Čeští junioři v premiéře zaskočili Finy

Obhájci titulu v úvodním utkání mistrovství světa hráčů do 20 let nestačili na výběr Jakuba Petra

Napsal Lukáš Vrkoč / korespondent NHL.com/cs

Další hokejový svátek odstartoval. A v zápasech prvního dne 2017 World Junior Championship hráli jednu z hlavních rolí i čeští reprezentanti. Svěřenci kouče Jakuba Petra v úvodním zápase zaskočili v montrealské hale Bell Centre obhájce titulu z Finska 2:1. Povzbudivě nevyzněl jen nečekaný výsledek, ale i velmi nadějný výkon, který byl v ostrém kontrastu se třemi utkáními přípravy a hrozivým skóre 0:17.

V 5. minutě překvapil favorita střelou od modré obránce Daniel Krenželok. Puku z jeho hole vydatně pomohla do sítě teč finského hráče.

Seveřané na vyrovnání nečekali dlouho. Ani ne po pěti minutách překonal Jakuba Škarka v brance v situaci dva na jednoho Joona Luoto. Gólu předcházela zbytečná individuální chyba ve středním pásmu.

V prostřední části měli Češi více ze hry a dostali se do několika zajímavých příležitostí, avšak na Veiniho Vehvilainena nevyzráli například David Kaše ani Kristian Reichel. Po přesilovce v polovině zápasu snesl výkon Petrova týmu nejpřísnější měřítka. Zejména díky skvělému pohybu.

V závěrečné třetině český tým z kvalitní hry příliš neslevil a i nadále byl pro Finy nebezpečný. Loňští mistři světa si vyloženou šanci nevytvořili a naopak nechali 78 vteřin před koncem skórovat Michaela Špačka.

Člen elitního útoku dostal puk za záda Vehvilainena střelou skrze houšť těl a Finové ve zbývajícím čase už nenašli odpověď. První překvapení mistrovství světa juniorů bylo na světě.

"Jedním z klíčů k vítězství byla silná defenzíva. Druhým, že jsme zůstávali mimo trestnou lavici, protože víme o finských smrtících přesilovkách," hodnotil po zápase trenér Petr.

Druhý duel čeká jeho tým už v úterý od 13 hodin (19:00 SEČ), kdy Češi vyzvou Švýcarsko.

Klíčový moment: Škarkovo vzpamatování

Byť brance Luotoa předcházela zbytečná ztráta puku ve středním pásmu i nedůraz obránce, určitě si ji Škarek musel vyčítat. Zvláště když jeden ze zákroků před tím nebyl úplně ideální. S viditelnou nervozitou se ale sedmnáctiletý gólman srovnal náramně a do konce zápasu několikrát předvedl, že na něho trenéři jako na zahajovacího gólmana ukázali správně. Přestože nešlo o nějaký senzační zákrok, zlikvidoval i slušnou příležitost Finů v poslední minutě.

Hvězda zápasu: Michael Špaček

Když rozhodnete zápas s obhájci zlatých medailí, nejde si vás nevšimnout. Někdejší pardubický útočník už před gólem hýřil aktivitou a výborně bruslil. To se ovšem dalo říci i o zbytku výběru kouče Petra. Bylo to zejména týmové pojetí, co slavilo úspěch.

"Adam Musil tam parádně clonil, já se snažil trefit místo, kde gólman nevidí. Je to pro nás velké vítězství. Finsko minulý rok vyhrálo, patří mezi top čtyři týmy," radoval se Špaček podle iDNES.cz.