RUSCZ513

Jednou jasná záležitost, podruhé obrovská smůla. Ovšem efekt stejný. Češi ani Slováci v rámci pondělního programu šampionátu IIHF neuspěli. Svěřenci trenéra Miloše Říhy podlehli hvězdami nabitému Rusku 0:3, domácí celek pak v Košicích ztratil fantasticky rozehranou bitvu s Kanadou v čase 58.2, když se trefil Mark Stone.

Češi silnému soupeři, možná největšímu favoritovi na zisk zlatých medailí, statečně vzdorovali. Doplatili ovšem na přílišný respekt i mizernou produktivitu; za 60 minut hry nedostali za záda brankáře Andreie Vasilevskiyho ani jeden kotouč.
"Velkým problémem bylo, že jsme měli ze soupeře obrovský respekt," uvedl Říha po zápase. "Nabádali jsme kluky, aby hráli, aby byli aktivní a drželi se v útočném pásmu. Místo toho nám tam vznikaly díry mezi hráči (v obraně a útoku) a Rusové vyjížděli v klidu ven. Zlepšili jsme se až ve třetí třetině. Jenže jsme bohužel neproměnili šance. Hráli jsme to jako Rusové, chtěli jsme všechno dávat do prázdné brány, útoky jsme táhli do šířky. Kluci chtěli hrát hokej, ale s nimi se moc velký hokej hrát nedá."
V bratislavské aréně Češi pálili pouze do tyče. Tu ve třetí třetině rozezvučel jak Jakub Vrána, tak Tomáš Zohorna. Rusové na druhé straně byli mnohem přesnější. Na začátku 14. minuty vypálil z mezikruží Sergei Andronov a propálil gólmana Patrika Bartošáka.
More information
Krátce po polovině duelu sborná navýšila náskok. Nikita Kucherov krásně zakombinoval s Nikitou Gusevem, jenž vystřihl blafák do bekhendu a přidal druhý gól.
Tým kolem kapitána Jakuba Voráčka se snažil v závěrečné části do utkání vrátit, kýžený kontaktní zásah ale nepřišel. Konečnou podobu výsledku tak stanovil v poslední minutě ranou do odkryté branky Nikita Zaitsev.
"Začali jsme moc opatrně, oni jsou bohužel skvělý tým a podrželi si to. Měli jsme tam šance, ale bohužel se nám to nepovedlo dotáhnout do nějaké gólové situace," litoval obránce Radko Gudas.
Češi tak na šampionátu poprvé prohráli a ve skupině A figurují na druhé příčce. Rusové jsou s plným bodovým ziskem na čele. Další zápas odehraje národní tým ve čtvrtek, kdy změří síly s Lotyšskem.
[Kompletní zpravodajství z mistrovství světa IIHF 2019 na Slovensku]
Stone gólem v závěru zmrazil Slováky
Po senzačním výsledku sahali hokejisté Slovenska, nakonec je ale stihl krutý závěr. Kanada totiž o svém triumfu 5:4 rozhodla brankou 1,8 sekundy před koncem základní hrací doby, když se v početní výhodě prosadil útočník Mark Stone.
Domácímu výběru vyšel fantasticky vstup do utkání, když si dvěma zásahy v rozmezí 64 sekund zajistil dvoubrankový náskok. Skóre duelu otevřel v čase 7:14 Matúš Sukeľ, ihned po něm zamířil přesně i Adam Liška.
Favorizovanou Kanadou mizerný vstup do duelu otřásl, přesto dokázala ještě do konce úvodní části srovnat krok. Na kontakt zámořský celek dostal přesnou ranou Anthony Mantha, v čase 18:10 pak v přesilové hře po faulu Christiána Jaroše udeřil Shea Theodore.
Druhá část měla úplně stejný průběh jako ta první. Slováci znovu odskočili na rozdíl dvou branek, když se prosadili Ladislav Nagy a opět Liška. Kanada ale tentokrát kontrovala hned třemi přesnými zářezy. A potřebovala na ně necelých deset minut.
Frontální ofenzivu odpálil v početní výhodě Jonathan Marcheussault, s dalšími gólovými příspěvky pak přispěchali Anthony Cirelli a Troy Stecher. Na druhé straně naopak sudí neuznali branku Tomáše Tatara, které předcházel kontakt Richarda Pánika s gólmanem Mattem Murrayem.
Slováci přesto odmítli nadějně rozjetou bitvu pustit. V čase 41:45 udeřil podruhé v zápase útočník Sparty Sukeľ a posunul skóre na stav 5:5. Když už se zdálo, že duel spěje do prodloužení, využil Stone 1,8 sekundy před koncem základní hrací doby přesilovku a přesnou trefou do horního růžku zajistil Kanadě výhru.
Finové nestačili na Američany, prodloužení rozhodl Larkin
První prohru na turnaji utrpěli hráči Finska, kteří podlehli v dramatické bitvě výběru Spojených států amerických 2:3 po prodloužení. Rozhodující trefu obstaral v čase 63:47 útočník Dylan Larkin.
"Zlepšujeme se každým dnem, tentokrát to bylo na našem výkonu opravdu znát," pochvaloval si po úspěchu americký centr Derek Ryan. "Turnaj je stále na začátku, určitě ještě půjdeme výkonnostně nahoru."
Zámořský celek předvedl skvělý vstup do duelu. Už po 50 sekundách hry otevřel skóre Brady Skjei, o necelých deset minut později se prosadil i Johnny Gaudreau a zdálo se, že Američané šturmují za jasným triumfem.
Seveřané ale ukázali charakter. Ještě do první sirény snížil Harri Pesonen, vyrovnání potom zajistil 32 sekund před koncem druhé části Niko Ojamaki, jenž zužitkoval přesilovou hru. V prodloužení pak drama ukončil Larkin.
V posledním pondělním utkání deklasovali Švédové Lotyše 9:1. Pěti body za gól a čtyři asistence se blýskl útočník William Nylander.
Faksa je s týmem, připojí se i Gulaš
Kýženou posilu přivítali v pondělí čeští hokejisté, k mužstvu se totiž v Bratislavě připojil útočník Radek Faksa. "V úterý bude s týmem poprvé trénovat," potvrdil hlavní trenér Miloš Říha.
Všestranný centr Dallas Stars laboruje po skončení klubové sezony s lehce poraněným ramenem, i proto se vedení klubu dohodlo se zástupci české reprezentace, že Faksa půjde do akce nejdřív ve čtvrtek proti Lotyšsku.
Další ofenzivní posilou by se pak mohl trochu nečekaně stát zkušený útočník Plzně Milan Gulaš. I on už je ve slovenské metropoli a není vyloučené, že se i přes dlouhou herní pauzu rovněž zapojí do turnaje. Říha však ještě čeká na vývoj ve finále konferencí NHL, kde by měl zájem o Tomáše Hertla. Jeho San Jose Sharks vedli v pondělí 1:0 na zápasy nad St, Louis Blues; Boston Bruins na Východě vedou nad Carolina Hurricanes už 2:0.