Preview: Přeruší Flyers sérii šesti proher?

V pátek 24. listopadu se hraje hned 14 utkání. Jaromír Jágr zavítá se svým Calgary do Dallasu

Napsal NHL.com/cs

Po jednodenní pauze na Den díkuvzdání se v pátek NHL opět rozjede a nabídne hned 14 zápasů. Mimo hru tak zůstanou jen tři kluby.

Sérii šesti porážek se pokusí ukončit Philadelphia Flyers v duelu s New York Islanders. Ještě o jeden zápas delší šňůru neúspěchů se budou snažit přerušit Buffalo Sabres, kteří hostí Edmonton Oilers. Jaromír Jágr míří s Calgary Flames na led svého dalšího bývalého týmu Dallas Stars.

Ukončí Flyers sérii porážek?

Philadelphia čeká už šest zápasů na vítězství. Od 9. listopadu, kdy doma zdolala Chicago Blackhawks 3:1, dosáhla jen na tři body za porážky v nastavení či po nájezdech. Další pokus k prolomení dlouhé šňůry přijde doma proti New York Islanders, kterým ve středu podlehla na jejich ledě 3:4 po prodloužení.

Před neúspěchem v Barclays Center postupně Flyers prohráli na vlastním ledě s Minnesota Wild (0:1), následně i v Minnesotě (0:3), na hřišti Winnipeg Jets (2:3 po nájezdech) a pak před svým publikem s Calgary Flames (4:5 po prodloužení) a s Vancouver Canucks (2:5).

Philadelphii nepomohla k více než třem bodů ze šesti zápasů ani forma ofenzivního lídra Jakuba Voráčka, který bodoval čtyřikrát za sebou a připsal si tři branky a stejný počet asistencí. Nejproduktivnější český hráč v lize je se 27 body za sedm gólů a 20 přihrávek z 22 utkání v bodování už sedmý.

Islanders jsou v současné době ve formě a vyhráli čtyři z posledních pěti duelů. Vedle domácích výher nad Philadelphií a předtím nad Carolina Hurricanes (6:4) uspěli mimo svůj led proti rozjetým St. Louis Blues (5:2) i Tampa Bay Lightning (5:2) a prohráli jen v Raleighu s Carolinou (2:4).

Souboj nejlepších

Druhá bitva v sezoně čeká lídry ligy Tampa Bay Lightning proti Washington Capitals, kteří vyhráli základní část NHL v minulých dvou letech a obhajují Presidents' Trophy. Lightning v domácím souboji 9. října vyhráli 4:3 po prodloužení a teď se představí na ledě vládce dlouhodobé soutěže předešlých sezon.

Lightning mají s 34 body z 21 utkání jednobodový náskok před St. Louis Blues, kteří navíc sehráli o zápas více. Washington na Tampu Bay ztrácí devět bodů, přestože už má sebou v sezoně už 23 duelů.

Tampa Bay vyhrála šest z posledních sedmi utkání a ve Washingtonu začíná čtyřzápasový trip, který bude pokračovat na hřištích Pittsburgh Penguins, Buffalo Sabres a Boston Bruins.

Capitals doma prohráli jediný z posledních sedmi duelů, když v pondělí podlehli Calgary 1:4. Ve středu si spravili chuť vítězstvím nad Ottawa Senators 5:2, na které se podílel dvěma góly Jakub Vrána.

Zaberou Sabres proti Edmontonu?

Buffalo Sabres už sedm zápasů nepoznali vítěznou radost a možnost změnit to budou mít v domácím vystoupení proti Edmonton Oilers. V minulé sezoně oba vzájemné duely vyhráli. Nejdříve v Edmontonu slavili vysokou výhru 6:2 a následně uspěli i ve vlastní hale KeyBank Center po výsledku 4:3 po prodloužení.

Proti Oilers tak Buffalo bodovalo celkem třikrát v řadě. V současné době ale čeká na zisk už čtyři zápasy a na výhru Sabres naposledy dosáhli 7. listopadu, kdy doma zdolali Washington 3:1. Od té doby si nejhorší tým Východní konference připsal jen dva body.

Černé období načalo Buffalo doma s Florida Panthers (1:4), následně při sérii tří duelů venku podlehlo Montreal Canadiens (1:2 po prodloužení), Pittsburghu (4:5 po prodloužení) a Detroit Red Wings (1:3). Šňůru nepřerušily ani úvodní tři z celkových čtyř vystoupení před vlastním publikem s Carolinou (1:3), s Columbus Blue Jackets (2:3) a s Minnesotou (4:5).

