Postup Chicaga je blízko. Výhru v L.A. zařídili Slováci

Napsal Michael Langr / NHL.com

Chicago Blackhawks
sahá po finále Stanley Cupu. Poté, co jeho hokejisté v úterý prohráli třetí zápas série s Los Angeles Kings 1:3, dokázali ve čtvrtek jako první tým v letošním play off poprvé zdolat nedobytnou kalifornskou tvrz. Kings dosud vyhráli doma všech osm utkání (v součtu se základní částí 15 v řadě), tentokrát však na soupeře nestačili.

Při výhře 3:2 hrál velkou roli i jeden Čech a dva Slováci. Obránce Michal Rozsíval se kvůli disciplinárnímu trestu pro Duncana Keitha za úmyslnou vysokou hůl ve třetím duelu posunul mezi čtyři top obránce a odehrál 25:28 minut (což je jeho nejdelší čas na ledě v jednom zápase bez prodloužení v této sezoně) a odehrál velmi solidní defenzivní partii. A dvojice Michal Handzuš - Marián Hossa zařídila vítězný gól.

Ve 2. minutě třetí třetiny za stavu 2:2 využil obránce Johny Oduya špatného střídání Los Angeles, vyslal do brejku Handzuše, jenž nahrál křížem na pravou stranu Hossovi. Slovenský kanonýr nádhernou střelou bez přípravy překonal přesouvajícího se Jonathana Quicka.

"Oni mají dobrý přechod do útoku. Tohle nemůžeme dopustit," zlobí se Quick. "Je to jedna z věcí, o níž jsme se v minulých zápasech bavili. Musíme se v tom zlepšit."

Pokud však zlepšení nepřijde hned, bude pozdě. Série se přesouvá do Chicaga za stavu 3:1 pro Blackhawks. A jak jsou Kings letos skvělí na domácím ledě, tak mizerní jsou v arénách soupeřů. V play off uspěli venku v jediném zápase (v 1. kole v St. Louis), zato sedmkrát prohráli.

"Máme ohromnou šanci postoupit v našem vlastním baráku," těší se brankář Corey Crawford.

Páté finále Západní konference je na programu v sobotu večer (neděle 2:00 středoevropského času).