polak 12617

Obránce Roman Polák z Toronto Maple Leafs oslavil v utkání na ledě Detroit Red Wings jubileum. Odehrál 600. zápas v základní části NHL.
A sobě i fanouškům kanadského týmu připravil vedle tradičně poctivé defenzivy nevšední dárek. Dal gól na 2:0 a podílel se na celkovém vítězství 4:0 v Joe Louis Areně.

Pro Poláka šlo o třetí gól v sezoně a teprve 22. v kariéře. Nenápadnou střelou od modré a s pomocí odrazu od nohy obránce Jonathana Ericssona paradoxně překonal kamaráda z reprezentace Petra Mrázka v brance Red Wings, který ne a ne najít ideální formu.
"Kluci mi říkali, že bych v šestistém zápase měl dát gól," smál se po utkání sváteční střelec. "Splnil jsem to, ale potřeboval jsem trochu štěstí."
On i jeho tým nyní zažívají velmi povedené období. Čím dál více to s Maple Leafs začíná vypadat reálně v souvislosti s účastí v play off. Z posledních sedmi zápasů vytěžili 11 bodů a nyní dokonce dvakrát za sebou nedostali ani gól.
"Věděli jsme, že když budeme dobře bruslit, přehrajeme je. Včera přece jen hráli prodloužení," zhodnotil utkání s Detroitem český bek.
Polák, s nímž se po letním podpisu smlouvy počítalo spíše jako s kvalitním zbožím pro případnou výměnu před koncem přestupního termínu, je důležitou součástí týmu, i když se nevyhne zápasu, v němž například při výhře 6:1 má jako jediný z Toronta záporné číslo v hodnocení plus/minus.

"Hráči přede mnou opět odvedli skvělou práci. Padali do střel a snažili se puk držet ode mě," chválil defenzivu Maple Leafs gólman Frederik Andersen. Myslel tím samozřejmě i Poláka, který sám zblokoval tři střely a z celkových 19:13 minut strávil na ledě hned 2:51 minuty v oslabení.
A to je právě jeho role. Vstřelený gól platí pořád jen za příjemný bonus.
Pokořený Mrázek naproti tomu prodlužuje nepovedené období kariéry. "Musím se dívat dopředu a makat. I dnes byly v zápase dobré momenty," zůstává brankář Detroitu pozitivní. Navzdory tomu, že z posledních osmi zápasů ani jeden nevyhrál a vychytal pouhé dva body.
V Detroitu by proto měli začít bít na poplach. Slavný tým je aktuálně ve Východní konferenci nejhorší a ačkoliv ztráta na místo zaručující postup do Stanley Cupu ještě není úplně hrozivá, něco změnit musejí.
To v Torontu mají všichni včetně Poláka úplně jiné starosti. S tak úspěšným průběhem sezony vzhledem k mládí svého kádru určitě nepočítali.