Columbus ve formě

Pět utkání za sebou nepoznali přemožitele Columbus Blue Jackets a natáhnout úspěšnou sérii mohou svěřenci trenéra Johna Tortorelly doma v Nationwide Areně proti Ottawa Senators. Klub z Ohia zdobí skvělá defenziva a při vítězné sérii inkasoval dohromady jen čtyři branky.

Blue Jackets přitom předtím ve čtyřech duelech inkasovali celkem 16 gólů a dosáhli na jediný bod. Obrat nastal 11. listopadu v Detroitu (2:1 po nájezdech), pak Columbus vyhrál i v Montrealu (2:1 po prodloužení), doma s Rangers (2:0), v Buffalu (3:2) a před vlastním publikem nad Calgary (1:0 po prodloužení).

Přestože Columbus v ofenzivě nijak nezáří, dokáže výhry ubojovat i s velkým příspěvkem brankáře Sergeie Bobrovskyho. "Soustředím se sám na sebe. Nemůžu se vydat dopředu a dávat góly. To jde mimo mě. Soustředím se na obranné pásmo a své záležitosti," prohlásil Bobrovsky.

Jágr opět do známého prostředí

Potřetí za poslední čtyři duely zavítá Jaromír Jágr s Calgary do místa svého bývalého působiště. V sobotu se představil ve Philadelphii (5:4 po prodloužení), v pondělí pak ve Washingtonu (4:1) a nyní se může těšit na souboj s Dallas Stars.

Pětačtyřicetiletý Jágr nastupoval v Texasu v sezoně 2012-13 a sehrál za Stars jen 34 zápasů, ve kterých si připsal 26 bodů za 14 branek a 12 asistencí. Víc nestihl kvůli zkrácené sezoně i výměně do Bostonu, kam jej Dallas vyměnil na začátku dubna. V barvách Stars tehdy působil pod svým současným trenérem v Calgary Glenem Gulutzanem.

Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL, který podle svých předsezonních vyjádření hraje zřejmě poslední sezonu v soutěži, nebere duely pro bývalým klubům nijak výjimečně.

"Vůbec nad tím takto nepřemýšlím. Snažím se koncentrovat na každé střídání a každou minutu, kdy dostanu příležitost na ledě," odpověděl Jágr po duelu s Capitals na dotaz NHL.com, zda to bylo jeho poslední vystoupení ve Washingtonu v kariéře.

Co ještě sledovat

Boston Bruins vs. Pittsburgh Penguins: Penguins čekají na výhru v Bostonu od 24. listopadu 2014. Od té doby tam nebodovali při skóre 4:12.

Anaheim Ducks vs. Winnipeg Jets: Ducks s Winnipegem neprohráli v základní hrací době 14 zápasů za sebou. Od domácí prohry 2:3 z 21. ledna 2014 sedmkrát uspěli v 60 minutách, pětkrát vyhráli v nastavení a jen dvakrát podlehli v nastavení.

New York Rangers vs. Detroit Red Wings: Red Wings čeká jediné vystoupení venku z devíti duelů druhé třetiny listopadu. Po pětizápasové domácí sérii se vrátí z New Yorku k dalším třem utkáním v Little Caesars Areně.

Minnesota Wild vs. Colorado Avalanche: Wild vyhráli ve vzájemných duelech třikrát za sebou při skóre 11:5. Colorado předtím zvítězilo na ledě Minnesoty 19. listopadu loňského roku 3:2.

New Jersey Devils vs. Vancouver Canucks: Devils porazili Vancouver už šestkrát za sebou. Canucks od domácí výhry 2:0 z 25. listopadu 2014 uhráli s New Jersey jen dva body.

Carolina Hurricanes vs. Toronto Maple Leafs: Maple Leafs vyhráli v Raleighu třikrát za sebou, z toho dvakrát až v nastavení. Carolina naposledy doma proti Torontu slavila 20. února 2015 po výsledku 2:1.

St. Louis Blues vs. Nashville Predators: Blues mají šanci na první odvetu za vyřazení s Predators v semifinále Západní konference po porážce 2:4 na zápasy v minulé sezoně. Oba celky aktuálně drží sérii tří vítězství.

Arizona Coyotes vs. Los Angeles Kings: Coyotes po třech výhrách venku za sebou po návratu na vlastní led prohráli se San Jose 1:3 a pokusí se v 10. vystoupení v Gila River Areně v sezoně o teprve druhé vítězství.

Vegas Golden Knights vs. San Jose Sharks: Nováček Golden Knights zaútočí už na čtvrtou výhru v řadě - doma drží dokonce už sedmizápasovou šňůru úspěchů.