Czech 5 Things Primary

Drama letošního Stanley Cupu vyvrcholilo na maximum. Boston Bruins zvládli náročný zápas v Enterprise Center a vynutili si rozhodnutí série proti St. Louis Blues v sedmém utkání před vlastními fanoušky.

Tradičně je držel gólman Tuukka Rask, ale přidaly se k němu i největší hvězdy v čele s Davidem Pastrňákem, který zaznamenal branku a asistenci.
Jaká jsou celková poučení ze šesté finálové bitvy?
1. Rask ukradl pozornost
Veškeré naděje a touhy fanoušků Bostonu směřovaly před šestým finálovým soubojem do brankoviště. Rask už tolikrát byl tím, kdo podržel mužstvo ve chvíli, kdy to nejdřív potřebovalo. A totéž se opakovalo v neděli večer, kdy od soka Jordana Binningtona ukradl pozornost pro sebe.
Finský gólman chytil 28 ze 29 střeleckých pokusů a byl první hvězdou zápasu. "On je ten důvod, proč vůbec jsme v této pozici," poděkoval brankářovi útočník Patrice Bergeron.
Samotný Rask zůstal tradičně skromný a nad věcí: "Šlo o týmový výkon, je to tak celé play off. Jen někdy se utkání povede víc, když třeba vidím lépe puky, obrana funguje dobře a nenechá soupeře dorážet."

Rask předvedl 28 zákroků a dovedl Bruins k výhře

2. Scéna pro Pastrňáka a spol.
Trvalo to, ale zápas v němž pro sebe uzmula z borců v poli hlavní role elitní formace Bruins, přišel v nejlepší možný okamžik. Ve chvíli, kdy všem z klubu i fanouškům hrozilo, že budou mít oči plné slz a sledovat oslavy v podání St. Louis.
Pastrňák spolu s kumpány Bergeronem a Bradem Marchandem odehráli nejlepší finále. Hýřili aktivitou, vyslali na branku Jordana Binningtona více než třetinu všech střel svého týmu (11) a po zásluze byli odměněni. Marchand dal důležitý úvodní gól utkání, český mladík zvýšil v 55. minutě na 4:1 krátce poté, co se soupeř dostal díky brance Ryana O'Reillyho na dostřel a hrozilo ještě větší drama.
"Věděli jsme, že to tady bude hlasité a fanoušci je poženou a naštěstí se nám povedlo dát první gól," hodnotil Pastrňák. "V téhle fázi je jedno, kdo se trefí, hlavní je, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce."

Pastrňák navýšil náskok Bruins po přihrávce Marchanda

3. Disciplína dobrá, ale...
Nefaulovat. Jednoduchý pokyn kouče Craiga Berubea zvládli hráči Blues už potřetí na jedničku - vyloučení tentokrát byli jen dvakrát - ale výsledek jejich snažení nebyl stoprocentní.
Dosáhli na 50 procent, protože Marchand v první třetině poslal do branky parádní přesilovkovou nahrávku od Pastrňáka.
"Byl to velký boj," přiznal kapitán Alex Pietrangelo.
V tom dalším, který se hraje ve středu večer (čtvrtek 2:00 SELČ, přímý přenos Nova Sport 1) bude nutné zvládnout i druhou polovinu trenérových instrukcí.

Marchand otevřel skóre v přesilové hře

4. Mlčící opory Blues. Až na dvě
O elitní bostonské formaci už byla řeč, ta se probrala, její rolí spících obrů ale v šestém duelu přebrala první lajna Blues, která tentokrát po období žní byla minusová.
Vladimir Tarasenko, Brayden Schenn ani Jaden Schwartz nenašli cestu za záda výborného Raska, třemi minusy za účast na ledě při obdržených gólech negativně zaujal Pietrangelo, a tak těmi, kdo tentokrát zůstali oporami, byli navzdory lacině vypadajícímu gólu ve třetí třetině Binnington (27 zákroků) a tradiční střelec ve finále O'Reilly.
Pokud chtějí Berubeho svěřenci uprostřed týdne zvednout nad hlavy Stanley Cup, musí najít správný rytmus i ostatní opory.

O´Reilly se prosadil ranou z dorážky

5. Rozebraná čtvrtá formace = problém
To trio se během play off dokázalo zarýt pod kůži každému soupeři. Kromě vstřelených gólů zejména nepříjemnou fyzickou hrou plnou střetů.
Pro šestý duel ale dostal za ostrý zákrok stopku člen čtvrtého útoku Ivan Barbashev, jeho místo zaujal Samuel Blais a postrach St. Louis byl ten tam.
[Kompletní pokrytí série Bostonu se St. Louis]
"Ta jejich čtvrtá lajna (s Alexem Steenem a Oskarem Sundqvistem) spolu hraje dlouho. Všichni jsou velcí, jsou rychlí a rozumí si, takže určitě bude výhoda, když se to u nich musí rozhodit," vyprávěl před utkáním Pastrňák.
Trefil se dokonale. Jedna absence hru velmi narušila. V sedmém zápase už ale budou Blues zase komplet.