Neuvirth je zpátky a Flyers konečně vyhráli

Český gólman naskočil do zápasu po téměř dvouměsíční pauze zaviněné zraněním

Napsal Lukáš Vrkoč / NHL.com/cs

Na návrat na led musel Michal Neuvirth čekat téměř dva měsíce. Teď už má ale důvod k úsměvu. Jeho Philadelphia Flyers porazili v sobotním programu tým Tampa Bay Lightning 4:2 a zastavili pět zápasů trvající sérii neúspěchů.

Český gólman si při vítězství připsal 24 úspěšných zákroků.

Než si opět v ostrém zápase osahal puk, uběhla docela dlouhá doba. Zraněné koleno z listopadového utkání s Minnesota Wild jej ne a ne pustit zpátky do akce. Vlastně až na konci roku 2016 vše začalo vypadat slibněji.

"Mám dobrý pocit, den ode dne se můj stav zlepšuje a teď to byl dobrý test," vyprávěl 27. prosince po tréninku. "Je pro mě ale důležité, abych se cítil připravený na 100 procent."

Za deset dnů už bylo jasné, kdy se vrátí na led. Vedení jej vyjmulo z listiny zraněných hráčů a 7. ledna dostal důvěru proti Lightning.

A impuls po sérii pěti zápasů bez vítězství to byl správný.

"Vůbec jsem nečekal lehký zápas. Pak jsem navíc dostal brzy a gól, ale naštěstí jsem si pořád opakoval, že mám před sebou ještě hodně hokeje a že mě spoluhráči potřebují. Nakonec je z toho důležité vítězství," vyprávěl Neuvirth po utkání.

V něm předvedl několik těžkých zákroků. V 5. minutě druhé třetiny hasil chybu obrany, když vychytal střílejícího Cedrica Paquettea. Stejný hráč na českého brankáře nevyzrál ani v 5. minutě závěrečné části, když dorážel zmařenou šanci Adama Erneho.

I přes povedený výkon proti Tampě bude mít Neuvirth co dělat, aby vylepšil dosud slabé statistiky. Zatím v sezoně naskočil do 10 zápasů, vyhrál jich polovinu, ale úspěšnost zákroků má jen 86,7 procenta a ani průměr obdržených branek na utkání není lichotivý: 3,35.

Konkurent v brance Steve Mason nejenže je na tom aktuálně před startem nedělních zápasů o poznání lépe (úspěšnost 90,3 procenta, 2,82 průměr), ale byl jedním z hlavních strůjců série úspěchů Flyers na přelomu listopadu a prosince, kdy vyhráli desetkrát v řadě a vyšvihli se na pozice zaručující účast v play off.

Výraznou stopu v duelu s Lightning zanechali kromě Neuvirtha i zbylí čeští reprezentanti. Útočník Jakub Voráček dvakrát nahrával a znovu se dere do desítky bodování ligy a obránce Radko Gudas si připsal druhý gól v sezoně.