi dny vedli Capitals v sérii 3:0 na zápasy, nyní se vracejí do Philadelphie, která má v šestém zápase ve Wells Fargo Center možnost vyrovnat stav.

Capitals opakovaně mluvili o tom, že by rádi psali svou vlastní historii. Po sezoně, v níž získali 120 bodů a Presidents’ Trophy by chtěli konečně získat první Stanley Cup, nebo by alespoň poprvé od roku 1998 rádi postoupili přes dvě kola play off.

Nyní jsou ale na půli cesty k tomu, aby jako pátý tým v historii NHL, propásli v play off vedení 3:0 na zápasy.

"Každý mluví jen o minulosti, minulosti, minulosti,” řekl kouč Capitals Barry Trotz. "Ale tlak si na sebe vytváříme jen my sami. Musíme odjet do Philadelphie, odehrát tam dobrý zápas a vyhrát. Když to nezvládneme, pak je před námi ještě zápas číslo 7. Myslím si ale, že dnes jsme hráli excelentně. Musíme v tom pokračovat a ono se to otočí."

Pro Trotze bylo obtížné být příliš zklamaný, když Capitals přestříleli Flyers v poměru 44:11, včetně 30:5 v posledních dvou třetinách. Na pokusy to bylo 82:27 pro Capitals, z toho 61:15 ve druhé a třetí třetině.

Flyers za posledních 10 minut druhé třetiny dokonce neměli ani jeden střelecký pokus. Tolik času strávili Capitals v útočném pásmu, ale přesto nedokázali překonat Neuvirtha, který zastavil 75 ze 76 střel, kterým čelil ve dvou zápasech.

"Viděl každou střelu, kterou jsme na něj vypálili," řekl kapitán Alex Ovechkin, který měl 8 střel a14 pokusů. "Musíme poslat hráče před branku a najít si cestu ke gólům.”

Capitals osmadvacetiletého Neuvirtha dobře znají. Washington ho draftoval v roce 2006, hrál s mnoha současnými hráči Capitals, než byl vytrejdován do Buffalo Sabres 5. března 2014.

"Už jsem ho viděl odchytat dobré zápasy, ale toto byl jeden z těch nejlepších,” prohlásil obránce Karl Alzner. "Vypadal v klidu. Možná byl ve druhé třetině trochu unavený, ale to je pochopitelné. Stejně našel cestu, jak ty puky zastavit.”

Přes dominantní základní část vstoupili Capitals do play off pod velkým tlakem. Jako vítězové Presidents’ Trophy 2010, ztratili v prvním kole play off vedení 3:1 s Montreal Canadiens. Deptal je tehdy gólman Jaroslav Halák, který v posledních třech zápasech série zastavil 131 ze 134 střel.

Byl to jeden z nejhorších momentů frustrující historie Capitals v play off, která zahrnuje deset prohraných sérií, v nichž Washington vedl 2:0 nebo 3:1.

"Jaká historie?," ptal se ale centr Nicklas Backstrom. "Nevím nic o minulosti. Těším se jen na příští nedělní zápas.”

Pokud se zaměříme na nedávná utkání play off, Capitals mají od roku 2013 bilanci 1:8 v zápasech, v nichž mohli uzavřít sérii. Pod Trotzem je tato bilance 1:6.

"Já si ale myslím, že tento tým žádnou play off historii nemá,” řekl Alzner. "Toto je naše první společné play off podle mého názoru. Neberte to jako drzost, ale myslím, že je to pravda.”

Pozitivní pro Capitals je, že mají stále ještě dvě šance Flyers vyřadit a vyhnout se tak zápisu do knihy rekordů NHL. Většinu série navíc Flyers jasně přehrávali a posledním čtyřem třetinám naprosto dominovali, když ve čtvrtém utkání, jež prohráli 2:1, překonali slabší rozjezd.

"Kromě těch dvou prvních třetin ve čtvrtém zápase jsme byli dobří," prohlásil útočník T.J. Oshie. "Držíme pohromadě celý rok a s tím jdeme i do šestého zápasu.”

Trotz rád hovoří o "hokejových bozích" a uznává, že "lidé si myslí, že jsem blázen.” Jeho stanovisko ale pořád platí.

Když měli Capitals ve 4. zápase ukázat zabijácký instinkt a dupnout Flyers na krk, byli v úvodních dvou třetinách příliš pasivní. Od té chvíle sice dominovali, ale stačilo to jen na korigující gól.

"Flyers mají odolný tým, dobrého gólmana. Bojují, blokují střely. Dělají všechny věci, které jsou třeba, aby dali gól. Je jedno, jak toho dosáhnou, záleží na tom, že skórují, zatímco nám se to (v pátek) nepovedlo."

"Na konci zápasu rozhoduje jediná statistika a to je skóre.”