CSPowerRankings

Každé pondělí v sezoně 2020-21 vám přinášíme rubriku Super 16 - seřazení aktuálně nejsilnějších týmů NHL. Pořadí se může lišit od skutečné tabulky, jde v něm totiž o momentální formu a současnou sílu s přihlédnutím k řadě faktorů, jako jsou poslední výsledky, forma opor, zranění, trejdy či nejbližší soupeři. Prohlédněte si náš žebříček síly v prvním týdnu základní části.

1. Tampa Bay Lightning (2-0-0; 4 body)
Šampioni zahájili nový ročník podobně dobře, jakou ukončili ten minulý, v němž vyválčili Stanley Cup. Lightning vyhráli oba úvodní duely s Chicago Blackhawks s celkovým skóre 10:3 a ukázali, že to může jít i bez zraněného Nikity Kučerova. Kapitán Steven Stamkos nasbíral ve dvou startech pět bodů (2+3).
Více k tématu: [Šampioni ve formě. Tampa ukázala sílu]
2. Vegas Golden Knights (2-0-0; 4 body)
Tým z Nevady potvrdil na startu úlohu ligového favorita, když si dvakrát poradil s Anaheim Ducks: jednou v normální čase a podruhé v prodloužení. Nový kapitán Mark Stone vykročil svižně, po dvou duelech má na kontě gól a tři asistence.

Pacioretty se trefil v prodloužení po sedmi sekundách

3. Philadelphia Flyers (2-0-0; 4 body)
Mladí dravci dostali hned od začátku spoustu prostoru a odvděčili se tím, že dotáhli Flyers ke dvěma výhrám nad Pittsburgh Penguins. Travis Konecny dal v jednom z těchto zápasů hattrick a s pěti body (3+2) je spolu s Connorem McDavidem z Edmonton Oilers nejproduktivnějším hráčem ligy. Joel Farabee má bilanci 1+3 a chytili se i navrátilci z dlouhodobé marodky Oskar Lindblom (2 góly) a Nolan Patrick (1+1).

4. Washington Capitals (2-0-1; 5 bodů)
Capitals sice v nedělních nájezdech nestačili na Pittsburgh, ale před tím vyhráli úvodní dva zápasy s Buffalo Sabres a v tom druhém se zaskvěl český debutant v brance Vítek Vaněček, který dostal jediný gól ze 31 střel.

Vaněčkův vynikající zákrok proti Hallovi

5. Nashville Predators (2-0-0; 4 body)
Nashville si dvakrát poradil s nevyzpytatelnými Columbus Blue Jackets, kteří mohou podle papírových předpokladů být jejich soupeřem na hraně postupu do play off v Discover Centrální divizi. Dvěma góly k tomu pomohla i nová posila Luke Kunin. Juuse Saros je s úspěšností 95,9 procenta mezi gólmany se dvěma starty v čele celé ligy.
6. Colorado Avalanche (1-1-0; 2 body)
Colorado sice prohrálo úvodní duel se St. Louis Blues, ale v tom druhém se dokonale pomstilo osmigólovou kanonádou, při níž Philipp Grubauer ani jednou neinkasoval. Na to, že soupeřem byl další silný tým Honda Západní divize, je to solidní start. Na svou první šanci v brance čeká Pavel Francouz.
Více k tématu: [Francouz jde do sezony s bratry Šťastnými na helmě ]
7. Boston Bruins (1-0-1; 3 body)
První zápas na ledě New Jersey Devils Bruins zvládli, v tom druhém smolně prohráli gólem nováčka Jegora Šarangoviče dvě sekundy před koncem prodloužení. Oba brankáři Tuukka Rask a Jaroslav Halak se však ukázali v solidním světle a na to, že týmu chybí rekonvalescent David Pastrňák, to nebylo špatné ani vepředu.
8. Minnesota Wild (2-0-0; 4 body)
Ruský nováček Kirill Kaprizov vlétl do NHL jako stepní vichr. Ve dvou zápasech dal jeden gól, přidal tři asistence a ukázal, že může být hlavní ofenzivní oporou Minnesoty, která vyhrála oba dosavadní zápasy. Na druhou stranu byli jejím soupeřem papírově slabší Los Angeles Kings - těžší prověrky teprve přijdou.

