Souhrn: Plekanec a Rutta přispěli nahrávkou k výhrám Montrealu a Chicaga

Pondělní zápasy: Vedle Plekance a Rutty bodoval i Zacha, Devils ale prohráli

Napsal NHL.com/cs

Tři čeští hokejisté si připsali asistenci v pondělním programu NHL. Tomáš Plekanec se stejně jako Jan Rutta a jeho slovenský spoluhráč Richard Pánik podíleli touto cestou na výhrách Montrealu nad Columbusem 3:1 a Chicaga nad Anaheimem 7:3, Pavel Zacha naopak pouze mírnil těsnou porážku New Jersey s Floridou. Hráčem večera byl ale jednoznačně Alex DeBrincat. Mladý útočník zaznamenal v dresu Chicago Blackhawks čtyři body.

Chicago Blackhawks - Anaheim Ducks 7:3

DeBrincat, devatenáctiletý forvard, jehož si Blackhawks vybrali při loňském draftu jako 39. hráče celkového pořadí, prožívá skvělou debutovou sezonu. Za 23 odehraných zápasů nasbíral už 17 bodů, když vstřelil 10 branek a u dalších sedmi asistoval.

Zatímco v předchozích dvou vystoupeních se bodově odmlčel, tentokrát přišla exploze. K hattricku mu stačilo pět střel na branku a měl ho na kontě už v čase 34:14, když v přesilovce zvyšoval vedení domácích Blackhawks už na 6:2. Patrick Kane přispěl třemi asistencemi.

Rutta a Pánik si svůj bod připsali shodně u gólu Brandona Saada, jímž domácí forvard zvyšoval v 19. minutě už na 3:0 pro Chicago. To prodloužilo svou bodovou sérii na pět utkání, čtyři z nich Blackhawks vyhráli a potřetí za posledních šest vystoupení nastříleli alespoň pět branek.

"Bylo to pěkné. Puky se dnes zkrátka odrážely mým směrem," pochvaloval si DeBrincat. "Kluci se mi párkrát snažili přihrát do šance, ale pak přišla ta nahrávka od Kanea, která byla skvělá," ocenil DeBrincat v připomínce přečíslení dvou na jednoho, po němž dovršil svůj první hattrick v NHL.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 7:2

Jen o gól méně než v Chicagu padlo v Bell MTS Place ve Winnipegu, kde domácí Jets deklasovali pětibrankovým rozdílem tým Minnesota Wild. Hosté, kteří poměrně nedávno odehráli tři utkání za sebou bez obdrženého gólu, tak inkasovali 13 branek za poslední dva zápasy, neboť předchozí vystoupení na ledě St. Louis pro ně skončilo prohrou 3:6.

Duel v Manitobě měli přitom Wild skvěle rozehraný a po 14 odehraných minutách by asi na drtivou výhru domácích vsadil jen málokdo. Tou dobou totiž vedla Minnesota už 2:0, neboť se potřinácté v sezoně trefil Jason Zucker a pak ho následoval i Chris Stewart.

Ještě do první přestávky bylo ale vyrovnáno. Stav 2:2 sice vydržel do poloviny zápasu, ale poté se duel proměnil v jednoznačnou výhru Jets, kteří v jeho druhé polovině dokázali nasázet pět branek.

Všech sedm kotoučů lovil ze sítě Alex Stalock, na něhož mířilo 28 střel. Tříbodový večer prožila hned trojice domácích hráčů: Mark Scheifele, Kyle Connor a Blake Wheeler si shodně připsali po gólu a dvou asistencích.

Montreal Canadiens - Columbus Blue Jackets 3:1

Plekanec se svým devátým bodem sezony podílel na pojistce, kterou při hře hostů bez gólmana zařídil v čase 58:36 Andrew Shaw. Canadiens, v jejichž obraně odehrál Jakub Jeřábek při třetím utkání kariéry v NHL přes 15 minut, tak po sérii pěti porážek vyhráli podruhé za sebou. Naproti tomu Blue Jackets skončila úspěšná šňůra šesti vítězství, kterou zareagovali na čtyřzápasovou sérii porážek.

