plekashPrime

Tři čeští hokejisté bodovali v pondělním programu šesti duelů NHL. Obránce Roman Polák s centrem Tomášem Plekancem se asistencí podíleli na vítězství Toronto Maple Leafs nad Buffalo Sabres 5:2. Bek Jakub Jeřábek rovněž přihrávkou přispěl k výhře Washington Capitals na ledě St. Louis Blues 4:2.

Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 5:2
Polák s Plekancem asistovali v šesté minutě u úvodní branky utkání. Polák vystřelil od modré čáry, vyražený puk přihrál z levého rohu Plekanec zpět před branku, kde jej usměrnil za Chada Johnsona Andreas Johnsson. Pro Poláka to byla 10. a pro Plekance 20. přihrávka v sezoně.

Hlavními postavami Maple Leafs v utkání byli Auston Matthews a William Nylander, kteří si připsali shodně po dvou gólech a jedné asistenci. Toronto doma vyhrálo 15. z posledních 17 utkání a vyrovnalo klubový rekord v počtu bodů za sezonu.
Maple Leafs jich mají na kontě 103, což se jim povedlo také v ročníku 2003-04. K překonání tohoto maxima má Toronto do konce základní části ještě dva zápasy. "Doma se nám daří a rádi tady hrajeme. Cítíme, že máme výhodu pokaždé, když nastoupíme v naší aréně a je to vidět," prohlásil Matthews.

Maple Leafs už mají jistotu, že skončí třetí v Atlantické divizi a v prvním kole play off ve Východní konferenci je čekají buď Tampa Bay Lightning nebo Boston Bruins.
St. Louis Blues - Washington Capitals 2:4
Jeřábek ve 23. minutě parádní přihrávkou z vlastního obranného pásma vysunul na útočnou modrou čáru mezi obránce Blues Alexe Chiassona, který v úniku překonal Jakea Allena a získal Capitals vedení 2:1. Český nováček v NHL si tak polepšil v 10. utkání za Washington na čtyři body za gól a tři asistence.
Šestadvacetiletý plzeňský odchovanec v NHL tak vyrovnal svou bilanci z 25 utkání v barvách Montreal Canadiens, odkud jej Capitals 21. února získali. Jeřábek podepsal loni v květnu s Canadiens jako nedraftovaný volný hráč roční smlouvu.

Vítězství pečetil v 59. minutě v početní výhodě při hře St. Louis bez brankáře ruský kanonýr Alex Ovechkin a 46. brankou si upevnil vedení v boji o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. Před druhým Finem Patrikem Lainem z Winnipegu má náskok tří gólů.
Blues prohráli potřetí za sebou a v Západní konferenci zůstávají na devátém místě o bod za Colorado Avalanche, kteří jsou na pozici druhé divoké karty. Mají ale stále boj o play off ve svých rukou, protože jim zbývají k odehrání ještě tři utkání a Coloradu jen dvě.
Ottawa Senators - Winnipeg Jets 5:6
Nejlepší nahrávač ligy Blake Wheeler se podepsal dvěma góly pod vítězství Jets, kteří si ještě udrželi teoretickou naději na prvenství v Centrální divizi. S třemi zápasy do konce ale ztrácejí na Nashville Predators pět bodů. Lídr NHL také může svou bilanci vylepšit ještě ve třech duelech.
Senators nepomohla k zisku ani tříbodová představení hned čtyř hráčů. Matt Duchene dal dva góly a na jeden přihrál a dosáhl na hranici 200 branek v NHL. Rovněž dvě trefy a asistenci zaznamenal Thomas Chabot a po třech asistencích si připsal Erik Karlsson a Mike Hoffman.

Florida Panthers - Carolina Hurricanes 3:2
Panthers při návratu domů po čtyřzápasovém tripu zabrali po třech porážkách a ještě posílili teoretickou naději na postup do play off. Na New Jersey Devils, kteří drží druhou divokou kartu ve Východní konferenci, mají se čtyřmi zápasy do konce manko pěti bodů. Devils ještě sehrají tři duely.
Vítěznou branku vstřelil v 53. minutě Alexander Petrovic, pro něhož to byla teprve druhá trefa v sezoně. "Nestává se mi to moc často. Všichni ale jdeme za jedním cílem a dnes jsme našli cestu k zisku dvou bodů. Pořád ještě naděje žije," uvedl Petrovic.

Minnesota Wild - Edmonton Oilers 3:0
Brankář Devan Dubnyk ozdobil svůj 400. zápas v NHL 29. čistým kontem. Pochytal všech 22 pokusů Oilers a dosáhl na pátou nulu v sezoně. Dvěma góly zazářil také Zach Parise, který bodoval v sedmém utkání za sebou.
Wild si zajistili definitivně postup do play off a upevnili si třetí místo v Centrální divizi. Obejít se ale musí Minnesota bez obránce Ryana Sutera, který si při sobotní porážce s Dallas Stars (1:4) zlomil kotník na pravé noze, čeká jej operace a bude mimo hru do konce sezony.

Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 3:1
Kings zvládli klíčovou bitvu o postup do play off v Západní konferenci, posunuli se na třetí místo Pacifické divize o bod před Anaheim Ducks a zároveň zajistili účast ve vyřazovacích bitvách jinému kalifornskému týmu San Jose Sharks. Coloradu, které drží druhou divokou kartu, unikli na rozdíl tří bodů. Avalanche přišli porážkou o možnost, aby se v boji o účast ve Stanley Cupu nemuseli ohlížet na výsledky St. Louis.
Los Angeles vedlo už ve 13. minutě 2:0 díky brankám Torreyho Mitchella a Dustina Browna, který skóroval ve vlastním oslabení. Ve druhé třetině sice snížil v přesilové hře Alex Kerfoot, ale v úvodu závěrečného dějství pečetil výhru Kyle Clifford.

1. Auston Matthews (TOR): 2 góly, 1 asistence, 6 střel
2. William Nylander (TOR): 2 góly, 1 asistence, 4 střely
3. Evgeny Kuznetsov (WSH): 2 góly, 2 plusové body, 4 střely