Kaprizov vstřelil vítězný gól v prodloužení

9. Toronto Maple Leafs (2-1-0; 4 body)
Maple Leafs si těsně poradili s Montreal Canadiens i s Ottawa Senators, s nimiž ovšem jeden zápas také prohráli. Pozitivní je, že šlapou ofenzivní opory: John Tavares je s pěti body (2+3) čtvrtý v lize, William Nylander se čtyřmi (2+2) na děleném sedmém místě a Mitchell Marner (1+3) je na 15. místě. Zkušená posila Joe Thornton se uvedla dvěma body (1+1) ve třech startech.
10. Calgary Flames (1-0-1; 3 body)
Flames v úvodním duelu podlehli Winnipeg Jets v prodloužení, ale poté si naplno užili přítomnost nové posily v brankovišti Jacoba Markströma, který vychytal nulu proti svému bývalému týmu Vancouver Canucks. I David Rittich - podobně jako jeho krajan Francouz v Coloradu - zatím čeká na svůj první start v sezoně.

Markström sebral radost Petterssonovi

11. St. Louis Blues (1-1-0; 2 body)
Výbuch s Coloradem ve druhém utkání může pro houževnatou partu sloužit jako budíček. Obrana je dost kvalitní na to, aby se zvedla a zamezila podobným přídělům. Na druhou stranu, největší podzimní akvizice Torey Krug se zatím mezi novými spoluhráči trochu hledá. Nula bodů, -1 v plus/minus a čtyři střely na branku nejsou na to, že v přesilovce odehrál už téměř šest minut, žádná excelentní vizitka.
12. Carolina Hurricanes (1-1-0; 2 body)
Na to, že soupeřem Hurricanes byli dvakrát outsideři Detroit Red Wings, by se mohlo říct, že jedna výhra a jedna prohra je trochu nesmělý začátek. Avšak v Carolině jsou vidět dobrá znamení: Petr Mrazek hned ve svém prvním startu vychytal nulu, Andrei Svechnikov už má tři body (2+1) a mužstvo má fantastický poměr střel na branku 74-35 i SAT 63,4 procenta, což značí obrovskou herní převahu.

Naměstnikov ztroskotal na Mrázkovi

13. Winnipeg Jets (1-0-0; 2 body)
V dosud jediném duelu Jets zazářili Patrik Laine dvěma góly a asistencí a Kyle Connor naopak gólem a dvěma nahrávkami, což pomohlo k výhře 4:3 po prodloužení s Calgary. Ukázalo se, že hvězdy Winnipegu jsou na sezonu dobře připravené.
14. Florida Panthers (1-0-0; 2 body)
Florida nemohla hrát první dva zápasy s Dallas Stars, které byly odloženy kvůli pozitivním testům na koronavirus v táboře soupeře. Poprvé tak nastoupila až v neděli proti outsiderům z Chicaga a očekávání zvládla slušně - při výhře 5:2 se navíc dobře uvedl Patric Hornqvist, jenž přišel na podzim z Pittsburghu: dal gól a na další nahrál.
15. Montreal Canadiens (1-0-1; 3 body)
Tomas Tatar odstartoval sezonu třemi trefami ve dvou duelech se solidními +3 body v plus/minus hodnocení. Obránce Jeff Petry má na kontě čtyři body (2+2), Jonathan Drouin se uvedl třemi asistencemi a posila Josh Anderson dvěma góly. To jsou dobré zprávy pro Montreal, který sice padl s Torontem v prodloužení, ale poté si jednoznačně poradil s Edmontonem.

Tatar ujel do brejku a dal svůj druhý gól

16. Arizona Coyotes (1-0-1; 3 body)
Ve dvojzápase se San Jose Sharks je soupeř většinou přehrával, ale Coyotes ukázali, jak vytěžit z minima maximum. První duel urvali v prodloužení, druhý dokázali při největším tlaku soupeře otočit. Veterán Phil Kessel dal ve dvou utkáních tři góly a potvrdil, že i po loňské bídě pořád dokáže být nebezpečným střelcem.