Hlavní zásluhu na tom měl Carey Price, který v Bell Centre předvedl 37 úspěšných zákroků, vůbec poprvé v sezoně si mohl vychutnat dvě po sobě jdoucí výhry a uspěl tak i ve druhém utkání po návratu do sestavy a desetizápasové pauze kvůli zranění ve spodní části těla.

V sobotu Price vychytal vítězství 3:0 nad Buffalem a předvedl podobně skvělý výkon, když si připsal 36 zákroků. Jeho protějšek Sergei Bobrovsky inkasoval dvakrát ze 27 střel mezi tyče, ale oba góly dostal v prvních devíti minutách, kdy Montreal vykročil za dvoubodovým ziskem.

"Dnes na sebe narazili možná dva nejlepší gólmani světa. A když si v takovém utkání vypracujete dvougólové vedení, je těžké s tím něco dělat," uvedl Brendan Gallagher, který otevřel skóre.

New Jersey Devils - Florida Panthers 2:3

Zacha bodoval po předchozích čtyřech zápasech, v nichž vyšel naprázdno. Čtvrtou nahrávkou sezony, která byla zároveň šestým bodem, pomohl na začátku třetí třetiny domácím Devils k vyrovnání na 1:1, které obstaral Nico Hischier.

Nakonec ale slavili těsnou výhru hostující Panthers a s nimi i ostřílený gólman Roberto Luongo, který si připsal 23 úspěšných zákroků. Pro osmatřicetiletého Luonga šlo o zásadní okamžik, neboť se stal teprve druhým gólmanem historie NHL, jenž si připsal alespoň 200 výher ve dvou klubech.

S Panthers jich má nyní rovných 200, předtím vychytal 252 vítězství jako hráč Vancouver Canucks. Lépe si v tomto ohledu vedl pouze Patrick Roy při 289 výhrách Montrealu, k nimž přidal další porci 262 zápasů s úspěšným koncem v brankovišti Colorado Avalanche.

"Jsem teď maličko mimo rytmus, tak se jen snažím denně soustředit na to, abych chytal co nejlépe jsem schopen. Když se vám tohle daří, dáváte tím svému týmu šanci vyhrát. A pak přichází vítězství a podobné milníky," prohlásil Luongo. "Je hezké něčeho takového dosáhnout, ale hlavním cílem je účast v play off."

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 5:4 po prodloužení

Již osmou porážku za sebou si připsali hráči Philadelphia Flyers, ačkoliv jednobrankové manko po první dvacetiminutovce dokázali do druhé přestávky proměnit ve vedení 3:1.

Nakonec to bylo málo i přesto, že Michael Raffl vrátil týmu v čase 56:19 vedení gólem na 4:3. Jen 64 sekund před vypršením základní hrací doby totiž svou druhou trefou v utkání vyrovnal Jake Guentzel a šlo se do prodloužení.

V něm už se pouze potvrdilo, že rozhodování o vítězi zápasu nad rámec základní hrací doby je pro Flyers v probíhajícím ročníku noční můrou. Philadelphia uspěla touto cestou pouze v prvním případě na ledě Anaheimu, následně souboj o druhý bod sedmkrát v řadě prohrála, z toho pětkrát (a z toho třikrát výsledkem 4:5) se jí to stalo během současné série proher.

Přestože hosté vstřelili čtyři branky, přišel o výtečnou bodovou šňůru pěti zápasů, v nichž posbíral osm bodů za tři góly a pět nahrávek, český útočník Jakub Voráček. Ačkoliv sám mířil pětkrát mezi tyče, končil zápas s bilancí tří záporných bodů při hodnocení účasti na ledě.

Hvězdy večera:

1. Alex DeBrincat (CHI): 3 góly, 1 asistence, plus/minus +3, 5 střel, první hattrick v NHL
2. Jake Guentzel (PIT): 2 góly, 1 asistence, 6 střel, čas na ledě 16:37
3. Carey Price (MTL): 1 inkasovaný gól, 37 úspěšných zákroků